ایرنا/ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه گفت: سازمان جنگل‌های کشور با برداشت سقز از درختان بنه استان موافقت کرد و به زودی بهره برداران می‌توانند در این زمینه اقدام کنند.

ماشالله کولانی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کرمانشاه افزود: این مجوز برای برداشت سقز از سطح ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل های استان که پراکنش درخت بنه در آنها مطلوب است صادر شده است.
وی توضیح داد: با توجه به بیکاری و مشکلات اقتصادی مردم منطقه پس از مذاکرات نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با سازمان جنگل ها توانستیم این مجوز را دریافت کنیم.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان کرمانشاه با بیان اینکه این مجوز به شهرستان های غربی استان داده می شود، گفت: شرایط شرکت بهره برداران برای عقد قرارداد به اطلاع عموم خواهد رسید.
کولانی با بیان اینکه سال ۹۷ آخرین برداشت سقز از درختان بنه کرمانشاه انجام شده است، گفت: در این سال ۴۵ تن سقز در استان به دست آمد که ۵۰ درصد آن در داخل کشور مصرف و ۵۰ درصد دیگر به کشورهای اروپایی و حاشیه خلیج فارس صادر شد.
استان کرمانشاه ۲ میلیون و ۴۹۹ هزار هکتار مساحت دارد که ۷۰ درصد آن را عرصه‌های منابع طبیعی با بیش از ۵۲۷ هزار هکتار جنگل و یک میلیون و ۱۹۲ هزار هکتار مرتع تشکیل داده است.
۹۶۰ هزار هکتار زمین کشاورزی و باغ نیز در استان کرمانشاه وجود دارد.
در این استان همچنین سه منطقه حفاظت شده شامل منطقه حفاظت شده بیستون با ۵۴ هزار هکتار، بوزین و مره‌خیل در پاوه با ۲۳ هزار هکتار و قلاجه هم با حدود ۴۳ هزار هکتار وجود دارد.
سقزگیری در ماه‌های تیر و مرداد و یا ایجاد شیار روی درختان بنه انجام می شود.
سقز که افراد بومی بیشتر به صورت آدامس از آن استفاده می کنند در صنایع داروسازی ساخت شکلات و آدامس و بعضی مصارف صنعتی نیز کاربرد دارد.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کرمانشاه را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کرمانشاه در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEEFg3sRsDfJ20ludA
آخرین خبر کرمانشاه در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/kermanshah.today