ایرنا/ مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: گرمای هوا و شیوع ویروس کرونا هم اکنون باعث افزایش ۲۵ درصدی مصرف آب به نسبت مدت مشابه سال گذشته در استان شده است.

هوشنگ ملایی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان اظهار کرد: این افزایش مصرف آب در مناطقی که از محل سدها برداشت می‌شود، قابل مشهود است.
وی بیان کرد: با وجود اینکه استان هرمزگان در سال جاری و سال گذشته بارش‌های خوبی را تجربه کرده اما به دلیل اینکه هنوز میان میزان بارش و برداشت تعادل مناسبی برقرار نشده، لذا نیارمند صرفه‌جویی و مدیریت مصرف است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان افزود: تا پایان سال‌جاری اثر بارش‌های سال‌جاری و میزان برداشت‌ در دشت‌ها بررسی خواهد شد.
ملایی از شهروندان خواست ضمن رعایت بهداشت در مصرف به نحوی عمل کنند که کمترین تلفات در مصارف ضروری وجود داشته باشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهار داشت: امسال حقابه تمام تالاب‌های استان از محل جریان‌های سیلابی تامین شد و اتفاق خوبی در این حوزه رخ داد.
ملایی ادامه داد: در سال جاری حدود هشت میلیارد مترمکعب سیلاب داشتیم که در رودخانه‌ها و دشت‌های هرمزگان جاری شد.
وی ابراز داشت: از این رقم حدود ۴۵۰ میلیون مترمکعب در مخازن سدها ذخیره شد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: متوسط بارندگی سالانه استان در دوره ۵۲ ساله ۱۸۷.۱۹ میلی‌متر بوده که نسبت به ابتدای سال آبی گذشته افزایش ۵۴ درصدی را شاهد هستیم.
ملایی ادامه داد: سد جگین ۲۰۵ میلیون متر مکعب آب دارد که برای تامین آب شهرستان های بشاگرد و جاسک استفاده می‌شود.
وی یادآور شد: امسال نیز درحال برنامه‌ریزی برای افزایش سطح زیر کشت زمین‌های پایین دست این سد هستیم که اشتغال‌زایی بسیار مناسبی با تامین آب سه برابری به نسبت سال گذشته حاصل خواهدشد.
ملایی با بیان اینکه احداث سد گابریک و شریفی در هرمزگان نیز در راستای تامین پایدار آب و توسعه کشاورزی در دستور کار شرکت آب منطقه‌ای قرار دارد، تشریح کرد: سد شریفی در مرحله انجام مطالعات بوده و سد گابریک نیز دارای ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان تصریح کرد: با توجه به میزان تبخیر و برنامه درنظر گرفته شده برای تامین آب زمین‌های کشاورزی پیش‌بینی می‌شود حدود ۱۸ ماه بتوان از منابع آبی استان استفاده کرد.
ملایی اذعان کرد: برنامه‌ریزی شده امسال آب شیرین‌کن بندرعباس با ظرفیت ۱۰۰ هزار مترمکعب وارد مدار شود که به همین نسبت بارگذاری خود را از سدهای استان کم کرده و به بخش‌های مختلف مانند کشاورزی و صنعت برای رونق بیشتر آن ها و تحقق جهش تولید اختصاص می‌دهیم.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان هرمزگان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر هرمزگان در تلگرام:
https://t.me/joinchat/AAAAAEMf_BpioJfkQL_L2A
آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today