باشگاه خبرنگاران/ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بابل از شناسایی بزرگ‌ترین درخت سرخدار جنگل‌های هیرکانی در این شهرستان خبر داد.

محمد صادق طهماسب پور ملکشاه، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بابل از شناسایی بزرگ‌ترین درخت سرخدار جنگل‌های هیرکانی در این شهرستان خبر داد و گفت: این درخت سرخدار که دارای ۳۰ متر ارتفاع و ۱۹۲ سانتی‌متر قطر است ، عمر آن به یکهزار و ۲۰۰ سال می‌رسد و در یک منطقه صعب العبور و در کنار یک پرتگاه قرار دارد.
او با اعلام این که منابع طبیعی بابل به علت محدودیت‌های مالی نمی‌تواند اقدامات امنیتی و پیشگیرانه برای حفظ این میراث ماندگار انجام دهد، افزود:، اما آمادگی داریم با همکاری اداره میراث فرهنگی و دستگاه‌های مرتبط اقدامات حفاظتی و امنیتی برای این میراث ماندگار ایجاد کنیم.
فرشاد یزدیان یک پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد چالوس هم که این سرخدار را از نزدیک دید، گفت: این درخت سرخدار در بابل به عنوان قطورترین درخت سرخدار ایران و جهان محسوب می‌شود.
او افزود: این درخت در یک حوزه آبریز یکصد هکتاری از یک توده بازمانده دوران جنگل‌های خزری می‌باشد که دست نخورده باقی مانده است.
یزدیان گفت: خوشبختانه در این منطقه یک دامدار دوستدار طبیعت یک خانه سرایی داشت که در کنار شغل دامداری از این درختان نادر هم حفاظت می‌کرد.
این استاد دانشگاه افزود: امیدواریم رسانه‌ای کردن این خبر در حفظ و نگهداری این درخت نادر سرخدار اثر بخش باشد.
شهرستان بابل دارای ۸۰ هزار هکتار جنگل‌های هیرکانی با درختانی اعم از سرخدار، انجیلی، افرا، راش، ممرز، بلوط و آزاد می‌باشد.
درخت سرخدار از جمله درختان نادر و در حال انقراض جنگل‌های هیرکانی شمال است. این گونه درخت به کندی رشد می‌کند و هر ۱۰ سال یک سانتی متر بر قطر این درخت اضافه می‌شود.
در این درخت ماده‌ای سمی به نام تاکسین یا توکسین وجود دارد که انسان‌های نخستین از برگ آن نوعی سم مخصوص می‌ساختند. در حال حاضر از این ماده دارو‌هایی برای درمان سرطان سینه و پروستات ساخته می‌شود.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان مازندران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر مازندران در تلگرام :
http://T.me/joinchat/AAAAAECg77_wr3btFfTRpQ
آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today