فارس/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: 200 نفر از همکاران در حوزه بهداشت و درمان از ابتدای اسفندماه تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شدند و سه برابر این تعداد علائم مشکوک دارند.

عبدالرضا فاضل، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان بعد از ظهر امروز در حاشیه جلسه ستاد استانی مقابله با کرونا در گفت‌وگو با خبرنگاران استان اظهار کرد: متاسفانه در دو هفته اخیر شاهد افزایش شیوع ویروس کرونا در استان گلستان بودیم.
وی ادامه داد: تقریبا از ابتدای تیرماه روند رو به افزایش بخصوص در شهرهای شرق استان گلستان داشته‌ایم و از نیمه دوم خردادماه این روند افزایشی شروع شد و امروز شهرهای گرگان، علی‌آبادکتول، رامیان و آزادشهر جزء شهرهای زرد هستند و سایر 10 شهر استان در وضعیت قرمز هستند و ممکن است گرگان نیز طی 48 ساعت آینده به وضعیت قرمز برسد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان تصریح کرد: در کل استان گلستان 675 مورد بیمار بستری هستند که در گنبدکاووس 275 بیمار بستری هستند و متاسفانه ازدحام بیمار باعث کامل شدن شرایط بیمارستانی شده است.
فاضل بیان کرد: ما نمی‌توانیم تخت اضافه کنیم یا اکسیژن‌ساز در این چند روز اضافه کنیم و تنها کاری که از مردم تقاضا داریم این است با رعایت نکات بهداشتی تلاش کنیم ورودی بیمارستان‌های ما کمتر شود.
وی اضافه کرد: در شرق استان گلستان یک میلیون نفر جمعیت داریم و کل تخت‌های بیمارستانی در شرق استان گلستان کمتر از یک هزار و 500 تخت است و اگر درصدی از مردم مبتلا شوند این کشش بیمارستانی در شرق استان گلستان وجود ندارد که بیماران بستری شوند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان در خصوص ابتلای کادر درمان استان به بیماری کویید 19 و ویروس کرونا، گفت: 200 نفر از همکاران در حوزه بهداشت و درمان از ابتدای اسفندماه تاکنون به ویروس کرونا مبتلا شدند و سه برابر این تعداد علائم مشکوک دارند.
فاضل گفت: خوشبختانه تعداد بیمار بستری همکار بسیار کم است اما اکثر آنها سرپایی درمان شده و یا در منزل قرنطینه و درمان شدند اما مطلع هستم که سه روز اخیر دو همکار پزشک و چهار پرستار در شهر گنبدکاووس بستری شدند.
وی تاکید کرد: متاسفانه نصف کارکنان اداره برق یکی از شهرستان‌های استان به کرونا مبتلا شدند که بلافاصله پروتکل‌ها و آزمایش‌ها برای آنها اجرایی شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان خاطرنشان کرد: بیشترین مشکلی که ما در استان گلستان داریم مشکل تامین اکسیژن است که مصوب شد دستگاه اکسیژن‌ساز خریداری کنیم اما تامین این موضوع کار بسیار سختی است.
فاضل گفت: از سوی دیگر قیمت این دستگاه 2 میلیارد تومان قیمت دارد و از سوی دیگر موضوع پر کردن تانک‌های اکسیژن هم کار بسیار سختی است و راه دیگر تامین اکسیژن کپسول اکسیژن که حمل کردن آنها توسط خدمه بیمارستان کار سختی است و با مشقت به بیماران در بیمارستان‌ها خدمت می‌دهیم.
وی افزود: اگر در پاییز شیوع دوباره شدید داشته باشیم شاید آن انرژی که در اسفندماه وجود داشت دیگر وجود نداشته باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان گفت: از یک تیرماه تاکنون میانگین روزانه 100 بیمار بستری داشته‌ایم و میانگین ترخیص 80 نفر بوده است.
فاضل اضافه کرد: بیشترین سن مبتلایان افراد بالای 50 سال است و بیشترین مبتلایان مردان هستند و از ابتدای اسفندماه تاکنون 10 هزار و 700 بیمار بستری داشتیم که 32 هزار بیمار بستری هم ویزیت شده‌اند.
وی گفت: طبق گزارش آزمایشگاه از 10 هزار و 500 نمونه آزمایش ارسالی به آزمایشگاه تست کرونای 4 هزار و 200 نفر مثبت به کرونا شده است و این نمونه آزمایشگاهی سرپایی و بستری است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی گلستان درخصوص آمار فوتی‌های کرونا در گلستان گفت: طی دو هفته اخیر میانگین فوتی‌های استان هفت نفر بوده اما روز گذشته 15 مرگ بیمار ناشی از ویروس کرونا داشتیم.
فاضل بیان کرد: کل استان گلستان به صورت میانگین قرمز است اما پروتکل کشوری از اول تیرماه اعلام کردند شهرستانی برخورد کنید و استانی شرایط را نگاه نکنید.
وی درباره میزان ابتلای بیماران کرونا در گلستان در مراسم‌های عروسی گفت: متاسفانه بیش از 95 درصد افراد مبتلا شده در تیرماه که در بیمارستان‌های استان بستری هستند بر اثر حضور در مراسم‌های عروسی مبتلا شدند.
فاضل گفت: متاسفانه حتی دو نفر از پزشکان ما که به کرونا مبتلا شدند در عروسی فرزندانشان شرکت کردند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان گلستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر گلستان در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAERANZ25YggdlHRFUg
آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today