باشگاه خبرنگاران/ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سنندج گفت: یک بهله سارگپه پابلند پس از نجات در منطقه مسکونی به اداره حفاظت محیط زیست سنندج تحویل داده شد.

فؤاد مصطفی نژاد، رییس اداره حفاظت محیط زیست سنندج اظهار کرد: این پرنده شکاری با گرفتار شدن در منطقه مسکونی این شهر، با تلاش آتش نشانان منطقه‌ی چهار نجات پیدا کرد و با تماس با اداره حفاظت محیط زیست، مأموران یگان حفاظت این پرنده را تحویل گرفتند.
وی افزود: این پرنده پس از تحویل با معاینات انجام شده توسط دامپزشک مجموعه و پس از تشخیص بر ضعف و دهیدراته بودن درجه یک پرنده (کمبود شدیدآب بدن) برای پایداری شرایط طبیعی، آب و غذا در اختیار پرنده قرار داده شد.
مصطفی نژاد بیان کرد: این پرنده پس از معاینه مجدد و سنجش میزان توانایی، توسط نیرو‌های این اداره به زیستگاه طبیعی انتقال داده شد و پس از اطمینان از سلامت جسمی و توان پرواز، رها سازی و به دامن طبیعت بازگردانده شد.
سارگپه پابلند از جمله پرندگان شکاری اندمیک استان بوده و با تغذیه از پستانداران کوچک، خزندگان و حشرات بزرگ نقش بسیار مهمی در اکوسیستم ایفا می‌کند این گونه در فهرست پرندگان حمایت شده ایران قرار دارد و دارای ارزش حفاظتی است.
سارگپه پا بلند ۶۰ تا ۶۶ سانتی متر طول دارد و هم اندازه کورکور سیاه است، با این تفاوت که دم و بالهایش بلندتر است و دو لکه‌ی سیاه در زیر بال‌ها دارد، رنگ پر و بال این پرنده بسیار متنوع است و به رنگ‌های قهوه‌ای کمرنگ تا بلوطی خرمایی و سیاه دیده می‌شود.
این پرنده شکاری که تنوع رنگی زیادی دارد معمولا از روی عادت‌های رفتاری، ژست‌های نشستن و گردن باریک ترش نسبت به سایر سارگپه‌ها قابل شناسایی است. طرح کلی بدنش قهوه‌ای رنگ با خال‌های سفید، قهوه‌ای تیره و سیاه بر روی سطح پشتی، کمر و بال هایش است.
سارگپه پا بلند در دشت‌های وسیع، نواحی نیمه بیابانی، کوهستان‌ها و مناطق بی درخت به سر برده و معمولا روی زمین و گاهی نیز روی تک درخت‌ها آشیانه می‌سازد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online