ایرنا/ مدیرکل امور اوقاف و امور خیریه همدان از کشف یک وقفنامه سنگی برای نخستین بار در این منطقه خبر داد و گفت: این کتیبه بر یک تکه سنگ مرمر حکاکی شده و راز موقوفه مسجد پیغمبر(ع) همدان را آشکار کرده است.

حجت‌الاسلام رضا حاجی زین العابدینی، مدیرکل امور اوقاف و امور خیریه همدان اظهار داشت: این اثر در تاریخ ۱۳۰۲ هـجری قمری بر یک تکه سنگ مرمر چهار ضلعی به ابعاد ۱۷*۲۰ سانتی متر حک شده است.
وی اضافه کرد: این کتیبه در سه سطر و به خط توقیع نوشته شده است و متن آن از وقف یک مغازه برای مسجد پیغمبر توسط شخصی به نام میرزا موسی خبر می‌دهد.
حجت الاسلام حاجی زین العابدینی ادامه داد: به بیان دیگر این مغازه منبع درآمدی بود که درآمدهای آن ‌باید برای امور مسجد هزینه شود.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه همدان گفت: اهمیت دیگر این وقفنامه که آن را در زمره‌ آثار کم‌نظیر قرار می‌دهد، سنگی بودن آن است و به احتمال بسیار زیاد، وقف‌نامه‌های سنگی دیگری نیز در استان وجود دارند که هنوز معرفی نشده‌ است.
به گفته وی در دوران قاجار و در میان خواص آن دوران، وقف املاک و مستغلات بسیار رایج بود و می‌توان گفت بزرگ‌ترین موقوفات در استان همدان در عهد قاجار و صفوی شکل گرفته‌اند.
حجت الاسلام حاجی زین العابدینی یادآوری کرد: این کتیبه‌ در اختیار اداره کل اوقاف استان همدان است و در موزه‌ وقف واقع در طبقه‌ زیرین آستان امامزاده عبدالله(ع) که به مرکز بزرگ فرهنگی شهر تبدیل شده است نگهداری می‌شود.
مسجد پیغمبر که نامش را از یکی از انبیای الهی به نام حضرت حجی(ع) گرفته اند یکی از کهن‌ترین مساجد همدان و حضرت حجی(ع) در حدود سه هزار سال پیش در همدان می‌زیسته و بر اساس منابع در بازار همدان دفن شده است.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today