ایسنا/ سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: برای جلوگیری از خرید و فروش انسولین در بازار سیاه چاره‌ای جز اعمال نظارت‌ در توزیع به صورت سهمیه‌ای نیست.

کیومرث پوررستمی سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به گلایه برخی از بیماران دیابتی در خصوص کمبود انسولین‌های قلمی اظهار کرد: انسولین‌های قلمی وارداتی بوده و بر اساس تعداد بیماران دیابتی هر استان و به صورت سهمیه‌ای اختصاص داده می شود.
وی ادامه داد: این انسولین‌ها در داروخانه‌های مشخصی و بر اساس تعدادی که در دفترچه بیمه بیمار و یا نسخه پزشک نوشته می‌شود در اختیار آنها قرار می‌گیرد.
وی افزود: برای جلوگیری از خرید و فروش انسولین در بازار سیاه چاره‌ای جز اعمال چنین نظارت‌هایی نیست.
این مسئول در ادامه با اشاره به اینکه ۹۰ درصد بیماران دیابتی استان تحت پوشش بیمه قرار دارند گفت: ۱۰ درصد باقی مانده هم که به صورت آزاد درمان شوند با مراجعه به پزشک متخصص می‌توانند انسولین مورد نیاز خود را از طریق نسخه پزشک دریافت کنند.
پوررستمی با اشاره به نگرانی برخی از شهروندان در خصوص تامین داروهای بیماران "پی کی یو" هم افزود: افرادی که دچار این بیماری هستند آنزیم هیدروکسیلاز را در کبد خود ندارد بنابراین نمی‌توانند پروتئین‌های دریافتی را به تیروزین تبدیل کنند.
این مسئول اضافه کرد: این افراد باید از دوران کودکی طبق رژیم غذایی خاص بدون پروتئین تغذیه کنند چون در غیر این صورت بر اثر اختلال آنزیمی در بدن این بیماران، برخی مواد سمی داخل خون بالا می‌رود که با تاثیر و رسوب در مغز باعث تخریب سلو های مغزی، عقب ماندگی‌های ذهنی و تشنج های مکرر می‌شود.
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: مشکلی برای تامین داروهای این بیماران در استان وجود ندارد و بیماران می‌توانند از طریق نسخه و بر اساس سهیمه تعیین شده داروهای خود را تهیه کنند.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان البرز را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر البرز در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAD7vghTCfgcu5kChmg
آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday