راه راه/ رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت هزینه درمان هر بیمار مبتلا به کرونا برای وزارت بهداشت را 19 میلیون تومان برآورد کرد.

کیانوش جهانپور رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: میانگین زمان بستری بیماران کووید19 در بخش بیمارستانی پنج تا 10 روز و میانگین بستری در آی سی یو سه تا چهار هفته است. به طور میانگین 18 تا 19 میلیون تومان برای هر بیمار بستری هزینه می شود و هزینه درمان و داروهای بیماران در آی سی یو چند برابر این میزان است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: بخشی از این هزینه را بیمه پوشش می دهد و بخشی را مردم خود فرانشیز می دهند، البته کمترین میزان را بیمار پرداخت می کند. برخی هزینه ها مانند هزینه تست را نیز دولت به صورت یارانه پرداخت می کند و در نهایت بسیاری از خدمات برای بیماران در بیمارستانهای دولتی رایگان تمام می شود.

جهانپور افزود: هزینه داروها و مراقبت در آی سی یو بسیار بالاست اما همزمان در چند ماه گذشته صدها ونتیلاتور و دستگاه آی سی یو در بیمارستانها اضافه شد. در بهترین روزها حداقل 2500 بیمار در شبانه روز در بخش های آی سی یو بستری هستند و این عدد در برخی روزها به بالای 5500 مریض در آی سی یو رسیده بود و اکنون نیز بیش از سه هزار بیمار صرفا به علت کرونا در آی سی یو بستری است.

جهانپور گفت: وزارت بهداشت اسفند 98 حدود سه هزار میلیارد از یک منبع و 3500 میلیارد تومان از یک منبع دیگر یعنی در مجموع حدود 6500 میلیارد تومان از منابع جاهای دیگر برای درمان کرونا هزینه کرد و بعد از آن تاکنون از حدود یک میلیون یورویی که از صندوق ذخیره ارزی اختصاص داده شد، حدود 30 درصد به وزارت بهداشت رسیده است. از منابع دیگری هم بین هزار تا دو هزار میلیارد تومان هزینه شده است.

وی ادامه داد: این مبالغ به هیچ وجه کفاف هزینه های سنگین درمان بیمارن کرونا را نمی کند و بیمارستانها همچنان به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی و به خصوص به پرسنل خود بدهکار هستند البته با استفاده از این منابعی که داده شد از آمار 14 تا 18 ماه تاخیر در پرداخت کارانه ها به 8 تا 12 ماه تاخیر رسیده ایم.

جهانپور گفت: اگر دولت منابع دیگری از جمله بقیه یک میلیارد یورو برای درمان کرونا اختصاص دهد ممکن است کمک کننده باشد به شرط اینکه این حجم بیمار را هم نداشته باشیم.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: همزمان اتفاق دیگری افتاده که با وجود افزایش هزینه ها چون نمی توانیم در اکثر بیمارستانها بیمار عادی پذیرش و بستری کنیم، درآمد اختصاصی بیمارستانها که حدود 60 درصد کل بودجه وزارت بهداشت بوده نیز به حدود صفر رسیده است.

جهانپور گفت: وزارت بهداشت بزرگترین متضرر اقتصادی بعد از کرونا است. وزارت بهداشت 6.5 میلیارد تومان درآمد از جاهای دیگر در اسفند و فروردین به میدان کرونا آورده و 60 درصد درآمد کل وزارت بهداشت هم حذف شده است.

وی افزود: نگاه وزارت بهداشت مسائل اقتصادی نیست بحث این است که با یک معضل سلامت رو به رو هستیم و باید برای آن هزینه شود تا امروز بیش از 16 هزار مرگ ناشی از کووید19 داشته ایم و ادامه این روند خسارت های بسیار بیشتر جبران ناپذیر خواهد داشت.

رییس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: تصور شده بود وزارت بهداشت منافعی دارد و به همین علت ماجرا را کش می دهند اما این تصور اشتباه بود. شهدای نیروی انسانی کرونا را ببینید، عمده آنها نیروهای وزارت بهداشت بودند، بیمارستانهایی داریم که 220 نفر از نیروهایش به علت ابتلا به کرونا به مرخصی استعلاجی رفتند، تاکنون حدود 140 شهید خدمت به علت کرونا تقدیم کرده ایم که بسیاری از آنها از بهترین و زبده ترین پزشکان شاخص در رشته خودشان بوده اند که فقدان آنها ضربه بسیار بزرگی است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran