خبر فارسی/ حسینعلی خادمی‌‌ متولی موقوفه آق‌مشهد ساری که این روزها از او در رسانه‌ها به‌عنوان مالک ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی ساری بسیار گفته شد از صدور مجوز بهره‌برداری از جنگل‌های آق‌مشهد توسط منابع طبیعی مازندران خبر داد.

حسینعلی خادمی‌‌‌آق‌مشهدی متولی موقوفه آق‌مشهد ساری با اشاره به اینکه حدود ۲۰ سال تلاش کردم تا موقوفه آق‌مشهد طبق قانون شرع مقدس اسلام و قوانین مملکتی اجرا شود و برای اثبات وقفیت مدارک و مستندات زیادی داریم که به مراجع قضائی ارائه دادم و تمامی آن موجود است، اظهار کرد: در وقف‌نامه ذکر شده که شش دانگ اراضی قریه آق‌مشهد اعم از آبی، خشکه، مراتع، توت، تلیوار، انهار، اشجار مثمره و غیرمثمره و کل مایتعلق آن وقف مؤَبَّد و حَبس مُخَلَّد است؛ نیت واقف این بود که ثلث از منافع خالص آن صرف تعزیه‌داری و اطعام‌دهی اباعبداله الحسین(ع) و ثلث دیگر آن صرف حفاظت امام‌زاده محل واقع در قریه مزبور و ثلث باقی صرف مصالح عامه شود.

وی با بیان اینکه برخی افراد در رسانه‌ها می‌گویند موقوفه آق‌مشهد وقف خاص است، در صورتی که اصلاً صحیح نیست، افزود: این موقوفه وقف خاص نیست بلکه وقف عام غیرمتصرفی بوده و برای مردم است و درآمد آن صرف عمران و آبادانی روستای آق‌مشهد می‌شود و در جهت اجرای نیت واقف باید عمل شود.

متولی موقوفه آق‌مشهد ساری با بیان اینکه این موقوفه طبق قانون املاک و شرع مقدس اسلام به رسمیت شناخته شده است و از نظر قانونی مشکلی ندارد، تصریح کرد: هدفم این است که به موقوفه آق‌مشهد براساس قانون شرع و سایر قوانین مربوطه عمل کنم تا باقیات و صالحات آن به جامعه و اهالی محل برگردد.

خادمی با اشاره به اینکه در سال ۱۳۸۰ منابع طبیعی مازندران شش‌دانگ قریه آق‌مشهد را پیش خود تفکیک و یک قسمت آن را از وقفیت خارج می‌کند، افزود: نسبت به این حرکت غیرقانونی و غیرشرعی معترض شدم و به صورت جدی آن را در مراجع قضایی پیگیری کردم.

وی تصریح کرد: خود مسؤولان منابع طبیعی می‌دانند که قریه آق‌مشهد وقف است و می‌دانند که تفکیک از نظر شرعی مشکل دارد اما آن را تفکیک و حق موقوفه را تضییع کرده بودند.

متولی موقوفه آق‌مشهد با بیان اینکه با چپاول منابع ملی مخالف هستم و هیچ‌وقت هم اجازه نمی‌دهم موقوفه‌خواری صورت گیرد، اظهار کرد: وقف جلوی بهره‌برداری غیرقانونی و غیراصولی منابع طبیعی از اراضی موقوفه آق‌مشهد را گرفته است.

وی عنوان کرد: با وقف هیچ‌گاه منافع ملی به خطر نمی‌افتد، بلکه حفظ می‌شود تا کسی نسبت به آن تعرض نکند اما شما ببینید در اراضی منابع طبیعی استان که وقف نیست، چه میزان ویلا سبز شده؟ و چه میزان تغییر کاربری‌ها صورت گرفته است؟ چرا جلوی ویلاسازی‌ها و تغییر کاربری‌ها را نمی‌گیرند؟ حالا که فرهنگ وقف جلوی این تعرضات را گرفته به آن حمله می‌کنید؟ بله، حفظ منابع طبیعی توسط وقف، برای آقایان گران تمام شده است چون منافع خود را از دست داده‌اند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان تهران را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر تهران در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEL87VCgty_dN5BJCQ
آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran