کبنا/ آیا کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد که در انتخابات مجلس یازدهم حکم دهیاری «جلال داورپناه» را به علت تخلف انتخاباتی لغو کرد این بار حکم وی را برای شهرداری دهدشت امضا می کند.

بعداز انتخاب شهردار جدید دهدشت توسط شورای شهر، باید طبق فرایند قانونی، صدور حکم او به تأیید و امضای استاندار کهگیلویه و بویراحمد برسد که با توجه به سوابق شهردار جدید باید منتظر ماند که کلانتری چه تصمیمی می‌گیرد؟

بعد از گمانه‌زنی‌های فراوان سرانجام اعضای شورای شهر با تشکیل جلسه‌ای شهردار جدید دهدشت را انتخاب کردند و قرعه به نام سید جلال داورپناه دهیار روستای کلایه و پیمانکار پروژه‌های راهسازی کهگیلویه افتاد.

انتخاب شهردار از مهم‌ترین مصوبات شورای شهر است که طبق فرایند قانونی حکم شهردار صادر می‌شود.

مطابق ماده 71 قانون شوراها، شورای شهر مکلف است بلافاصله پس از تشکیل جلسه فردی ذی صلاح را به سمت شهردار انتخاب کند.

انتخاب شهردار توسط شورای شهر و تطبیق آن با شرایط مندرج در آیین نامه شرایط احراز شهردار، نیازمند تائید وزارت کشور است که در شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت از سوی استاندار و در شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت از سوی وزیر کشور صورت می‌گیرد.

در قانون مذکور به وزارت کشور فرصت 10 روزه برای تطبیق و بررسی شرایط داده شده است. که پس از وصول مصوبه شورای شهر بررسی‌ها و استعلام‌های لازم را از برخی مراجع انجام می‌دهد.

اما ذکر چند نکته در خصوص صدور حکم شهردار جدید دهدشت قابل ذکر و بررسی است که آیا کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد این حکم را امضا می‌کند یا خیر؟

کلانتری در 20 بهمن ماه 98 در بحبوبه انتخابات مجلس شورای اسلامی به دلایل انتخاباتی جلال داورپناه که دهیار روستای کلایه از توابع بخش مرکزی کهگیلویه بود و کشیدن سفره 10 هزار نفری در زمین ورزشی اداره ورزش و جوانان این روستا، حکم این دهیار را مستقیماً لغو کرد.

این تخلف انتخاباتی و بازنشر سفره انتخاباتی در یکی از محروم‌ترین شهرستان‌های کشور در رسانه‌های کشوری و ملی بازنشر زیادی داشت و انتقادات زیادی را در پی داشت.

حال بعداز گذشت چندماه شورای شهر دهدشت بعداز اسفندیار برخه در جلسه‌ای با بررسی گزینه‌ها و البته متحمل فشارها و لابی‌هایی که صورت گرفت، جلال داورپناه را به عنوان شهردار جدید دهدشت معرفی کردند که البته به احتمال زیاد شورای شهر به علت مشغله زیاد متوجه تخلف انتخاباتی وی در انتخابات گذشته و لغو حکم وی توسط استاندار نشدن چرا که فرآیند صدور حکم شهردار مراحل خاص خود را دارد.

آیا کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد که روی تخلفات انتخاباتی حساس بود و یکی از کم حاشیه‌ترین انتخابات مجلس را در استان مدیریت وتمام کرد می‌تواند حکم دهیاری را که به علت تخلف انتخاباتی لغو کرد مجدداً حکم وی را برای شهردار شهر بزرگ دهدشت با مشکلات زیاد امضا کند؟

چرا که در خرداد 1400 هم انتخابات ریاست جمهوری و هم شورای شهر برگزار می‌شود.

به هر حال باید منتظر ماند و ببینیم که استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای شهردار جدید دهدشت چه حکمی صادر می‌کند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کهگیلویه و بویراحمد را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAEHe2Udy6NymWhYoJA
آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj.today