باشگاه خبرنگاران/ کارشناس کودکان دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: با رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، امکان ابتلای نوزادان به ویروس کرونا از طریق شیر مادر وجود ندارد.

ناهید اسدی کارشناس کودکان دانشگاه علوم پزشکی کردستان در پاسخ به این سوال که آیا مادران می‌توانند با توجه به شیوع ویروس کرونا به نوزادان خود شیر بدهند، اظهار کرد: در جوامعی که بیماری کرونا شایع است مادران می‌توانند بدون هیچگونه نگرانی به کودک خود شیر بدهند.

وی افزود: تاکنون انتقال ویروس از شیر مادر به شیرخوار اثبات نشده است بنابراین با توجه به تاثیر این ماده غذایی در ارتقای ایمنی نوزاد، مادران مبتلا به کرونا نباید نوزادشان را از شیر محروم کنند.

اسدی توصیه کرد: مادر شیرده مشکوک یا مبتلای قطعی به کرونا باید مستمر دست‌های خود را با آب و صابون بشویدیا از شوینده‌های پایه الکلی استفاده کند.

کارشناس کودکان دانشگاه علوم پزشکی ادامه داد: این مادران هنگام تغذیه کودک باید از ماسک استفاده کنند و در صورت عطسه یا سرفه بر روی دستمال، بی درنگ آن را دور انداخته و مجدد دست‌ها را با آب و صابون بشویندیا از شوینده‌های پایه الکلی استفاده کنند.

وی با تاکید بر ضرورت ضدعفونی و تمیز کردن مرتب سطوح قبل از لمس آن توسط کودک بیان کرد: اگر مادر مبتلا به تازگی روی قفسه سینه ی خود سرفه کرده باشد باید قبل از تغذیه کودک، سینه‌های خود را به آرامی با آب گرم و صابون دست کم به مدت ۲۰ ثانیه بشوید، اما شست و شوی مستمر بدن مادر قبل از هر بار تغذیه کودک ضرورتی ندارد.

اسدی در پاسخ به این سوال که آیاپس از زایمان می‌توان تماس پوست با پوست نوزاد را بامادران مبتلا به کرونا برقرارکرد و تغذیه با شیرمادر را شروع کرد، گفت: برقراری تماس پوست با پوست مادر و نوزاد و قرار گرفتن نوزاد در کنار مادر، شروع زودرس تغذیه با شیر مادر را امکان پذیر می‌سازدو باعث کاهش مرگ و میر نوزادان نیز می‌شود.

کارشناس کودکان دانشگاه علوم پزشکی افزود: اگر مادر مبتلا به کرونا قادر به تغذیه شیرخوارنباشد بهترین روش تغذیه شیرخوار استفاده از شیردوش مکانیکی است و دوشیدن شیر مادر در درجه اول با کمک دست و در صورت لزوم با استفاده از پمپ صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: مادر و هر کسی که به او برای این کار کمک می‌کند باید قبل از دوشیدن شیر مادر یا لمس هر قسمت از پمپ یا ظرف نگهداری شیر، دست خود را بشوید و از تمیز شدن مناسب پمپ بعد از هر بار استفاده اطمینان حاصل کند.

اسدی افزود: شیر دوشیده مادر را باید فردی که علامت یا علائمی از بیماری کرونا ندارد و شیرخوار با او احساس راحتی می‌کند با استفاده از یک فنجان تمیز و یا قاشق به شیرخوار بدهد و مادر یا مراقب باید قبل از تغذیه شیرخوار دست خود را بشوید.

کارشناس کودکان دانشگاه علوم پزشکی درباره فواید و مزایای تغذیه با شیر مادر در نوزادان گفت: شیر مادر سلامت شیرخوار را در سنین شیرخواری تامین می کند به این معنا که باعث پیشگیری از ابتلای شیرخوار به انواع عفونت ها می شود.

وی با اشاره به مادرانی که قصد شیردهی دارند و نگران انتقال کرونا هستند، گفت: با رعایت نکات بهداشتی جای نگرانی از انتقال ویروس از طریق شیردهی به کودک نیست.

گفتنی است؛ امسال هفته جهانی شیرمادرکه از دهم تا شانزدهم مرداد است، به شعار «سیاره‌ای سالم با حمایت از تغذیه با شیر مادر» مزین شده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online