فارس/ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه تست کرونا برای همه افراد توصیه نمی‌شود گفت: این تست برای افراد خاص و در معرض خطر انجام می‌شود.

منوچهر کرمی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه طی یک ماه اخیر پیامک‌های متعددی اوایل از طرف ادارات و در حال حاضر از عموم مردم در مورد انجام تست کرونا داشتیم اظهار کرد: به طور کلی برای آزمایش کرونا دو نوع تست آزمایش وجود دارد؛ یکی از آنها تست خون است که به هیچ عنوان به صورت فردی کاربرد ندارد و صرفا در پژوهش‌ها و شرایط غربالگری گروه‌های خاص، مانند گروه‌های پزشکی استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه این تست با عنوان سرولوژی بین ۶۴ تا ۶۶ هزار تومان هزینه دارد گفت: این تست وضعیت کنونی ابتلا را نشان نمی‌دهد و معمولاً دو هفته طول می‌کشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان خاطرنشان کرد: تست دوم تست "PCR" است که از ناحیه داخل حلقی و دهانی یا بینی گرفته می‌شود که در استان همدان از طریق حلقی دهانی یا گلو انجام می‌دهیم.
وی با بیان اینکه این تست به دلایلی برای همه افراد به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود گفت: جواب این تست در ۴۰ درصد موارد منفی کاذب است یعنی با وجود اینکه فرد مثبت است گفته می‌شود در حال حاضر جواب آزمایش منفی است اما ممکن است ۲۰ درصد مثبت باشد.
کرمی بیان کرد: متاسفانه همین اطمینان بخشی باعث می‌شود فرد به اقدامات بهداشتی توجه نکند و باعث انتشار بیماری شود.
وی با اشاره به اینکه این تست برای برخی افراد واجب و ضروری است گفت: از مردم خواهش می‌کنم به هیچ عنوان برای انجام تست اصرار نکرده و به توصیه‌هایی مبنی بر اینکه فلان آزمایشگاه بخش خصوصی آن را انجام می‌دهد، توجه نکنند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید به اینکه ما در بخش دولتی برای همه افراد واجد شرایط سرپایی یعنی بیماران سرپایی علامت‌دار بالای ۶۰ سال، افراد دارای بیماری زمینه‌ای یا خانواده و همکاران بیماران زمینه‌ای این تست را انجام می‌دهیم افزود: وظیفه بخش دولتی است که این کار را انجام دهد.
وی بیان کرد: افرادی به پرسنل ما در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی اصرار می‌کنند بخش خصوصی را معرفی کنند در حالی که ضرورتی ندارد و خواهش می‌کنیم به نکات مورد توجه همکاران ما توجه کنند.
او با طرح این سوال که اما چگونه متوجه شویم بیمار هستیم یا خیر؟ ادامه داد: کسانی که در خانواده خود فرد بیمار دارند، بالای ۶۰ نبوده و بیماری زمینه‌ای ندارند یا خانمی، باردار نیست باید به مدت دو هفته غربالگری علامتی خود را رصد کنند و هرگونه علائم مانند تب، سرفه و تنگی نفس در بین این دو هفته از آخرین تماس خود با فرد مبتلا داشتند، به مراکز ۱۶ ساعته ما مراجعه کند.
کرمی خاطرنشان کرد: در این دو هفته لازم است حتما نکات بهداشتی مانند زدن ماسک و جلوگیری از اجتماعات را رعایت کند و اگر کارمند هستند، از مرخصی یا دورکاری استفاده کند.


همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان همدان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر همدان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEH4hhdUB7Tpo7icCQ
آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today