باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات قم از رونمایی نخستین خودروی واکنش سریع پهپادی ایران با توان عملیاتی بالا، در قم خبر داد.

موسوی، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم اظهار کرد: نخستین خودروی واکنش سریع پهپادی ایران با تجهیزات مخابراتی ویژه و با فناوری های پیشرفته از جمله پهپاد و بالن نظارتی با توان عملیاتی در تمام حوادث طبیعی در قم رونمایی شد.

او با بیان این که این خودرو برای نخستین بار از سوی یکی از شتاب‌دهنده‌های استان طراحی و ساخته شده است، گفت: تاکنون طرح های ابتکاری و منحصر به فردی زیادی از سوی شتاب‌دهنده‌ها و استارتاپ های استان در حوزه های فناوری های نوین انجام شده است که این خودرو نیز با داشتن ویژگی های ممتاز از جمله اقدام ها است.

موسوی ادامه داد: از جمله ماموریت‌های اداره کل فناوری اطلاعات قم حمایت از شتابدهنده ها، استارتاپ‌ها و کسب وکارهای حوزه فناوری اطلاعات است.

او عنوان کرد: این خودرو با داشتن تجهیزات با فناوری پیشرفته دارای ویژگی‌های ممتاز، در هدایت و اثربخشی فرماندهی عملیات امدادرسانی در حوادث و بحران‌ها نقش بسیار موثری دارد.

مدیرکل ارتباطات وفناوری اطلاعات قم با تاکید بر لزوم نهادینه ساختن فرهنگ ایده پروری و علم باوری در بین جوانان خلاق وایده ساز جامعه گفت: فکر ودانش در عصر دانایی عامل پیشران جوامع است و مدیران استان باید حمایت حداکثری را از نخبگان و نیروهای جوان وخلاق در اولویت قراردهند.

فرماندهی عملیات مقابله با بحران مدیرعامل وشرکت و شتاب دهنده شرکت آراد با بیان این که این خودرو هیچ مشابهی در داخل کشور ندارد، گفت: در خارج کشور خودرو‌های مشابهی وجود دارد، ولی نوع طراحی و پلتفورم اجرا شده در این خودرو متمایز از تمام این خودروها است.

مجید هدایت جو ادامه داد: برخورداری از ۲ فرستنده رادیویی، پهپاد با توان پروازی ۸ ساعت و بالن نظارتی تا حجم گاز هلیوم ۵۰ کیلوگرم از جمله ویژگی‌های برجسته این خودرو است که توان پایش تصاویر به مساحت ۱۵۰ هزار مترمربع را برای فرماندهی عملیات مقابله با بحران را فراهم می‌کند.

او زمان طراحی و ساخت این طرح ابتکاری را ۱۰ ماه اعلام کرد و گفت: خودکفایی در تامین برق با استفاده از پنل‌های خورشیدی و موتوربرق سیار، مشاهده همزمان صحنه زنده حوادث با نصب لینک برروی گوشی تلفن همراه، امکان حضور و استقرار در تمام مناطق صعب العبور و سرعت عمل بالا در به کارگیری از جمله دیگر ویژگی‌های این خودرو است.

هدایت جو، هزینه تجهیز هر خودرو متناسب با امکانات جانبی آن را از ۱۵۰ تا ۲۴۰ میلیون تومان اعلام کرد و گفت: آتش نشانی، مدیریت بحران، مرزبانی و صدا و سیما از جمله سازمان‌ها و نهاد‌هایی است که این خودرو می‌تواند بخش زیادی از نیاز آن‌ها در شرایط عادی و بحرانی را برطرف کند.

او هزینه این خودرو را بسیار پایین‌تر از نمونه خارجی دانست و افزود: تمام فرایند طراحی و ساخت تجهیزات این خودرو در داخل کشور و با استفاده از توان مهندسی داخلی انجام و در این طراحی نقص‌های سامانه‌های موجود در کشور نیز شناسایی و برطرف شده‌است.

آراد اولین و تنها شتابدهنده حوزه هوافضای قم و پنجمین استارتاپ هوافضای کشور است که مجوز رسمی از معاونت علمی ریاست جمهوری دارد.

مرکز شتابدهنده آراد مورد حمایت مستقیم معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قم را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قم در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEP4X0C8J_Xh0Eh1Cg
آخرین خبر قم در اینستاگرام :
https://instagram.com/qomtoday