باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل دامپزشکی خوزستان از وجود کانون‌های بیماری تب ۳ روزه در استان خبر داد.

مصطفی کنارکوهی، مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: بیماری تب ۳ روزه مختص گاو و گاومیش است و در حال حاضر با توجه به تغییرات جوی و سبب‌شناسی بیماری، کانون‌هایی از این بیماری میان دام‌ها در استان وجود دارد.
او با بیان اینکه بیماری تب ۳ روزه به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست افزود: در نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری و متعاقب آغاز فصل گرما و فعالیت حشرات و بندپایان بروز می‌کند و این بیماری گذرا بوده و قابل‌درمان است.
کنارکوهی عنوان کرد: واکسیناسیون به‌عنوان تنها روش مؤثر کنترل BEF در دنیا مطرح بوده و واکسن فعلی واکسن ویروس غیرفعال شده تب۳ روزه است که در حال حاضر در استان موجود است و با توجه به شدت گرمای هوا و همچنین رطوبت بالا و ازدیاد حشرات ناقل امکان رخداد بیماری وجود دارد و تنها راه انتقال محتمل بیماری از طریق نیش ناقلان است.
مدیرکل دامپزشکی خوزستان گفت: انجام واکسیناسیون در ۲ نوبت قبل از شروع فصل گرما در دام‌های شیری و استقبال از واکسیناسیون به موقع، رعایت بهداشت دام و سم‌پاشی به موقع جایگاه نگهداری دام‌ها برای از بین بردن ناقلان، از بین بردن محل تجمع حشرات مانند آب‌های سطحی در اطراف مراکز نگهداری دام‌ها و ایجاد امکانات برای رفاه دام (دستگاه خنک‌کننده) نیز از دیگر اقدامات مؤثر است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان خوزستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر خوزستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEK8vo4vXBkjfYhOqg
آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan_today