ایرنا/ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی آذربایجان‌شرقی از تکمیل مرمت کاروانسرای تاریخی روستای ایری شهرستان ورزقان خبر داد.

احمد حمزه زاده، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی آذربایجان‌شرقی اظهار کرد: کاروانسرای تاریخی روستای «ایری» از جمله بناهای مهم و با اهمیت استان به شمار می‌آید و بخش نخست آن که متعلق به دوره تیموری است، بازسازی‌شده و بخش عمده آن که متعلق به دوره صفوی است که در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و مرمت و بازسازی آن طی سال‌های گذشته در دستور کار این اداره کل قرار گرفت و اکنون شاهد تکمیل عملیات مرمتی در این بنای تاریخی هستیم.
وی با اشاره به ظرفیت‌های متنوع این شهرستان و روستاهای تابع آن، از ساماندهی و توانمندسازی ظرفیت‌های گردشگری شهرستان ورزقان خبر داد و گفت: این شهرستان و روستاهای تابع آن به سبب موقعیت جغرافیایی ویژه ظرفیت‌های بزرگی در راستای توسعه صنعت گردشگری دارند که باید از آن‌ها به بهترین شکل استفاده کرد.
حمزه‌زاده گفت: همچنین در همین راستا بررسی و تدوین طرح مرمتی حمام تاریخی ایری و مطالعه و ساماندهی سنگ‌قبرها و قوچ‌های سنگی گورستان تاریخی این روستا در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان شرقی، توسعه بوم گردی در شهرستان ورزقان به‌خصوص روستای ایری را لازمه توسعه گردشگری این منطقه عنوان کرد و افزود: با توجه به ظرفیت‌های گردشگری شهرستان و مناطق روستایی، توسعه بومگردی در آن منطقه موجب معرفی ظرفیت‌های تاریخی، فرهنگی و طبیعی شده و فرصت تجربه زندگی روستایی را برای گردشگران فراهم می‌کند، به همین منظور این اداره کل از تمام اهالی روستا در راستای ایجاد اقامتگاه‌های بومگردی حمایت کرده و بستر لازم را برای کسب مجوز و آغاز فعالیت رسمی اقامتگاه‌های بومگردی فراهم می‌کند.
حمزه زاده در خاتمه، احداث مسیر طبیعت‌گردی قلعه جوشین به قلعه بابک را از دیگر برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی استان در راستای تقویت زیرساخت‌های گردشگری این منطقه عنوان کرد و از انجام اقدامات لازم در این راستا خبر داد.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان آذربایجان شرقی را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر آذربایجان شرقی در تلگرام :
t.me/joinchat/AAAAAEKyqyHIYXfblD-xfQ

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today