فارس/ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه تزریق واکسن آنفلوانزای برای همگان ضرورتی ندارد، گفت: سال گذشته 57 بیمار شدید مبتلا به آنفلوانزای شدید در کردستان بستری شدند.

آرزو فلاحی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن هشدار در خصوص فرارسیدن فصل پاییز و تقارن دو اپیدمی ویروسی کووید ۱۹ و آنفلوانزا، اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌‌های فعلی مبنی بر احتمال افزایش شیوع بیماری کووید 19 در ماه‌های پیش‌رو، فصول سرد سال، و اهمیت رویکرد پیش گیرانه و ضرورت تشخیص و اقدام زود هنگام در کاهش شیوع و بهبود پیش آگهی مبتلایان، باید دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت شود.
وی بر ضرورت و نحوه خود اظهاری از طریق ارتباط با سامانه تلفنی 4030 و سامانه اینترنتی www.salamat.gov.ir اشاره کرد و گفت: در آستانه شروع فصل پاییز و زمستان و تقارن بیماری آنفلوآنزا و کرونا شهروندان در صورت علائم اعلام شده با این سامانه در ارتباط باشند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: واکسن آنفلونزا، برای گروه‌های پرخطر و در معرض خطر همچون کودکان، مادران باردار، سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و خاص توصیه می‌شود، لذا تزریق این واکسن برای همگان ضرورتی ندارد.
فلاحی به  ضرورت و اهمیت رعایت توصیه‌های بهداشتی، مراعات فاصله‌گذاری فیزیکی و استفاده همگانی از ماسک به ویژه در زمان حضور در مکان های عمومی در پیش‌گیری همزمان از ابتلا به کووید 19 و آنفلونزا اشاره کرد و افزود: شست‌و‌شوی مداوم دست‌ها باعث قطع زنجیری انتقال عفونت‌های ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی از جمله کرونا، آنفلوانزا و سرماخوردگی خواهد شد.

مراجعه ۱۷۵ بیمار با علائم شدید تنفسی به بیمارستان‌ها
وی خاطر نشان کرد: سال گذشته از ۱۷۵ بیماری که با علائم شدید تنفسی به مراکز درمانی استان مراجعه کردند با نمونه‌گیری انجام شده، ۵۷ نفر آنان به آنفلوانزای شدید مبتلا و بستری شدند.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: افراد در معرض خطر مانند بیماران قلبی ریوی و افراد بالای ۶۰ سال از جمله بیماران مبتلا به آنفلوانزا بودند که  در سال گذشته در مراکز درمانی استان بستری شدند‌.
فلاحی با اشاره به علائم آنفلوانزا تأکید کرد: این علائم شامل سردرد شدید، افزایش ناگهانی دمای بدن بیش از ۳۹ درجه، درد عضلانی شدید، ضعف و خستگی طولانی، سرفه خشک و دائمی، اسهال و شکم درد به ویژه در کودکان است.

ابتلاء به ویروس کووید ۱۹ در کمین  تمام افراد است
وی با اشاره به اینکه خطر ابتلاء به ویروس کووید ۱۹ در کمین  تمام افراد حتی کسانی که تاکنون به کرونا مبتلا شده‌اند و ابتلای آنها ثابت شده است، افزود: تمام مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را کامل رعایت کنند، چراکه ممکن است آلودگی به ویروس کرونا و آنفلوانزا همزمان اتفاق بیفتد.
مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان با بیان اینکه حجم کار در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی بسیار بالاست، از شهروندان تقاضا کرد: فقط در مواقع ضروری با رعایت تمام نکات بهداشتی از منزل خارج شوند.
فلاحی تاکید کرد: پرسنل  بهداشت و درمان با خستگی فراوان، ماه‌ها بدون استراحت در حال خدمت رسانی هستند و از سوی دیگر آمار مبتلایان و مرگ ومیر بیماری کرونا موجب خستگی مضاعف و در برخی موارد افسردگی پزشکان و پرستاران و کادر درمان می‌شود، چرا که تلاشگران عرصه سلامت با بهبودی بیماران انگیزه می‌گیرند و با از دست دادنشان غمگین می‌شوند.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online