فارس/ معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان گفت: واکسن آنفولانزا مانع ابتلا به کرونا نخواهد شد.

عطاالله حیدری، معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان اظهار کرد: واکسن آنفولانزا طبق برنامه دولت هر ساله اواخر شهریورماه توزیع می‌شود.
وی افزود: امسال با توجه به شیوع بیماری کرونا درخواست از سوی مردم نسبت به سال‌های گذشته بیشتر است اما واقعیت این است که واکسن آنفولانزا از ابتلا به کرونا پیشگیری نخواهد کرد.
حیدری با اشاره به اینکه کرونا و آنفولانزا ویروسی هستند که از طریق ترشحات و قطرات تنفسی منتشر می‌شوند، گفت: بهترین راه جهت پیشگیری از این بیماری‌ها استفاده از ماسک و رعایت نکات بهداشتی است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان افزود: بیماری کرونا و آنفولانزا علائم مشترکی دارند بنابراین کسی که واکسینه شده باشد در صورت ابتلا به کرونا تشخیص بیماری کووید ۱۹ آسانتر و اقدام جهت درمان زودتر انجام خواهد شد و همین امر موجب استقبال مردم شده است.
وی تصریح کرد: آنفولانزا ویروسی است که هر ساله تغییر شکل می‌دهد و واکسن آن از ویروس سال گذشته تولید می‌شود بنابراین تزریق آن در گروه های پرخطر باید سالیانه تکرار شود.
حیدری با اشاره به اینکه گروه‌های پرخطر شامل کودکان زیر ۵ سال، افراد مسن بالای ۶۵ سال، زنان باردار و بیماران پیوندی و خاص می‌شود، افزود: وزارتخانه امسال تعداد بیشتری واکسن وارد کشور کرده و در حال حاضر مشغول به طراحی سامانه ملی جهت نحوه توزیع واکسن است.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان اذعان کرد: توزیع دارو در دو بخش صورت می‌گیرد که بخش اول شامل کادر درمان و بخش دوم شامل گروه‌های پرخطر است اما فعلا توزیعی صورت نگرفته است و اگر واکسنی در بازار موجود است واکسن پارسال است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا واکسن آنفولانزا منع مصرفی دارد؟ گفت: در کنار توصیه تزریق به افراد پرخطر به افرادی همچون اطفال زیر ۶ ماه، کسانی که به تخم مرغ حساسیت دارند، افرادی که داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن مصرف می‌کنند و همچنین کسانی که بیماری همزمان ویروسی دارند، توصیه نمی‌شود.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی کردستان در ادامه گفت: تزریق واکسن درصد ابتلا را کاهش می‌دهد و در برخی موارد احتمال اینکه فرد پس از ترزیق به آنفولانزا مبتلا شود وجود دارد اما علائم ضعیف‌تری خود را نشان خواهد داد.
حیدری به مردم توصیه کرد: در هنگام تهیه واکسن به بسته‌بندی، برچسب اصالت و تاریخ تولید آن را حتما کنترل و از داروخانه‌های معتبر آن را تهیه کنند چرا که در این شرایط ممکن است افراد سودجو سوءاستفاده کنند هرچند که با طراحی سامانه ملی این احتمال کاهش پیدا خواهد کرد.
معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان کردستان در پاسخ به این سوال که شایعه شده واکسن آنفولانزا سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌کند، اظهار ‌داشت: خیر چنین چیزی صحت دارد مگر در کسانی که همزمان به ۲ بیماری ویروسی مبتلا باشد و در صورت تزریق همزمان ۲ واکسن ویروسی ممکن است سیستم ایمنی بدن پاسخگوی واکسن نباشد.
وی از مردم خواست که آرامش خود را حفظ کنند و از هجوم و تجمع با توجه به شیوع کرونا در داروخانه‌ها خوداری کنند و اجازه دهند که واکسن ابتدا به دست گروه‌های درمانی و گروهای پرخطر برسد و بعدا برای تهیه آن اقدام کنند چرا که بازه زمانی ۲ تا ۲ ونیم ماه زمان براس تزریق واکسن فرصت دارند و واکسن به اندازه کافی وارد شده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان کردستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر کردستان در تلگرام :
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEIzkR_omLO41FJL8g
آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online