تسنیم/ برآوردهای رسمی می‌گوید 500 هزار نفر از جمعیت دو میلیون و 700 هزار نفری سیستان و بلوچستان در سکونتگاه‌های غیررسمی حاشیه‌ شهرهای زاهدان، زابل، چابهار، کنارک و ایرانشهر زندگی می‌کنند؛ بیشترین، پرسرعت‌ترین و محروم‌ترین حاشیه‌نشینی در میان استان‌های حاشیه‌نشین ایران.

مناطق حاشیه‌نشین بلوچستان در محرومیت و سرعت سابقه ندارند، در سابقه هم بی‌سابقه‌اند، نمونه‌اش منطقه حاشیه‌نشین چادران کنارک، قدیمی‌‎ترین منطقه‌حاشیه‌نشین بلوچستان و به‌گواه برخی، تا یاد هست و ذهن کفاف می‌دهد چادرانی‌ها حاشیه‌نشین بودند، از اسمش هم برمی آیند، چادرانی‌ها، چادرنشینان، قدیمی‌هایش می‌گویند از 1348، نیم‌قرن پیش، چه بسا که بیشتر هم بوده و عمرها کفاف گفتنش را برای ما نداده است.
درویش بلوچ‌نیا شهردار کنارک همان موقع گفت: ساماندهی چادران بر عهده شهرداری نیست، باید در کمیسیون ماده پنج درباره آن تصمیم‌گیری شود و با محوریت ستاد بازآفرینی شهری همچون دیگر مناطق حاشیه‌نشین بلوچستان مانند «کمب» چابهار ساماندهی‌اش آغاز شود.
وی تاکید کرد: ستاد بازآفرینی و نهادهای مرتبط از جمله سازمان ملی زمین که زمین‌ها متعلق به آن است، تاکنون اقدامی برای ساماندهی حاشیه‌نشینی در چادران انجام ندادند؛ ساماندهی 200 خانوار کار سختی نیست کمااینکه هرسال هم برتعدادشان افزوده می‌شود.
بعد از این گزارش و جریان‌سازی رسانه‌ای بعد از آن، بنیاد مسکن متولی ساماندهی شد؛ اما حالا یک سال بعد از گزارش هنوز حاشیه‌نشینان بلاتکلیف‌اند.
"بری"  بومی و معتمد منطقه چادران می‌گوید: از حدود 200 نفر ساکن چادران، 86 نفر اسمشان برای واگذاری زمین و ساماندهی اعلام شده، بقیه ساکنان وضعیتشان نامعلوم است.
وی می‌افزاید: چیزی که برای ما عجیب است اینکه طرح شفافی برای ساماندهی ما را ارائه نمی‌دهند و اینکه بقیه که اسمشان در لیست ساماندهی نیست تکلیف‌شان چیست و باید چکار کنند؟ همه نهادهای متولی ما را به فرمانداری ارجاع دادند و فرمانداری هم پاسخی به ما نداد. به فرمانداری مراجعه کردیم با آنکه وقت گرفتیم یک ساعت بیرون درب اتاق فرماندار منتظر شدیم، اما وی آخر سر از حضور و دیدن ما خودداری کرد.همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان سیستان و بلوچستان را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در تلگرام :
https://t.me/joinchat/AAAAAEKZUcFIniUcdLn0Lw
آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today