فارس/ رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: در حال حاضر تعدادی واکسن به استان تخصیص داده شده است که با توجه به دستورالعمل وزارتی برای گروه‌های اولویت دار تزریق خواهد شد.

پیمان نامدار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین در مورد جزئیات توزیع واکسن آنفلونزا در استان گفت: در حال حاضر تعدادی واکسن به استان تخصیص داده شده است که با توجه به دستورالعمل وزارتی برای گروه‌های اولویت دار تزریق خواهد شد.
وی افزود: در دستورالعمل ارسالی از وزارت بهداشت ۲ اولویت مشخص شده است که در اولویت اول کادر بهداشتی و درمانی شاغل در بیمارستان‌ها و بخش‌های ویژه ایزوله تنفسی، عفونی، آی سی یو، سی سی یو و پرسنل شاغل در مراکز و پایگاه بهداشتی، فوریت‌های پزشکی، مادران باردار، بیماران دارای نقص سیستم ایمنی و بیماران سرطانی، بیماران اچ آی وی مثبت و مبتلا به ایدز و... قرار دارند.
وی خاطرنشان کرد: واکسن آنفلونزا برای اولویت‌های اول به صورت رایگان توسط مراکز خدمات جامع سلامت تعیین شده تزریق می‌شود و اسامی تمامی این افراد در سامانه سیب ثبت شده است.
نامدار با بیان اولویت دوم تزریق واکسن آنفلونزا اظهار داشت: در اولویت دوم کسانی که دارای بیماری زمینه‌ای مثل بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی و کبدی، دیابت و ... هستند با نسخه پزشک از داروخانه‌ها دریافت می‌کنند.

عدم ضرورت تزریق واکسن آنفلونزها برای سایر گروه‌ها

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با اشاره به سایر اولویت‌ها گفت: تزریق واکسن آنفلوانزا برای سایر گروه‌ها ضرورتی ندارد.
وی افزود: رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک، رعایت فاصله از دیگران و شستشوی مرتب و صحیح دست‌ها بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های ویروسی است.
نامدار با بیان این که کودکان زیر شش سال در حال حاضر جز اولویت‌های تزریق نیستند در مورد عوراض احتمالی واکسن آنفلونزا برای کودکان گفت: در سال‌هایی که واکسن آنفلوانزا توزیع و تزریق شده گزارش معنی داری از عوارض آن در کودکان گزارش نشده است.

همراهان عزیز ، آخرین اخبار استان قزوین را به صورت لحظه ای و فراجناحی در بسترهای زیر دنبال کنید :
آخرین خبر قزوین در تلگرام :
http://t.me/joinchat/AAAAAERfLUt3xd_hCjJ9bw
آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today