ایرنا/ رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گفت: در دو ماه گذشته ١٤ میلیون تن کالای اساسی با حضور ١٣٠ هزار راننده کامیون از بنادر حمل شده و ١٠ هزار کامیون اکنون مشغول بارگیری از بندر امام خمینی هستند.

به گزارش روز چهارشنبه وزارت راه و شهرسازی، عبدالهاشم حسن نیا در نشست اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس جمهوری با محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی و معاونان این مجموعه در محل وزارت راه و شهرسازی با ارائه گزارشی از عملکرد سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته در فاصله زمانی اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ به میزان ۶۴ میلیون تن بار بیشتر در مقایسه با اسفند ۹۷ و فروردین ۹۸ جا به جا شده است. مسأله‌ای که نشان می‌دهد اقتصاد ایران در شرایط کرونا کاملاً جریان داشته است.
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در اسفند سال گذشته و فروردین امسال ۱۴ میلیون تن کالای اساسی توسط ۶۵۰ هزار سرویس در شبکه‌های اصلی کشور جا به جا شده که این وظیفه سنگین را ۱۳۰ هزار راننده برعهده داشتند.
رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بیان داشت: در بحث اتوبوسی شاهد کاهش ۱۰ میلیون مسافر نسبت به سال گذشته هستیم و در کل در بحث حمل و نقل عمومی این کاهش ۶۰ درصد بوده است.
وی افزود: در حوزه حمل و نقل بیشترین آسیب را حمل و نقل ترانزیت و ماشین‌هایی دیدند که بار را از سایر کشورها به ایران وارد یا به آن کشورها صادر می‌کردند. کشورهای همسایه مرزها را بستند و در این میان اما کشورهایی که خیلی با ایران همکاری داشتند، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان و عراق (اقلیم کردستان) بودند.
حسن نیا گفت: در این زمینه طی ۱۵ روز ۶۰۰۰ تن کالا از پایانه جلفا با کامیون حمل شد و هم اکنون بیش از ۹۰ درصد حمل و نقل بار در کشور در جاده‌ها انجام می‌گیرد. طبق آمار حدود ۱۰ هزار کامیون هم اکنون مشغول بارگیری از بندر امام خمینی (ره) هستند که یا برای بارگیری وارد بندر می‌شوند و یا اینکه بار زده و به اقصی نقاط کشور حمل می‌کنند.
معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه در پاسخ به سوالی از سوی معاون اول رئیس جمهوری در خصوص میزان کاهش تلفات انسانی در جاده‌ها در ایام نوروز نسبت به مدت مشابه سال قبل، گفت: در این ایام تصادفات رانندگی به دلیل تردد خودروها در جاده‌ها و آماری که گزارش آن خدمت مقام عالی وزارت هم اعلام شد، ۵۰ درصد کاهش را شاهد بوده است. تعداد کشته‌ها در صحنه بیش از ۵۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد و تلفات انسانی از ۴۰۶ نفر به ۱۸۹ نفر رسیده است.
وی با اشاره به اینکه در این ایام راهداران سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در سراسر کشور مشغول به فعالیت بوده اند، اظهار داشت: سیل اخیر به ۱۴۰۰ محور ما آسیب زده بود و حتی طی یک روز ما شاهد بروز ۱۲ حادثه بودیم. این مساله نشان می‌دهد که چقدر حوادث در کشور ما زیاد است اما در نهایت با ۱۲ هزار نیرو و ۹ هزار ماشین آلات عملیات ترمیم و بازسازی انجام گرفت. یکی از موارد تخریب، سیل اخیر بود که به ۱۲ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور آسیب رساند اما همه این راه‌ها ترمیم و آماده سرویس دهی شدند.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید