اطلاعات/ ‌وزیر اقتصاد از راه‌اندازی بورس املاک و مسکن برای دستیابی به درآمد ۶۱ هزار میلیاردتومانی از محل املاک دولتی خبر داد و گفت: ۲۰ درصد از دارایی ۷۰۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت معادل ۱۴۰۰ هزار میلیارد تومان قابلیت واگذاری داردکه با تجدید ارزیابی به عدد بزرگتری خواهیم رسید.

به گزارش مهر، فرهاد دژپسند در نشست فعالان بخش خصوصی درباره تحریم‌ها گفت: در دولت یازدهم تورم یک رقمی را تجربه کردیم که نشان می‌دهد این حالت بار دیگر دست یافتنی است.

وی افزود: رشد اقتصادی ما با آنکه باید موفق شود، فاصله زیادی دارد اما موانعی چون تحریم‌های ظالمانه یک طرفه که روز به روز عمق و گسترش می‌یابد، بر سر راه رسیدن به رشد واقعی وجود دارد هر چند که ما در حال پیدا کردن راه‌های دور زدن تحریم‌ها هستیم ولی به هر حال یک عنصر مزاحم محسوب می‌شود.
علاوه بر این کرونا هم مزید بر علت شده و بر بازار نفت اثر منفی گذاشته و مجموعه این شرایط سبب شده تا نتوانیم به رشد اقتصادی دست یابیم.
وی حجم نقدینگی را ۲۴۰۰ هزار میلیارد تومان بیان کرد و اظهار داشت: این در حالی است که بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی نگران وجوه نقد برای سرمایه در گردش خود هستند، بنابراین برای برون رفت از این عدم تقارن باید از اقیانوس نقدینگی کشور به بنگاه‌ها پل بزنیم.

دژپسند با بیان اینکه به طور سنتی اقتصاد ایران متکی به نظام بانکی است، یادآور شد: سال ۹۸ نظام بانکی ۹۷۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات داد که ۷۰ درصد آن جایگزینی تسهیلات سابق بود و فقط ۳۰ درصد آن تسهیلات جدید و پول تازه به بنگاه‌ها تزریق شد.به گفته وی، سال ۹۸ بازار سرمایه ۲۷۵ هزار میلیارد تومان تأمین مالی انجام داد که همه آن برای سرمایه گذاری نبود؛ بخشی از آن به سرمایه در گردش بنگاه‌ها و بخشی دیگر هم به تأمین مالی اوراق دولتی معطوف شد که همه این موارد در رقم مذکور وجود داشت.

‌وزیر اقتصاد با بیان اینکه برای آنکه رشد و جهش داشته باشیم باید راهکارهای تأمین مالی را متنوع و به آن عمل کنیم، افزود: اگر بخواهیم رشد معقول داشته باشیم باید حداقل ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه بخش دولتی، عمومی و خصوصی داشته باشیم که می توان این حجم نقدینگی را از دریای خروشان منابع مردمی کسب کنیم.

وی افزود: امسال با اذن رهبری ظرفیت جدیدی با استفاده از سهام عدالت به ارزش ۴۰۰ هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه تزریق می‌شود. همچنین ETF ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای دولتی را عرضه خواهیم کرد.

در همین زمینه امکان افزایش عرضه اولیه‌ها هم وجود دارد ولی باید آنها را سازمان دهیم و از حواشی بپرهیزیم و مرتب به سپرده‌گذار خرد یادآور شویم که ریسک را نمی‌شود حذف کرد ولی می‌توان آن را مدیریت کرد.

دژپسند همچنین در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امروز اولین واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) به ارزش ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان عرضه اولیه ‌شد، در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چرا تنوع سهام‌ها برای خرید مردم علیرغم استقبال آنها کم است، گفت: در حال برگزاری جلساتی هستیم تا از بخش خصوصی دعوت کنیم شرکت‌هایی که قابلیت عرضه دارند را وارد بورس کنند.

وی ادامه داد: ما در دولت برنامه وسیعی برای عمق بخشی به بازار سرمایه داریم که شامل عرضه نهادهای عمومی مانند ستاد اجرایی فرمان امام و صندوق‌های بازنشستگی به بازار سرمایه است اکنون هم اولین عرضه اولیه ETF انجام شد و تا پایان نیمه اول سال سهام دو صندوق سرمایه گذاری دیگر عرضه می‌شوند.
‌وزیر اقتصاد با بیان اینکه نیمه دوم سال هم صندوق‌های سرمایه گذاری بیشتری در بازار سرمایه عرضه خواهند شد، تاکید کرد: در عرضه اولیه دیروز به هر فرد حداکثر ۲ میلیون تومان سهام با تخفیف تعلق می‌گیرد.البته مردم برای خرید این سهام نباید شتاب کنند چرا که تا ۳۱ اردیبهشت وقت دارند.

وی همچنین با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سیما با اظهار اینکه تا کنون ۹۰درصد افرادی که به سایت سهام عدالت مراجعه کرده اند، خواستار مدیریت مستقیم سهام خود شده اند، گفت: پارسال واگذاری باقیمانده سهام دولت در پنج پالایشگاه و بیمه البرز را به صورت بلوکی عرضه کردیم و اکنون واگذاری مالکیت اموال دولت بر تأمین مالی ترجیح دارد و به همین علت امسال از روش دیگر استفاده کردیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دژپسند با اشاره به آغاز خرید واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) به ارزش بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان توسط مردم از دیروز، اضافه کرد: پس از دو ماه، سهام این صندوق ها قابل خرید و فروش هستند؛ البته در این زمینه عرضه سهام ۳ صندوق در بورس به تصویب دولت رسیده، اما ممکن است این رقم تا پایان امسال افزایش یابد.
‌وزیر اقتصاد با اظهار اینکه آزادسازی سهام عدالت و عرضه صندوق واسطه گری مالی یکم حدود ۴۳۰ هزار میلیارد تومان به ارزش بازار افزوده است، گفت: پس از عرضه صندوق مالی یکم، آگهی صندوق دوم و سپس صندوق سوم اعلام می‌شود و این برنامه جدی و شفاف دولت است.
دژپسند با بیان اینکه قانون بودجه امسال این اجازه را به دولت داد که تا پایان برنامه ششم بتواند مدیریت این صندوق‌ها را داشته باشد، زیرا این موضوع، تجربه نخست کشور در این باره است، اضافه کرد: در بودجه سال ۹۹ در مجموع مقدار ۶۱ هزار میلیارد تومان درآمد ناشی از مولد سازی و واگذاری داریم ومحل خرج این درآمدها هم بر اساس بودجه انجام می‌شود.

وزیر اقتصاد درباره چگونگی پاسخ به تقاضای زیاد مردم برای دریافت کد بورسی گفت: مدتی است که روزانه ۱۰۰ هزار کد بورسی صادر می‌شود و با ایجاد زیرساخت‌های لازم، این رقم تا دو هفته آینده به یک میلیون کد بورسی در روز می‌رسد و نرم افزار (اپلیکیشن) احراز هویت غیر حضوری هم راه اندازی خواهد شد. وی اضافه کرد: پارسال درآمد ناشی از خصوصی سازی بیشتر از مقدار مصوب و ۱۱۸ درصد بود و ۲ هزار میلیارد تومان واگذاری داشتیم، اما امسال فقط تا پایان هفته اول اردیبهشت ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان واگذاری از طریق عرضه‌های شناور انجام شد.

نامبرده با اشاره به اینکه رویکرد اصلی شورای عالی بورس این است که در توسعه کارگزاری‌ها محدودیت ایجاد نکنیم و این کار تا اواخر خرداد یا اوایل تیر انجام خواهد شد، گفت: در زمینه عرضه، در تلاش هستیم شرکت‌های بیشتری را وارد بورس کنیم؛ از این رو با تعدادی از بنگاه‌دارهای بزرگ کشور که بورسی نیستند، جلسه داریم که آنها را برای حضور در بورس قانع کنیم.

‌وزیر اقتصاد درباره شیوه آزادسازی سهام عدالت گفت: جزئیات آن امروز نهایی می‌شود؛ اما در حالت کلی افراد باید در گام اول در سایت سهام عدالت روش آزادسازی را انتخاب کنند و در گام دوم اگر کد بورسی ندارند، باید کد بورسی بگیرند.
رئیس کل سازمان خصوصی‌سازی هم گفت: اموال مازاد دولت که قابل واگذاری است، بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

علیرضا صالح اعلام کرد: برنامه واگذاری باقیمانده سهام شرکت‌های دولتی در قالب صندوق‌های قابل معامله بورسی موسوم به ای‌تی‌اف دنبال می‌شود و اولین صندوق واسطه‌گری مالی ایران به ارزش بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان با ۲۰ درصد تخفیف و تا سقف ۲ میلیون تومان به هر فرد ایرانی عرضه شد که پیش بینی می‌شود ۱۶ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول مردم یعنی با ۳۰ درصد تخفیف کل جمع آوری شود.
وی همچنین گفت: صندوق دوم قابل معامله بورسی متشکل از سهام چهار پالایشگاه به ارزش ۲۵ میلیارد تومان در آینده نزدیک در بورس ارائه می‌شود.

همچنین سومین صندوق هم متشکل از باقیمانده سهام دولت در شرکت فولاد مبارکه، شرکت ملی مس، ایران خودرو و سایپا به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان عرضه می‌شود که مجموع سهام قابل واگذاری در این سه صندوق به حدود ۶۰ تا ۶۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

وی افزود: قانون گذار برای سال ۹۹ برای مولدسازی و فروش دارایی‌های دولت حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد برای دولت در قانون بودجه دیده است که از طریق صندوق‌های قابل معامله بورسی به مردم ارائه می‌شود.

صالح همچنین در مورد آزادسازی سهام عدالت گفت: ستاد سهام عدالت در سازمان خصوصی سازی جلسه‌ای برگزار می‌کند و در مورد کسانی که وارد سامانه سهام عدالت شده و روش مدیریت مستقیم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انتخاب کرده اما می‌خواهند این روش را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تغییر دهند و به روش مدیریت غیر مستقیم سهام عدالت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اداره کنند، ظرف چند روز آینده امکان ویرایش قرار داده می‌شود.

از سوی دیگر بورس اوراق بهادار تهران اعلام کرد: صندوق سرمایه‌گذاری در سهام قابل معامله واسطه گری مالی یکم با نماد «دارا یکم» در فهرست نرخ صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس درج شد.

به گزارش مهر، بر اساس مجوز پذیره نویسی سازمان بورس و اوراق بهادار، اولین صندوق سهام عرضه شده دولت در بخش بانک و بیمه با مدیریت غیرفعال شامل شرکت‌های «بیمه اتکایی امین، بیمه البرز، بانک صادرات، بانک ملت، بانک تجارت» با نسبت‌های مشخص که در امیدنامه صندوق ذکر شده است و با نام صندوق سرمایه‌گذاری قابل‌معامله واسطه گری مالی یکم در بورس اوراق بهادار تهران درج شده است.
بر اساس این اطلاعیه، مدیر این صندوق شرکت تأمین سرمایه بانک مسکن و مؤسس آن وزارت امور اقتصادی و دارایی است و متولی صندوق سازمان حسابرسی و حسابرس آن مؤسسه حسابرسی شاخص اندیشان معرفی شده اند.

گفتنی است: قیمت سهام تشکیل دهنده واحدهای سرمایه گذاری صندوق، متوسط قیمت سهام در سی روز گذشته (منتهی به تاریخ فراخوان واگذاری) با احتساب ۲۰ درصد تخفیف است مشروط براینکه پس از اعمال تخفیف از ۷۰ درصد قیمت پایانی روز معاملاتی قبل از شروع پذیره نویسی کمتر نباشد و ۵ درصد از دارایی صندوق به عنوان دارایی سرمایه گذاران و به منظور انجام عملیات بازارگردانی نزد صندوق نگهداری خواهد شد.

واحدهای پذیره نویسی شده حداقل دو ماه پس از پایان پذیره نویسی، قابلیت معامله در بازار ثانویه بورس اوراق بهادار تهران را خواهد داشت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar