ایرنا/ دویچه وله گزارش داد: جان مک کین، سناتور جمهوری خواه آمریکا انتقاد وزیر خارجه آلمان به نامه 47 سناتور آمریکایی را رد کرد و سیاست وی در قبال ایران را مماشات گرایانه خواند.

شبکه اینترنتی دویچه وله فارسی جمعه شب در گزارشی نوشت: جان مک کین، سناتور بانفوذ حزب جمهوری خواه آمریکا شدیداً به اظهارات فرانک والتر اشتاین مایر ، وزیر امورخارجه آلمان اعتراض کرد.

او تاکید کرده که دیگر اعتمادی به اشتاین مایر، ندارد.

وزیر امور خارجه آلمان روز پنج شنبه 12 مارس (21 اسفند) از نامه 47 سناتور آمریکایی به ایران انتقاد کرده بود.

سناتورهای آمریکایی در این نامه مستقیماً گفته بودند که امضای هر گونه توافق نامه میان ایران و جامعه بین المللی باید به تایید کنگره آمریکا برسد و درباره تصمیم های یک جانبه دولت اوباما در این زمینه ابراز تردید کرده بودند.

جان مک کین، وزیر امورخارجه آلمان را متهم کرد که طرفدار سیاست مماشات است.

وی با توسل به یک مقایسه تاریخی تصریح کرده که سیاست مماشات گرایانه اشتاین مایر، همانند تلاش های بیهوده دولت انگلیس در دهه 30 سده بیستم است که با دادن امتیاز به هیتلر می کوشید از شروع جنگ جهانی دوم جلوگیری کند.

به گفته وی ، دیگر نمی توان به وزیر امورخارجه آلمان اعتماد داشت.

مک کین، به سخنرانی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ در سال جاری نیز اشاره کرد و آن را بی معنا خواند.

دویچه وله فارسی توضیح داد: به گفته مک کین، صدراعظم آلمان در مقابل اقدام های تهاجم گرایانه روسیه کوتاه آمده است.

مک کین گفته است که دولت آلمان با سکوت خود در قبال پوتین، اشغال شبه جزیره کریمه را پذیرفته است.

این سناتور جمهوری خواه افزوده که هر اقدام موثری که می توانست از تجاوزهای روسیه جلوگیری کند از سوی آنگلا مرکل رد شده است.

مک کین وضعیت کنونی در اوکراین را فصلی شرم آور در تاریخ خوانده و آن را تکرار حوادث دهه 30 در سده بیستم میلادی دانسته است.

به گفته دیپلمات های غربی، در پی پیشرفت هایی که در روند مذاکرات اتمی میان ایران و آمریکا بدست آمده، گفت وگوهایی برای لغو تحریم های سازمان ملل علیه ایران آغاز شده است.

منابع دیپلماتیک تایید کرده اند که گروه شش کشور (آمریکا، آلمان، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین) به همراه ایران تلاش هایی را برای تهیه قطعنامه ای در این زمینه آغاز کرده اند.

هدف این قطعنامه لغو همه تحریم هایی است که سازمان ملل از سال 2006 تا کنون علیه ایران برقرار کرده است.

انان با اشاره به مخالفت جمهوری خواهان آمریکا با سیاست های دولت اوباما ، تصریح کرده اند که قطعنامه سازمان ملل به لحاظ قانونی لازم الاجراست و نمی تواند از سوی رییس جمهوری جدید آمریکا لغو شود.

دویچه وله فارسی اضافه کرد: سناتورهای جمهوری خواه در نامه خود به رهبران ایران تصریح کرده بودند که هر گونه توافق اتمی بدون تایید کنگره ی آمریکا می تواند در سال 2017 دوباره لغو شود.

در همین ارتباط روزنامه فرانسوی لوموند نیز با توجه به اختلاف های جدی میان دولت آمریکا و حزب جمهوری خواه در گزارشی نوشته است که حزب جمهوری خواه آمریکا درصدد اخلال در روند مذاکرات اتمی با ایران است و این حزب با توجه به این که دارای اکثریت در هر دو مجلس آمریکا است می کوشد، ضربات سنگینی به سیاست خارجی اوباما وارد کند.

دویچه وله فارسی در خاتمه افزود: قرار است که مذاکرات اتمی در هفته آینده در لوزان سوییس میان ایران و گروه 1+5 از سر گرفته شود. کشورهای غربی امیدوارند که تا پایان ماه مارس امسال (2015) چارچوب سیاسی توافق نامه آماده شود.