باشگاه خبرنگاران/ حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای به تشریح تحولات دستگاه قضایی در دوره ریاست جدید قوه قضاییه پرداخت.

صدور حکم انفصال از خدمت 60 قاضی متخلف
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه و رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه در نشست خبری تشریح برنامه‌های هفته قوه قضاییه که امروز (سه شنبه) برگزار شد، درخصوص صدور حکم انفصال تعدادی از قضات متخلف گفت: اقدامی که در دوره جدید تشدید شد و با جدیت پیگیری کردیم این بود که حکم انفصال ۶۰ قاضی در رده‌های مختلف صادر شد. عده‌ای از این قضات هم از مشاغل قضایی و هم مشاغل دولتی انفصال پیدا کردند و عده‌ای دیگر فقط از مشاغل قضایی انفصال پیدا کردند و پرونده عده‌ای از این قضات به دادگاه برای رسیدگی ارسال شده است؛ همچنین از بیش ۴ هزار نفر تشویق شد.

محاکمه 825 مفسد اقتصادی
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: از شروع رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی تا فروردین ماه برای ۸۲۵ نفر کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شده است که البته تعدادی از این افراد دلال ارز بودند و عده‌ای هم سمت‌های بالا داشتند.
وی گفت: از این ۸۲۵ نفر برای ۲۴۱ نفر حکم قطعی صادر شد و ۷ نفر تبرئه شدند.

بررسی پرونده‌های مسن در قوه قضائیه
معاون اول قوه قضاییه اظهار کرد: اقدام دیگر این بود که بررسی پرونده‌های مسن که رسیدگی به آن‌ها به هر دلیلی طولانی شده است سرعت بخشیده شد. در ابتدا خواستیم گزارشی مبنی بر اینکه چرا رسیدگی به پرونده طولانی شده است تهیه شود.
حجت الاسلام و المسلمین اژه‌ای تاکید کرد: تعدادی از این پرونده‌ها مشکلاتی داشت که قاضی نمی‌توانست حکم صادر کند و تعدادی از پرونده‌ها نیز به دلیل کمبود نیروی انسانی طولانی شده است و در این راستا از قضات و کارمندان خواستیم زمان بیشتری کار کنند تا پرونده‌ها به روز شد تا در آینده پرونده معوقی نداشته باشیم.
وی گفت: برای آینده دستورالعملی در دست بررسی است تا پرونده معوق نداشته باشیم.

صدور اذن قصاص برای 350 پرونده
معاون اول قوه قضاییه بیان کرد: مورد بعدی در خصوص استیذان قصاص بود. این استیذان باید از سوی رییس قوه قضاییه صادر شود، زیرا از سوی رهبر به رییس قوه قضاییه تنفیض شده است و ما در این رابطه پرونده‌های زیادی داشتیم و از فروردین ماه تا امروز برای بیش از ۳۵۰ پرونده اذن صادر شد و ۲۵۰ پرونده هم در حال ارسال است.
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تاکید کرد: اقدام دیگر جهادی که در این مدت انجام شد تشدید مبارزه با مفاسد اقتصادی بود.
وی تصریح کرد: به لحاظ جنگ اقتصادی در دوران ریاست آیت الله آملی لاریجانی بر قوه قضاییه از مقام معظم رهبری برای رسیدگی به پرونده‌های مفاسد اقتصادی اذن گرفته شد و این روند در دوره جدید هم با جدیت اجرا می‌شود و دادگاه ویژه در گلستان، بندرعباس و قم و تهران و مشهد و اصفهان تشکیل شده است.
وی در پاسخ به این سوال که آیا فردی برای کمک به رییس قوه قضاییه به منظور رسیدگی به پرونده‌های استیذان از سوی مقام معظم رهبری مشخص شده است، گفت: بنده از سوی رهبری برای کمک به رییس قوه قضاییه برای پرونده‌های استیذان انتخاب شدم.

اقدامات دستگاه قضا درباره فرجام خواهی فوق العاده
در خصوص اقدامات داخل دستگاه قضایی گفت: یکی از مشکلات موجود ماده ۴۷۷ است که فرجام خواهی فوق العاده است و پرونده‌ای که فرجام خواهی شد و اولیای دم اگر تشخیص دهند حکم صادره خلاف بین شرع است می‌توانند اعلام کنند تا رییس قوه قضاییه حکم را نقض و پرونده را به دیوان عالی کشور ارسال کند.
وی اظهار کرد: در این مدت ۶۰۰ پرونده مشمول ماده ۴۷۷ از سوی رییس قوه قضاییه تعیین تکلیف شد و بیش از ۲ هزار پرونده امضا و در حال ارسال به دیوان عالی کشور و بیش از هزار و ۷۰۰ پرونده در شرف امضا هستند.

برنامه دستگاه قضا در رابطه با امور زنان
محسنی اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا رییس قوه قضاییه معاونی در رابطه با امور زنان دارند و یا قرار است معاونی در این حوزه انتصاب کنند، اظهار کرد: نیمی از جمعیت کشور خانم‌های هستند و تا امروز رییس قوه قضاییه معاونی در امور زنان ندارند، اما مشاور خانم دارند و قرار است در این حوزه از نظرات نخبگان استفاده شود.

واکنش اژه ای به اظهارات نزار زکا پس از آزادی از زندان
محسنی اژه‌ای در رابطه با صحبت‌های نزار زاکا بعد از آزادی زندان اظهار کرد: خارج از توقع من نیست که فردی از زندان خارج می‌شود صحبتی نکند. این موضوع روندی داشت که انجام شد و فکر نمی‌کنم نیاز به توضیح بیشتری داشته باشد. اگر نیاز به توضیح باشد آنطور که دادستان گفت می‌گوییم.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید