آزادی/ جوادی حصار با نتقادی تند از رسانه ملی تاکید کرد صدا وسیما کسانی که مطالبات مردم را به سطح آورند حذف می‌کند.

محمدصادق جوادی‌حصار، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌و‌گویی گفت: «شیوه نگاه صدا وسیما به مقولاتی که به نوعی بیانگر تعارض یا اختلاف‌نظر میان مردم و حاکمیت باشد ، روشن است. این سازمان همواره در اینگونه موارد خود را سخنگوی حاکمیت دانسته و نگاه آن را ترویج می‌کند.»


وی تصریح کرد: «منظور از حاکمیت منظومه‌ای از مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی است که یک راهبردی مشخص را تعریف کرده و ترویج می‌کنند . در این مورد خاص هم شاهد بودیم که پیشاپیش از سوی همان مراکز اعتراضاتی نسبت به حضور زنان در استادیوم‌های ورزشی از جمله استادیوم آزادی تحت عنوان فتوا، درخواست تجمع و یا صدور بیانیه و امثال آن مطرح شد».


این فعال رسانه‌ای با اشاره به اینکه «مردم در موضوع رسانه صدا و سیما انتخاب خود را کرده‌، گزینشی عمل می‌کنند» گفت: «مردم یک سری سریال‌های خاص یا برنامه‌های ویژه مثل گزارشات ورزشی و امثال آن را می‌بینند. در مقوله اخبار و اظهار نظرهای سیاسی و اجتماعی هم به صدا و سیما اکتفا نمی‌کنند .بلکه اخبار و اطلاعات را از چند رسانه دیگر هم دنبال می‌کنند. گمان من این است که این رسانه از ملی بودن خیلی بهرمند نیست ».


وی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا صداوسیما را باید یک سد جدی در برابر مطالبات مردمی دانست؟ گفت:«حداقل این است که می‌تواند بازدارندگی داشته باشد، تردید افکنی و مانع تراشی کند و افکار عمومی را نسبت به ‌پاره‌ای از اتفاقات دچار شک و تردید کند . ضمن اینکه این رسانه در مواردی چون ۱۸ تیر ، اتفاقات سال ۹۶، خرداد ۸۸ و حتی در انعکاس مذاکرات هسته‌ای که یک اتفاق ملی بود هم در برابر مطالبات مردم ایستاد و بیشتر منعکس کننده آرا و نظرات مخالفان و منتقدان برجام بود».


جوادی حصار در عین حال تاکید کرد که « می‌توان بر رویکرد این رسانه تاثیر گذاشت. به عنوان نمونه وقتی صدا و سیما دید که در بعد جذب مخاطب از رسانه‌های برون مرزی عقب مانده است مقداری در شیوه خبررسانی و انعکاس مطالب و حتی نوع استفاده از کارشناسان و مجریان تجدیدنظر کرد. این به معنی آن نیست که مسیر خود را عوض کرده باشد اما سعی کرد خود را به روز کندکند تا همان اهداف قبلی را با شیوه‌های جذاب‌تری دنبال کند. از همین رو هر بار افرادی آمدند که مطالبات مردم را بیشتر موردتوجه قرار دادند، حذف شدند. از فردسی‌پور بگیرید تا رشیدپور و .... . در واقع هربار اراده حاکم بر صدا و سیما با اراده مردم در تعارض قرار بگیرد قطعا صداوسیما جانب اراده حاکم را خواهد گرفت».


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید