خبرآنلاین/ معاون دادستان کل کشور با بیان اینکه ایجاد فضای رعب و وحشت هدف اغتشاشگران بود، گفت: معترضین هم بعد از مشاهده این صحنه بلافاصله صحنه صف خود را از آنان جدا کردند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی دادستانی کل کشور، همایش سفرای کشورهای خارجی مقیم تهران با حضور سفرای کشورها در ستاد حقوق بشر قوه قضاییه برگزار شد.

امیری اصفهانی، معاون دادستان کل کشور در این همایش با بیان اینکه بر مبنای قانون باید حامل‌های انرژی افزایش یابد و به ۹۰ درصد فوب خلیج‌فارس برسد، گفت: این تکلیف قانونی بود و دولت مکلف است به آن عمل کند. در اجرای این قانون به دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا ملاحظاتی انجام شد. مشخص شد بخشی از اتفاقات اخیر کشورمان با حمایت و هدایت مستقیم یا غیر مستقیم بانیان این تحریم هاست.

وی با بیان اینکه در قانون اساسی و نظام حقوقی مااعتراض، حق قانونی است، تاکید کرد: اما این حق با رعایت ضوابط مشخص اجرا می‌شود. از ابتدای سال جاری گروهک تروریستی منافقین اقدام به شبکه‌سازی کرده بود. گروه‌های دیگری مثل سلطنت‌طلبان فعالیت‌هایی در چند ماه گذشته انجام دادند و سایر گروه‌های مسلح تروریستی منتظر برهم زدن امنیت کشور بودند.

معاون دادستان کل کشور با بیان اینکه همه اقدامات برای سه ماه پایانی سال برنامه‌ریزی شده بود خاطر نشان کرد: شبکه‌های سازمان یافته مهمات و سلاح فعالیت‌های گسترده‌ای در چند ماه گذشته داشتند. البته پیش از آن در برخی از مناطق کشور هم اقدامات تروریستی و مسلحانه به شکل پراکنده انجام شده بود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه همه این موارد مربوط به قبل از اجرای این طرح بود افزود: با افزایش اعلام طرح مدیریت سوخت و افزایش قیمت بنزین فعالیت پر حجم تحریک آمیزی در فضای مجازی به ویژه از طریق شبکه‌های مجازی شکل گرفت.

معاون دادستان کل کشور تاکید کرد: محورهای این فعالیت‌ها و تحرکات افزایش قیمت بنزین بود. به دنبال این موضوع فراخوان‌های فراوانی از سوی گروه‌های تروریستی و معارض جمهوری اسلامی به ویژه گروهک تروریستی منافقین و سلطنت طلبان در بستر فضای مجازی شکل گرفت تا تجمعات و اعتصابات در ساعات معینی انجام شود.

وی افزود: البته برخی از شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ها و شبکه‌های تلویزیونی خارجی نسبت به بزرگنمایی این موضوع اقدام گسترده‌ای داشتند و تجمعات مسالمت آمیز و اعتراض محور را به درگیری و انجام اقدامات خشونت طلبانه هدایت می‌کرند.

امیری اصفهانی برخی از مصادیق این رفتارها را اینگونه بیان کرد: تعرضات مستقیم فیزیکی به کسانی که در تجمعات حضور نداشتند، ایجاد مزاحمت برای عموم مردم و ممانعت از اعمال حقوق قانونی آنان. تضییع گسترده حقوق عمومی و خصوصی از جمله ایجاد راهبندان‌های گسترده و ممانعت از حضور پلیس برای انتظام بخشی و ممانعت از تردد وسایل امدادی مثل آمبولانس و آتش نشانی و افزایش ریسک ارائه خدمات پزشکی درمانی مراکز مربوط و اتلاف پردامنه وقت مردم و ایجاد تاخیرهای غیر قابل گذشت در امور و مناسبات اجتماعی، خشن شدن بی سابقه رفتار بخش محدودی از معترضان به نحوی که از روز دوم اعتراضات به خشونت کامل کشیده شد و شعار و مطالبه اعتراضی وجود نداشت مگر تخریب حداکثری.

معاون دادستان کل کشور هدف از این اقدامات را ایجاد فضای خشونت آفرین دانست وگفت: ایجاد رعب و وحشت هدف آنان بود. معترضین هم بعد از مشاهده این صحنه بلافاصله صحنه صف خود را از آنان جدا کردند. حتی اغتشاشگران به حضور پرحجم معترضان در صحنه نیاز نداشتند. در همین خلال آموزش اغتشاشات خیابانی، اقدامات تروریستی و راهکارهای آن مقابله با پلیس از طریق شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت که در آن همه را به استفاده از هر وسیله‌ای برای مقابله با مامورین انتظامی دعوت وتشویق می‌کردند.

امیری در ادامه از یک گروهک تروریستی نام برد و گفت: یک گروه تروریستی به تشکیل کمپینی به نام «انتقام» به صراحت مطالبی در فضای عمومی منتشر کرد.من عبارت‌های آن را عیناً بیان می‌کنم. «تنها التیام ما انتقام است»، «کمپین انتقام مبارزه می‌طلبد»، «کسانی که می‌خواهند به جنگ بروند و انتقام بگیرند به ما بپیوندند»، «اینجا دیگر دانشگاه نیست این فقط مبارزه است و جنگ میدانی» و...

معاون دادستان کل کشور با بیان اینکه سایر گروه‌های تروریستی هم همین کلام را به شکل دیگری داشتند،گفت:گروهک تروریستی منافقین از مرتبطین خود خواسته بود که به سمت مراکز صدا و سیما و جایگاه‌های سوخت حمله کند.با آموزش شیوه و فنون جنگی شهرمعترضین را برای حمله به واحدهای اقتصادی و خصوصی هدایت می‌کردند.به مراکز بی‌دفاع اداری و خدمات عمومی مثل بانک‌ها و جایگاه‌های سوخت، اداره جات، مدارس، تاسیسات آب و برق، مساجد، اماکن مذهبی تهاجمات گسترده داشتند. خیلی از این مراکز دچار تخریب و آتش‌سوزی شد. بانک‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای که مخصوص عرضه مایحتاج عمومی مردم بودند مورد دزدی و غارت قرار گرفت و به خودروها، مغازه‌ها، منازل مسکونی مردم مورد تهاجم قرار گرفت.

امیری اصفهانی ادامه داد: افراد آموزش دیده و ساماندهی شده در گروه‌های ۵ تا ۷ نفره ملبس به لباس و نشانه‌های خاص مجهز به نارنجک‌های دست ساز، مجهز به ژل‌های آتش زا، ابزارهای شکستن قفل و دارای سلاح گرم در این تهاجمات نقش محوری داشتند. آن‌ها به مراکز پلیس و مراکز نظامی برای دستیابی به سلاح حمله کردند. قصد آن‌ها فقط تصرف کلانتری‌ها و دسترسی به سلاح بود آشوبگران از انواع اسلحه‌ها و فشنگ‌هایی استفاده کردند که در سازمان‌های نیروهای مسلح ایران وجود ندارد. برای همین تعداد قابل توجهی از مصدومین و مجروحین از نیروهای پلیس و مردم بودند.

وی افزود: آن‌ها نسبت به مسدود سازی راه‌ها به شکل مسلحانه اقدام کردند. مواد انفجاری وارد مسیر بنزین قرار دادند، در برخی از مناطق مانند ماهشهر و سربندر خوزستان از سلاح‌های سنگین علیه پلیس استفاده کردند. در بعضی از مناطق مانند بوکان، کرمانشاه و کردستان جریان‌ها و گروه‌های مسلح کاملا اقدامات تروریستی داشتند. برخی از آنان دارای سوابق کیفری سنگین بودند. نیروهای پلیس و نیروهای انتظامی با آن‌ها مقابله کردند و طبیعتاً تعدادی کشته شدند.

امیری اصفهانی در پایان افزود: نکته مهم در این آشوب‌ها استفاده از بستر فضای مجازی بود. استفاده نامناسب از فضای مجازی نه تنها برای این کشور بلکه برای جامعه بشری خطرناک است و قواعد محدودکننده برای گسترش تروریسم در بستر فضای مجازی نیاز است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید