فارس/ سفارت ایران در زاگرب در بیانیه‌ای از اتحادیه اروپا خواست که در راستای احقاق حقوق مردم فلسطین و آزادی کامل این سرزمین، نقش مستقل و مقتدرانه‌ای بر عهده بگیرد.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کرواسی به مناسبت روز جهانی قدس در بیانیه‌ای تاکید کرد: اشغالگری و توسعه طلبی رژیم صهیونیستی، کانون بحران و ناامنی در منطقه غرب آسیاست.

در این بیانیه آمده است: در ماه می ۱۹۴۸ سرزمین فلسطینی شاهد یکی از دردناک‌ترین حوادث در تاریخ اسلام و جهان بود که حقوق، صلح و آسایش مردم فلسطین را از آن زمان تاکنون سلب کرده است. ۷۲ سال پیش، مهاجران صهیونیستی با توسل به ایده‌های نژادپرستانه و خشونت غاصبانه، مردم فلسطین، از جمله زنان و مردان، جوان و پیر و همچنین کودکان را به قتل رساندند، یا آنها را مجبور به ترک وطن و خانه‌های خود کردند. از آن پس، بحران و ناامنی گریبانگیر سرزمین فلسطین و منطقه غرب آسیا شده است.

* مسئولیت کلیدی سازمان‌های بین‌المللی در مخالفت با معامله قرن

در این بیانیه با بیان اینکه رژیم اشغالگر و صهیونیستی در طول بیش از هفت دهه اشغال سرزمین فلسطینی، مکررا مرتکب تجاوز و جنایت علیه صاحبان واقعی این سرزمین شده است، می‌افزاید: این سیاست را با احداث و گسترش مناطق صهیونسیت نشین و بی خانمان کردن بسیاری از فلسطینی‌ها، هتک حرمت مسجد الاقصی، محاصره نوار غزه و ادامه آن، الحاق غیرقانونی سرزمین‌های جولان ادامه داده و اکنون نیز به دنبال اشغال قسمت‌های بزرگتری از کرانه باختری است.
سفارت ایران در زاگرب در این بیانیه تاکید کرده است: باید اقدام رژیم صهیونیستی در اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت خود با حمایت ایالات متحده به عنوان مقدمه «معامله قرن» همراه با انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را هم به تمام اقدامات مخرب و غیرانسانی رژیم صهیونیستی اضافه کرد.
این سفارتخانه در این بیانیه می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران همبستگی کامل خود با مبارزه آزادیخواهانه مردم فلسطین را اعلام داشته و به شهدا و همه کسانی که به خاطر قبله اول مسلمانان زندگی خود را از دست دادند، احترام می‌گذارد. ایران طرح‌های حیله گرایانه‌ای مانند «معامله قرن» را که با ادعای صلح بیان می‌شود، رد می‌کند. معامله‌ای که به وضوح همه قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد فلسطین را نقض می‌کند و توسط بسیاری از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی، از جمله اتحادیه اروپا رد شده است؛ چرا که عواقب وحشتناکی برای منطقه و تمام جهان خواهد داشت.
سفارت ایران در کرواسی در این بیانیه عنوان می‌کند: ما یک بار دیگر بر مسئولیت کلیدی سازمان‌های بین‌المللی، به ویژه سازمان ملل متحد و همچنین جامعه بین‌المللی در مخالفت با به اصطلاح «معامله قرن» و نیز اقدام عملی برای پایان دادن به اشغال سازمان یافته سرزمین فلسطینی و بیت المقدس شریف تاکید می‌کنیم.

*راه‌حل جامع و دموکراتیک ایران برای فلسطین
در این بیانیه آمده است: جمهوری اسلامی ایران از چند سال پیش یک راه‌حل جامع و دموکراتیک برای آرامش پایدار و صلح در آن منطقه بحران زده پیشنهاد کرده است. ایده اصلی این است که حقوق ملت مظلوم فلسطین با بازگشت تمام پناهندگان فلسطینی و با برگزاری رفراندوم در سرزمین‌های اشغالی فلسطینی و با مشارکت تمام صاحبان اصلی این سرزمین اعم از مسلمانان، مسیحیان و یهودیان به طور کامل مورد احترام قرار گرفته و اعاده شود و به آنها اجازه داده شود بر تعیین سرنوشتشان حاکم بوده و یک دولت مستقل فلسطینی به پایتختی بیت المقدس ایجاد کنند.
این بیانیه می‌افزاید: سیاست غیر قابل تغییر ایران در حمایت از مبارزات آزادی طلبانه مردم فلسطین، با توجه به اینکه موضوع فلسطین در بالاترین اولویت در جهان اسلام قرار دارد، با وجود تمام توطئه‌ها ادامه داشته و از سازمان همکاری‌های اسلامی و دولت‌های مسلمان، سازمان ملل، جنبش غیرمتعهدها همراه با دیگر کشورها و ملت‌های آزادیخواه می‌خواهد تا اقدامات موثر برای کمک به مردم فلسطین، احقاق حقوق آنان و آزادی کامل سرزمین‌شان انجام دهند. انتظار می‌رود اتحادیه اروپا نیز در این فرآیند نقش مستقل و مقتدرانه‌ای بر عهده بگیرد.
در بیانیه سفارت ایران در کرواسی عنوان شده است: اعلام روز جهانی قدس (جمعه ۲۲ می ۲۰۲۰) توسط بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، با هدف یادآوری ظلم و ستم علیه مردم در محاصره و آواره فلسطین و طنین صدای آنها در جهان برای رهایی از ۷۰ سال ظلم و تجاوز و جنایت رژیم غاصب صهیونیستی انجام شده است.
این بیانیه در پایان اعلام کرده است: جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت آزادی کامل فلسطین به عنوان یک مسئله محوری در جهان اسلام و بر ضرورت مقابله با اشغالگری و توسعه طلبی رژیم صهیونیستی تاکید کرده و از همه مسلمانان و انسان‌های آزاده در سراسر جهان می‌خواهد به طور فعال روز جهانی قدس را گرامی‌ بدارند.

#باهم_شکستش_می‌دهیم
ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید