تسنیم/ فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه شهرهای زیرزمینی در همه سواحل جنوب گسترش یافته است، گفت: ما شهرهای شناوری موشک‌انداز را در اختیار داریم و هر زمانی که صلاح باشد، آن را به نمایش خواهیم گذاشت.

سردار دریادار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفتگویی با نشریه صبح صادق، به بیان برخی دستاوردها و سطح آمادگی دفاعی این نیرو پرداخته است که متن  آن را در ادامه می خوانید:

در ابتدا می‏خواهم بر اساس این شبهه که چرا ما دو نیروی دریایی داریم، به این پرسش پاسخ دهید که چه تفکیکی بین مأموریت‏های نیروی دریایی سپاه و ارتش وجود دارد و این تفکیک از چه زمانی کلید خورد؟
فرمانده معظم کل قوا درباره نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی، با توجه به نوع شناورها و تجهیزاتی که متناسب با مأموریت آب‎های آزاد و اقیانوسی است، صلاح را بر این دیدند که این نیرو در اقیانوس‎ها و آب‎های دوردست حاضر شود و از یک جغرافیای بسته که بر اساس طرح آمریکایی‏ها، نیروی دریایی ارتش ایران فقط برای خلیج‌فارس تشکیل شده بود و اصلا فکر فراتر از خلیج‌فارس در اندیشه فرماندهان نبود، فراتر عمل کند و با این فرمان که فرمودند نیروی دریایی یک نیروی راهبردی است و مرز نمی‌شناسد، انقلاب اسلامی این عزت را برای این نیرو ایجاد کرد و با فرمان امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی) نیروی دریایی ارتش در دریای عمان، سواحل مکران، دریاهای بین‌المللی و اقیانوس‎ها حضور پیدا کرد.
نیروی دریایی سپاه هم مسئولیت خلیج‌فارس و مأموریت حفاظت از جزایر، سواحل، فلات قاره، سکوهای نفتی و عبور و مرور در تنگه هرمز را عهده‌دار شد. این اتفاق از سال 1374 کلید خورده است و فاصله ما با ارتش، تنگه هرمز است. در حال حاضر نیروی دریایی سپاه دو پایگاه مستقل دریایی در دریای عمان، جاسک و چابهار دارد.

دستاوردهایی که در نیروی دریایی سپاه داشتید، بسیار زیاد است. می‌خواهم به بخشی از مهم‌ترین این دستاوردها اشاره‏ای داشته باشید.
همان‌طور که می‏دانید، در زمان طاغوت بالاترین برد موشک‌های دریایی ما 45 کیلومتر بود؛ موشکی به نام «هارپن» با فناوری حدود 50 سال پیش و برد زیر 50 کیلومتر و اواخر زمان طاغوت هم موشک «استاندارد» را به ارتش دادند که مستشاران آمریکایی هم حضور داشتند، اما فرصت تست میدانی این موشک برای‌شان به وجود نیامد؛ چون انقلاب پیروز شد.
بعد از انقلاب، دلاورمردان ارتش آن را تست کردند. مستشاران نظامی آمریکایی تمام تجهیزات، از شناور تا ناوشکن را خودشان کنترل می‏کردند؛ پادگان‌ها و ساختمان‌ها را خودشان می‌ساختند؛ ناوشکنی که آن زمان به ما دادند، ناوشکن با قابلیت حمل و فرود بالگرد نبود. بعد از انقلاب، در نیروهای مسلح و وزارت دفاع و در خود نیروی دریایی ارتش کار شروع شد و این تولیدات با توجه به تحریم‌های ظالمانه ساخته شد، از جمله جماران امثال آن.
آنها تحریم کردند و ما در نیروهای مسلح بالنده ‏تر شدیم؛ مثل خمیری که هرچقد ورز داده شود، نان بهتری از آن پخته خواهد شد، هرچه در فشار و تحریم بودیم، سلاح‏ها و امکانات بیشتری را ساختیم.
به زعم من، اشتباه آمریکا‌یی‌ها و سایر دشمنان ما همین تحریم‌ها بود. در بخش دریایی در زمینه شناور، موشک‌انداز، شناورهای با قابلیت حمل بالگرد و… در نیروی دریایی سپاه، امروز، شناورهایی را در کارخانجات‌مان تولید می‏کنیم که خودمان طراحی کرده‌ایم و خودمان در کارخانه خودمان آنها می‏سازیم،‌ آن هم با حداکثر اتکا به داخل که شاید حدود 90 درصد آن داخلی باشد و 10 درصد باقی هم داخلی خواهد شد.
شناوری که به عنوان شهید بزرگوار «سردار ناظری» در آن کلاس تولید شده است، قابلیت حمل بالگرد دارد و در حال حاضر در حال انجام مأموریت است، الآن از آن نوع کلاس عبور کرده‌ایم؛ طول نمونه اول را افزایش داده‌ایم و به 65 متر رسانده‌ایم، ظرفیت بالگردی آن را برای بالگردهای بزرگ‌تر ارتقا دادیم، به طوری ‌که قابلیت اقیانوس‎پیمایی دارد.
در نیروی دریایی سپاه، با نگاه به توانمندی داخل کشور، سازه‎هایی را در نیروی دریایی استفاده می‎کنیم که 90 درصد داخلی است؛ در آن بخش هم که وابستگی به خارج دارد، ان‌شاءالله در سال‎های آینده خودکفا خواهیم شد.
تولید قایق‌ها را در زمان دفاع مقدس خودمان شروع کردیم و سلاحی زمینی روی آن نصب کردیم. جا دارد از شهید بزرگوار «حاج عبدالله رودکی» یاد کنم که ایشان با آن نبوغ طراحی، خودش سلاح‌های 107 میلی‌متری را روی قایق‏ها نصب کرد و با همین سلاح‌های ابتدایی و قایق‌های عادی آن زمان که طولش چهار متر و ارتفاعش از یک متر هم کمتر بود، نیروی دریایی سپاه کار را شروع کرد و امروز رسیدیم به شناورهای موشک‌انداز با بردهای بالا و شناورهای تولید داخل با آن مختصاتی که عرض کردم.
درست است که تحریم کشور و نیازهای مردم واقعا ظالمانه بوده است؛ اما در بعد دیگر، همین تحریم‏ها فرصتی شد برای اینکه همه نیازهای خودمان را خودمان بسازیم؛ اگر از بیرون قابلیت تهیه داشتیم، دیگر اصلا به سمت کسب توانایی و دانش ساخت نمی‏ رفتیم.
بالندگی واقعا محقق شده است و موشک‎های مختلف ما بردهای مختلف دارند که توسط متخصصان داخلی ساخته می‌شوند؛ موشک‌های ساحل به دریا، کشتی به کشتی و موشک‌هایی که روی قایق‏ها نصب می‌شوند.
یک زمانی قرار شد با همکاری یک کشور موشک‌ را روی قایق 14 متری نصب کنیم، وقتی کارشناسان آن کشور را آوردیم، گفتیم قایق 14 متری داریم که می‌خواهیم به موشک مجهز کنیم، به ما خندیدند؛ اما امروز این امر محقق شده است و بچه‏های وزارت دفاع به فناوری موشک برای شناور 14 متری حتی کوچک‌تر دست پیدا کرده‌اند و روز به روز مجهزتر می‎شویم؛ موشک‎ها، سلاح‏ها، توانایی پوشش هوایی و… روز به روز افزایش پیدا می ‏کند و همه در داخل کشور و در تحریم صددرصدی انجام می ‏شود.
تحریم‏ها در این عرصه بی‏ اثر بوده‏ است. ما خدا را داریم و رهبری مقتدر و خدایی؛ بنابراین در مسیر حق حرکت می‌کنیم و نصرت ‌اللهی هم به مدد ما می‏آید.

امروز، صدای روشن شدن یک قایق شما خیلی بیشتر از صدای یک ناو آمریکایی شنیده می‌شود؛ چرا؟
ما اگر خدا را داشته باشیم، همان داستان طالوت و جالوت در قرآن اتفاق می‏افتد؛ طالوت با دست خالی به جنگ جالوت می‌رود. امروز این رعب و وحشت از صدای روشن شدن قایق موتور فردی باایمان است که موتور را روشن می‌‏کند و در ظاهر با دیگر موتورها فرق ندارد، ولی در باطن واقعا هر کسی را که با اسلام مقابله می‏کند، ‌می‌ترساند.
یک قایق ما در تنگه هرمز در مقابل یک ناو هواپیمابری با 310 متر طول، پنج هزار و 300 نفر نیرو و بیش از 75 فروند هواپیمای جنگی‌، 10 فروند بالگرد و هواپیما و چندین تجیهزات دیگر قرار می‌گیرد و به او با زبان فارسی اخطار می‏دهد که باید مسیر را عوض کنی و او هم مسیر را عوض می‎کند؛ چه چیزی موجب می‏شود یک قایق که یک‌هزارم آن ناو هواپیمابر است، اینچنین عملی را انجام دهد؟ آنجاست که ما سجده شکر می ‏کنیم. این قدرت از خداست؛ اگر نور خدایی گرفتید، ماندگار هستید. رنگ خدایی ماندگار است، «صبغه الله و من احسن من الله صبغه» است.

ترامپ وقتی که رأی آورد، یکی از شعارهایش این بود که با قایق‎های ایرانی برخورد می‏کند؛ برخورد کرد؟
ترامپ در عین‌الاسد پاسخ داد؟ بعد از انهدام گلوبال هاوک پاسخ داد؟ ما اگر اعتقادمان به خدا باشد، ترامپ و غیر ترامپ هیچ معنا و مفهومی ندارد. اگر روز به روز خودمان را آماده کنیم و به آیه آرم سپاه که روی سینه همه ما پاسداران نوشته شده است، عمل کنیم و خودمان را آماده کنیم، قطعا بدانید دشمنان ما با وحشت از میدان فرار می‎کنند، حرف می‎زنند، اما جرئت عمل ندارند.

در دروان جانشینی نیرو گفته بودید آمریکا را تا خلیج مکزیک تعقیب می‎کنیم، الآن که خودتان فرمانده نیرو شدید، این کار را انجام می ‏دهید؟
ما این را به آمریکایی‎ها می‎گوییم که هر جایی که باشید، ما هستیم. شهید حاج‌قاسم سلیمانی کلامی شبیه به این را به آمریکایی‎ها گفت. من سال‌ها پیش این مطلب را عرض کردم که اگر آمریکایی‌ها دست از پا خطا کنند، ما آنها را تا خلیج مکزیک هم تعقیب می‏کنیم؛ این برگرفته از کلام رهبر معظم انقلاب است و حرف من یا سیدالشهدای مدافعان حرم نیست.
ما به این بسنده نمی‏کنیم که در همین نقطه جغرافیایی بمانیم تا دشمن در همین‌جا به ما ضربه بزند، بلکه فراتر از آن‏چیزی که فکر می‏کند به او ضربه می‏زنیم.
اگر به نقطه‎ای برسیم که منفعت و اقتدار ما خدشه‌دار شود، با تمام توان و وجودمان مقابل آمریکایی‏ها می‏ایستیم. در آینده نزدیک‏تر از چیزی که فکر می‎کنند، ما را خواهند دید و راهی ندارند غیر از اینکه منطقه را ترک کنند. باید بروند؛ تا اینها در منطقه هستند، منطقه آرامش نخواهد داشت و خون پاک حاج قاسم‎ها که به ناحق به دست آمریکایی‎ها ریخته شده است، نمی‏گذارد آمریکا این مسیر را ادامه بدهد و بتواند نفس بکشد.
وعده خدا عملی می‎شود و ما ان‎شاء‌الله با اتکا به خداوند متعال در جاهایی که آمریکایی‎ها فکر نمی‏کنند، گلوی‌شان را می‎‏فشاریم. وعده خدا این است که وارثان زمین، مستضعفان هستند و این اتفاق می‎افتد.
آمریکایی‏ها بدانند و متوجه این باشند که نمی‌توانند خودشان برای خودشان محدوده امن تعیین می‎کنند و این را بگویند شناورهایی ایرانی نباید بیشتر از مقداری به ما نزدیک شوند؛ این حرف‌ها به درد خودشان می‏خورد، اینجا خانه ماست.
دوره‎ای که از آنها برای هر کاری اجازه می‎گرفتند، گذشت. حالا می‎گویند لطفا از صد متر به ما نزدیک‌تر نشوید. به هر حال اینجا سرزمین ماست و ما باید مقتدرانه در خلیج‌فارس که متعلق به ماست، حضور داشته باشیم و دیگران برای چنین حضوری حقی ندارند.
اینجا متعلق به کشورهای ساحلی خلیج‌فارس است و ما بارها به این کشورهای همسایه هم پیام دادیم که بیاییم با تعامل مشکلات را حل کنیم و امنیت خلیج‌فارس را خودمان تأمین کنیم؛ یعنی فقط خودمان هم مدعی نیستیم و می‎خواهیم در کنار همسایگان این کار را انجام دهیم.آمریکایی‏ها هیچ جا امنیت ایجاد نکردند.
همین‌طور فرانسوی‏ها، انگلیسی‏ها و… اصلا امنیت ایجاد نکردند و حضورشان همواره عامل ناامنی بوده‌ است.
در سفری به قطر یک خبرنگار آلمانی از من درخواست مصاحبه کرد. از خبرنگار پرسیدم چرا کشورهای فرامنطقه‌ای در خلیج‌فارس حضور نظامی دارند؟ گفت چون اینجا دزد دریایی دارد. گفتم اینجا اتفاقا دزد دریایی ندارد، اگر توانستید در خلیج‌فارس یک دزد دریایی پیدا کنید؛ اما شما که چنین ادعایی دارید، چرا در دریای عربی و خلیج عدن در آب‌هایی که به اسم برقراری امنیت تجارت آزاد حضور دارید و اتفاقا دزد دریایی هم هست نتوانستید امنیت برقرار کنید؟
ورود شناورهای با پیش‌برنده های هسته‌ای در خلیج‌فارس که یک خلیج بسته است و مساحت 250 هزار کیلومتر مربع دارد، طبق قوانین محیط زیست ممنوع است، آمریکایی‌ها و سایر کشورها شناورهای با رانش هسته‎ای را با چه مجوزی وارد خلیج‌فارس می‎کنند؟ اگر اتفاقی برای این شناورها بیفتد، یعنی چندین سال خلیج‌فارس آلوده خواهد بود و هیچ جاندار، ماهی و مرجانی نخواهد ماند و کشورهایی که آب شیرین‌کن دارند، دسترسی به آب سالم نخواهند داشت و با بحران مواجه می‏شوند. این را بارها به همسایگان‌مان هم گفته‎ایم.

اشاره‏ای به قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء داشتید. مبتنی بر برآوردهایی که در بحث بازی جنگ در قرارگاه داشته‎اید، در صورتی که تعرضی نسبت به کشور انجام شود، نیروی دریایی سپاه طی چه مدت و با چه حجمی قابلیت پاسخ دارد؟
ما تحت فرمان فرمانده معظم کل قوا و امام انقلاب هستیم. ما سرباز هستیم، فرمان را بگیریم، با همه توان و استعدادمان تا پای جان عمل می‏کنیم. آمریکایی‎ها ما را در یک سال و نیم درگیری مستقیم با خود تجربه کرده‌اند. شش سیلی محکم به آنها زدیم. بعد از جنگ دو بار آمریکایی‎ها، دو بار انگلیسی‏ها، یک بار کانادایی‎ها و یک بار استرالیایی‎ها به عنوان نیروهای متجاوز سیلی محکم را از نیروی دریایی سپاه خورده‎اند.
ما، همه مجموعه نیروهای مسلح، اگر فرمان ولی خود را بگیریم، تا حد جان‌مان می‌رویم و جان دشمن را خواهیم گرفت. ما تابع هستیم و اگر فرمان بیاید، دشمن جلودار ما نخواهد بود.

سردار فدوی در دورانی که فرمانده نیرو بودند، در یک مصاحبه زنده تلفنی با اشاره به شهرک‏های موشکی نیروی هوافضا اشاره‌ای هم به مقرهای زیرزمینی نیروی دریایی داشتند. چه زمانی از این دستاوردها رونمایی می‌شود؟
این سخن فرمانده عزیز «سردار فدوی» یک پشتوانه دارد. این اتفاق در نیروی دریایی سپاه همانطور که در هوافضا وجود دارد، افتاده است. ما شهرهای زیرزمینی شناوری و موشکی ساحل به دریا داریم.
شهرهای شناوری موشک‌انداز داریم و هر زمانی که بزرگواران ما صلاح ببینند، آن را به نمایش خواهیم گذاشت. دشمن ما می‎داند که در کل ساحل خلیج‌فارس و مکران شهرهای زیرزمینی در مجموعه ارتش و سپاه وجود دارد، اما اطلاعاتش دقیق نیست؛ اما حالا چیز دیگری که به یقین می‏گویم، این است که ما در خلیج‌فارس و دریای عمان همه جا هستیم، هرجایی که حتی فکر آن را هم نمی‎کنید. ما کابوس شما هستیم.
برای نمونه، فقط اشاره کنم که ما بسیج دریایی را تشکیل دادیم. در طول خط ساحلی دو هزار و 200 کیلومتر‌ـ که این غیر از ساحل جزایر است‌ـ بسیج دریایی مستقر است و تا امروز 428 ناوگروه با بیش از 23 هزار نفر نیرو سازمان‌دهی شده‎اند.
هر ناوگروه در تعریفی که برای بسیج دریایی شده ممکن است شامل 45 فروند، 10 فروند لنج یا ترکیبی از این دو باشد.
تمام ساحل ما مسلح است و تمام شهرهای زیرزمینی ارتش و سپاه با کاربردهای مختلف دفاعی در تمام ساحل جنوب گسترده شده‌اند، ساحل هم کاملا مسلح است و این را شعار نمی‏دهیم.
از طرفی، اشراف اطلاعاتی کاملی را در خلیج‌فارس داریم. هر ناوی از ابتدای ورودش از تنگه هرمز که وارد می‎شود تا انتهای خروجش، دقیقا ما می‎دانیم کجاست، چه می‏کند و زیر دید و تیرهای دقیق و مستقیم ما هستند. این شعار نیست. موشک‎های ما برد بالایی دارند و در آینده منتظر خبرهای جدید از موشک‎های برد بلند و شناورهایی که تصور آن را هم نمی‌کنند، باشند.

پس از واگذار ی مأموریت مبارزه با قاچاق، در این حوزه چه فعالیتی داشتید؟
درباره قاچاقچیان ما در صید ترال ممنوعه که کشتی‎های خارجی انجام می‏دادند و به ماهیگیران کشور ضربه می‌زدند، مردانه وارد شدیم، دیدیم خیلی از قایق‏ها بیکار شدند و کشتی‏های خارجی‎ ماهیگیری می‎کردند و برخورد شدید انقلابی کردیم و همین هم بستری شد برای بسیج دریایی؛ اما نکته مهم که در این رسانه عرض می‏کنم این است که ما با کوله‌برها، قایق‏ها، لنج‏های کوچک که بار ته‌لنجی دارند و اینها اصلا برخورد نمی‎کنیم. اگر مبارزه با قاچاق است، مبارزه با کشتی‎های سوخت قاچاق عمده خارجی که بعضا از آب‌های کشورهای اطراف استفاده می‎کنند، است.
بعضی از این کشورها هم از اینها حمایت می‏کنند. امروز بیش از 19 فروند کشتی بزرگ مخزن سوخت قاچاق را گرفتیم. قایق‎ها و لنج‏ها سوخت را می‎بردند، در اینها می‎ریختند و بعد که جمع می‎شد، میلیون‏ها لیتر سوخت انتقال داده می‎شد.
افتخار ما این است که در این همه مبارزه با قاچاق به سمت یک نفر ایرانی هم شلیک نکردیم؛ این یک افتخار است. ما گفتیم قاچاق را آتش می‏زنیم و خواهیم زد. اما آن قاچاقی که مضر برای کشور است، مثل مواد مخدر، سیگار، مشروبات الکی، تجهیزات دریافت ماهواره، کالاهایی که موجب تعطیلی تولید داخلی می‏شود و… اخیرا هم یک بار قاچاق را آتش زدیم که تجهیزات دریافت کانال‏های ماهواره‏ای بود؛ اما آمدند هوچی‎گری کردند که اینها سوخت قاچاق را آتش می‎زنند.
این ثروت کشور است، چرا باید آتش بزنیم؟ یا عکسی از لنج ایرانی نشان دادند که ایرانی‎ها در آن دست‌شان روی سرشان است و به طرف‌شان اسلحه گرفته‎اند. ما اینجا هستیم تا ایرانی امنیت داشته باشد، ما خادم مردم هستیم، ما کارمان این است که تکاوران متجاوز آمریکایی، انگلیسی، کانادایی و استرالیایی را بازداشت کنیم؛ آنها باید دست‌شان را بگذارند روی سرشان و تسلیم شوند و شلوارشان هم از ترس ما خیس شود. معاذالله که ما بخواهیم برای ایرانی‏ها ناامنی ایجاد کنیم.
ما در مقابل کسی که خودش قاچاقچی است و ما را مؤاخذه می‏کند، عقب‌نشینی نمی‏کنیم. آتش می‎زنیم. من سربازم، سرباز این ملتم و حاضر نیستم در مقابل چیزی که به کشور ضربه می‎زند، اغماض کنم.
من با برادران ایرانی خودم کار ندارم، من سرباز این مملکت هستم، من دست کماندوی دریایی آمریکایی را می‌برم بالا، نه دست مردم کشورم را، من برای امنیت کشورم اینجا هستم.