خراسان/ جنجال دریافتی بالای نمایندگان، بررسی ها چیز دیگری می گوید.

میزان حقوق دریافتی نمایندگان مجلس همیشه چالش‌برانگیز بوده است و در ادوار گذشته معمولا خبری از میزان حقوق نمایندگان مردم اعلام نمی شد اما در این دوره یکی از نمایندگان میزان دستمزد نمایندگان در مجلس را اعلام کرد که خیلی زود در شبکه های اجتماعی بازتاب پیدا کرد و با واکنش های زیادی هم همراه بود. حسین جلالی نماینده رفسنجان و انار روز دوشنبه ۱۶ تیرماه، با انتشار توئیتی درباره اولین حقوق نمایندگان مجلس نوشت: «اولین حقوق نمایندگی ۱۱ میلیون تومان واریز شده به علاوه ۲۰۰ میلیون تومان بابت مسکن و ۲۰ میلیون تومان هم برای سایر هزینه‌ها به حساب ما واریز شد.» همین توئیت باعث شد بسیاری گمان کنند که نمایندگان هر ماه 231 میلیون تومان دریافت می کنند که به هیچ عنوان این تصور درباره میزان حقوق نمایندگان درست نیست. برای این که از میزان دقیق حقوق نماینده ها با خبر شوید و ریز هزینه های آنان را بدانید توصیه می کنیم این گزارش را بخوانید.

واکاوی 231 میلیون پرداختی به نماینده ها
اولین چیزی که در شبکه های اجتماعی توسط عده ای در بوق و کرنا شد ، مربوط به عدد 231 میلیون تومانی بود که حاصل مجموع مبلغ وام، هزینه های دفتر و حقوق نماینده ها بود. درباره 200 میلیونی که برخی از نماینده ها آن را دریافت کرده اند با توجه به توئیت احمد امیرآبادی عضو هیئت رئیسه مجلس و پاسخ چند نماینده به خبرنگار ما این مبلغ به عنوان وام در اختیار نمایندگانی قرار می گیرد که تقاضا داده باشند و از حقوق شان طی 4 سال کسر می شود. با توجه به این‌که بیشتر نمایندگان از شهرستان به تهران می آیند این وام عمدتا به عنوان رهن مسکن مورد استفاده قرار می گیرد. اما 31 میلیون باقی مانده هم داستان خودش را دارد و این مبلغ از دو بخش تشکیل می شود؛ حقوق نماینده و هزینه های دفتر. تمام نمایندگان یک حقوق ماهانه دریافت می کنند که برای همه یکسان است. با توجه به صحبت های الهام آزاد این رقم در فیش حقوقی او ماهانه 11 میلیون و 200 هزار تومان است. در کنار این حقوق ثابت نماینده ها یکسری دریافتی‌های مشخص دارند که با توجه به گستردگی حوزه‌های انتخابیه آن ها، بین نمایندگان مقداری متفاوت است. این هزینه ها شامل هزینه اجاره مسکن در تهران، هزینه دفتر در تهران و حوزه انتخابیه، هزینه دفتر نمایندگی در تهران، هزینه خودرو، هزینه اجاره مسکن، هزینه تامین خودرو در حوزه انتخابیه، هزینه دفتر نمایندگی در حوزه انتخابیه، هزینه پرواز‌ها، هزینه یک محافظ یا مسئول دفتر، هزینه راننده، هزینه اینترنت و ... است که امسال این مبلغ ماهانه 20 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
هزینه های دفتری هر نماینده
برای این که ببینیم 20 میلیون تومانی که نماینده ها برای هزینه های دفتری شان می گیرند کم است یا زیاد ، مواردی را که باید هزینه آن ها توسط خود نماینده ها پرداخت شود ، با هم مرور می کنیم. البته ذکر این نکته هم الزامی است که این مبلغ هم میان نماینده ها با توجه به گستردگی حوزه های انتخابیه شان کمی متغیر است.
اجاره مسکن: قرار است یک نماینده 4 سال دایم بین تهران و حوزه انتخابیه اش در رفت و آمد باشد و در جلسات مجلس و کمیسیون ها هم حضور داشته باشد پس در نتیجه لازم است که حتما در تهران هم یک منزل مسکونی داشته باشد. برای اجاره یک خانه 90 متری در نزدیکی بهارستان باید در کنار 200 میلیون رهنی که پرداخت می کنید حداقل 3 میلیون تومان اجاره پرداخت کرد.
هزینه دفاتر: هر نماینده بایدیک دفتر در تهران و یک دفتر هم در حوزه انتخابیه اش داشته باشد تا بتواند با موکلانش ارتباط داشته باشد. تجهیز همین دو دفتر و خرید لوازم اداری، میز، مبلمان، دوربین مدار بسته و ... بیش از چند ده میلیون تومان هزینه خواهد داشت. جدای آن برای اجاره دفتر هم باید حداقل 4 میلیون تومان ماهانه پرداخت کرد.
نیروی کار: هر نماینده حداقل دو مسئول دفتر یکی در تهران و یکی در حوزه انتخابیه اش خواهد داشت. همچنین نمایندگان برای سرکشی به حوزه انتخابیه علاوه بر خودرو به راننده هم نیاز دارند و یک محافظ هم برای آن ها باید در نظر گرفت که سر جمع می شوند 4 نفر. اگر نماینده به این نیروها حداقل قانون کار را هم پرداخت کند باید ماهانه 12 میلیون تومان بپردازد.
رفت و آمد: هزینه رفت و آمد برای سرکشی به حوزه انتخابیه بر عهده خود نماینده است و اگر هر نماینده تنها دو بار در ماه هم به حوزه انتخابیه اش سری بزند باید حداقل ماهی 2.5 میلیون تومان هزینه کند.
هزینه های جانبی: در کنار این ها باید هزینه های جانبی مانند آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت دفاتر را هم اضافه کرد که در خوش بینانه ترین حالت این مقدار برای دو دفتر و خانه در تهران به ماهی 3 میلیون تومان خواهد رسید.
با توجه به برآوردهای ما هر نماینده برای تامین هزینه های جاری نمایندگی اش باید ماهانه حدود 5 میلیون تومان هم از جیب اش پرداخت کند. با این حال ممکن است برخی نماینده ها با صرفه جویی در هزینه مسکن و دفاتر یا به کارگیری نیروهایی با دستمزد کمتر این کمبود را جبران کنند.

مقایسه دریافتی مجلس دهم و یازدهم
برای آن‌که بدانیم دریافتی نمایندگان دوره یازدهم نسبت به دوره قبل چه تغییری داشته باید نگاهی به حقوق و دستمزد نمایندگان دوره دهم داشته باشیم. به گزارش شرق در اردیبهشت امسال در مجلس دهم حقوق هر نماینده 9 میلیون و 280 هزار تومان بوده و برای هزینه های دفتر هم بین 19 تا 22 میلیون تومان دریافت می کردند. به گفته امیرآبادی نماینده مردم قم هم مجلس گذشته وام 250 میلیونی برای مسکن در اختیار نماینده ها قرار می داده که در این دوره به 200 میلیون تومان کاهش یافته است.

نماینده ها چه می گویند
احمد امیرآبادی نماینده مردم قم
در مجلس شورای اسلامی معتقد است : هر نماینده باید به تناسب تعداد شهرهای حوزه انتخابیه اش که در برخی موارد به پنج شهرستان می رسد دفتری در خور شأن مردم و مراجعان اجاره کند که مبلغ خاصی برای این مهم در نظر گرفته می شود.

الهام آزاد نماینده مردم نایین هم در گفت و گو با خبرنگارمامعتقد است: نماینده ها در بیشتر ماه ها برای هزینه های دفاتر از حقوق شان خرج می کنند. این نماینده درباره دریافتی نماینده های مجلس گفت: «این دوره نماینده ها نسبت به دوره قبل اگر تورم را در نظر بگیریم دریافتی بسیار کمتری دارند و برخی از همکاران در مجلس از هیئت رئیسه بابت کم بودن این مبلغ گلایه دارند.» او همچنین معتقد است: مردم باید بدانند نماینده ها چه مقدار حقوق می گیرند و چه مخارجی دارند تا کمی شایعات درباره درآمد نجومی نماینده ها کم شود. نماینده مردم نایین که وکیل پایه یک دادگستری بوده می گوید: «هرچند نمایندگی و وکالت مردم افتخار است و ما این راه را انتخاب کرده ایم که خدمت کنیم اما درآمد یک وکیل دادگستری از حقوق نماینده ها بیشتر است.» او همچنین درباره مقایسه حقوق نماینده ها با حداقل حقوق کارگران گفت: «ما هم این تفاوت فاحش بین حقوق را نمی پسندیم و باید راهکاری برای کم کردن این فاصله اندیشید. در همین زمینه هم طرحی دارم مبنی بر این که کارگران در کنار حقوقی که می گیرند در سود تولید کننده هم مشارکت داشته باشند تا ترغیب شوند کیفیت و کمیت بیشتری را در تولید ایجاد کنند و بیشتر منتفع شوند.»

همایون بخت آبادی نماینده کلیمیان در مجلس درباره وام 200 میلیونی به خبرنگار ما گفت که این وام را هر کدام از نماینده ها درخواست کرده باشند می گیرند و برخی از نماینده ها هم مثل خودم به این وام نیازی نداشته و از آن استفاده نکرده ایم. او از کم بودن هزینه های دفاتری که مجلس در اختیار نماینده ها می گذارد هم گلایه داشت و گفت: «هر ماه باید بیش از 10 میلیون تومان هزینه هواپیما، هتل و رفت و آمد فقط برای سرکشی به حوزه های انتخابیه پرداخت کنیم ، در کنار این ها هزینه دفتر و نیروی کار را هم در نظر بگیرید.»