مجله ایلیاد/ ماهی منبع حیاتی پروتئین برای نصف مردم جهان است. بالغ بر ۵۶ میلیون نفر در سراسر دنیا در صنعت ماهی‌گیری اشتغال دارند. تغییرات آب و هوایی در حال بروز اختلال در این مجموعه است. گروهی از دانشمندان به سرپرستی «کریستوفر فری» از دانشگاه کالیفرنیا، مقاله‌ای در مجله‌ی Science چاپ کرده‌اند و طی آن شرح داده‌اند که چگونه گرم شدن آب‌ها بر میزان تولید ماهی اثر گذاشته است.

این مطالعه بر روی داده‌های مربوط به ۱۲۴ گونه‌ی دریایی در ۳۸ نقطه‌ی مختلف دنیا متمرکز شده است. می‌توان تخمین زد که این نقاط تقریباً یک‌سوم دنیا را در بر می‌گیرند. دانشمندان این داده‌ها را با اطلاعات مربوط به دمای آب اقیانوس‌ها ترکیب کرده و دریافته‌اند که جمعیت ۸ درصد از ماهی‌ها تحت تاثیر منفی شدید گرمایش جهانی قرار گرفته است؛ در صورتی که ۴ درصد از آن‌ها با گرمایش جهانی افزایش جمعیت داده‌اند. فری می‌گوید: «برای ما حیرت‌آور بود که فهمیدیم گرمایش جهانی بر روی جمعیت ماهی‌ها نیز اثرگذار بوده است. در بین گونه‌هایی که ما بررسی کردیم، آن‌هایی که از گرمایش متضرر شده‌اند، بیشتر بودند.»

محققین با بررسی نحوه‌ی دسترس‌پذیری ماهی و یا هر نوع غذای دیگر از سال ۱۹۳۰ تا سال ۲۰۱۰، نشان داده‌اند که دریاهای ژاپن و پس از آن دریای شمال، بیشترین ضرر را متحمل شده‌اند. دریای بالتیک، اقیانوس هند و شمال‌شرق ایالات متحده از وضعیت به‌وجود آمده بیشترین بهره را برده‌اند. اگر چه به‌طور کل تغییرات در تولید ماهی تاکنون کم بوده است، ولی در نواحی مختلف تاثیرات گاهاً زیادی داشته است. به‌عنوان مثال، در شرق آسیا تولید ماهی بین ۱۵ تا ۳۵ درصد کاهش داشته است. این نتایج به این معنی است که در آن نواحی دسترس‌پذیری غذایی بین ۱۵ تا ۳۵ درصد کاهش داشته است و همچنین شغل‌های مرتبط با ماهی‌گیری نیز به همین میزان کمتر شده‌اند.

فری می‌گوید: «دانستن دقیق تغییرات تولید ماهی در اثر تغییرات آب و هوایی مساله‌ای بسیار چالش برانگیز است، ولی اکنون مطمئن هستیم که اگر وضعیت موجود را کنترل نکنیم، در آینده ماهی کمتری در دسترس خواهیم داشت.»

جلوگیری از زیاده‌روی در ماهیگیری می‌تواند تاثیر مهمی در این روند داشته باشد. به گفته‌ی محققین، گرمایش آب اقیانوس‌ها تنها یکی از فرآیندهایی است که بر روی زندگی آبزیان اثرگذار است. اسیدی شدن اقیانوس‌ها، کم شدن اکسیژن محلول و از دست رفتن سکونت‌گاه‌های زیردریایی نیز تاثیرات عمده‌ای در این مورد دارند. برای درک بهتر تاثیر تغییرات آب و هوایی بر روی جمعیت ماهی‌ها، باید مطالعات بیشتری انجام شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید