مجله ایلیاد/ دما و آب‌و‌هوای ناهید به مدت سه میلیارد سال پایدار باقی مانده بوده تا اینکه به یک‌باره یک رخداد مرموز ۸۰ درصد سطح آن‌را تغییر داده است. اینها نتایج تحقیقاتی هستند که محققین ناسا انجام داده‌اند. دکتر «مایکل وی» از موسسه‌ی گودارد ناسا، می‌گوید: «نظریه‌ی ما این است که احتمالاً ناهید به مدت میلیاردها سال آب و هوای پایداری داشته است. شاید یک اتفاق جهانی مسئول تغییر آب و هوای آن از شرایطی مانند زمین به شرایط داغ جهنمی کنونی بوده است.»
در سال‌های دهه‌ی ۱۹۷۰ فضاپیمای ونوس ناسا، شواهدی یافت که نشان می‌داد شاید روزی اقیانوسی کم عمق بر روی ناهید وجود داشته است. دکتر وی و همکارانش برای بررسی احتمال وجود آب و هوای مورد نیاز جهت وجود آب مایع بر روی زهره، پنج شبیه‌سازی مختلف ساختند و در آن‌ها سطوح مختلفی از وجود آب را در نظر گرفتند. در همه‌ی پنج سناریوی شبیه‌سازی شده، دانشمندان دریافتند که حدود سه میلیارد سال پیش امکان دمای پایدار بین ۲۰ تا ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بر روی ناهید وجود داشته است.
اگر مجموعه‌ای از حوادث طی ۷۰۰ تا ۷۵۰ میلیون سال پیش باعث آزاد شدن دی‌اکسیدکربن موجود در سنگ‌های ناهید نمی‌شدند، اکنون نیز احتمال وجود دماهای پایدار در ناهید بود. برای شبیه‌سازی شرایط زیست محیطی ۴.۲ میلیارد و ۷۱۵ میلیون سال پیش، محققین یک مدل سه‌بُعدی عمومی ایجاد کردند تا افزایش اشعه‌های خورشیدی به خاطر گرم‌تر شدن خورشید و همچنین ترکیبات اتمسفری آن‌را مدنظر قرار دهند. ۴.۲ میلیارد سال پیش کمی پس از شکل‌گیری زهره، این سیاره دوره‌ی کاملی از خنک‌سازی سریع را تجربه کرد و اتمسفر آن غنی از دی‌اکسیدکربن شد. در ۷۱۵ میلیون سال پیش اتمسفر ناهید غنی از نیتروژن شده است که غلظت‌های کم دی‌اکسیدکربن و متان نیز در آن وجود داشته است. دلیل این تغییر در اتمسفر ناهید مشخص نیست، ولی احتمال دارد به فعالیت‌های آتشفشانی آن مرتبط باشد.

وجود دی‌اکسیدکربن به‌عنوان گاز گلخانه‌ای باعث شده که دمای کنونی ناهید به طور متوسط به ۴۶۲ درجه‌ی سانتی‌گراد برسد. دکتر وی که نتایج مطالعات گروه‌شان را طی یک نشست در ژنو سوئیس ارائه داده است، می‌گوید: «رخداد غیرمنتظره‌ای باعث آزاد شدن دی‌اکسیدکربن از سطح ناهید شده که قابل جذب مجدد نیز نبوده است.»


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید

منبع : مجله ایلیاد