مجله ایلیاد/ بر اساس مطالعه‌ی جدیدی که محققان دانشگاه مینسوتا انجام دادند، روغن زیتون در رژیم غذایی مدیترانه‌ای می‌تواند دلیل افزایش عمر و کاهش بیماری‌های مرتبط با پیری باشد.
رژیم غذایی مدیترانه‌ای یکی از برنامه‌های غذایی سالم است که دستورالعمل رژیم غذایی آمریکا آن‌را توصیه کرده است. این برنامه می‌تواند به ارتقای سطح سلامت و پیشگیری از بیماری‌های مزمن کمک کند. در این رژیم غذایی، غذاهای گیاهی مانند میوه، سبزیجات، غلات و بقولات به وفور یافت می‌شوند.

روغن زیتون یکی از منابع اصلی چربی است. فراورده‎های لبنی عمدتاً ماست و پنیر، به مقدار کم یا متوسط خورده می‌شوند؛ همچنین، استفاده از ماهی و طیور با اعتدال صورت می‌گیرد. مصرف گوشت قرمز هم بسیار کم است.

استاد دانشگاه مینسوتا، «دائوگ ماشک» نویسنده‌ی اصلی مقاله حاضر می‌گوید: «مصرف تنها روغن زیتون برای بهره‌مندی از فواید سلامتی کفایت نمی‌کند. بر اساس مطالعه‌ای که ما انجام دادیم، اثرات مصرف روغن زیتون در صورت خودداری از پُرخوری، محدودسازیِ مصرف کالری و ورزش می‌تواند چند برابر باشد و تاثیرگذاری دوچندان داشته باشد.»

یکی دیگر از محققان می‌گوید: «ما دریافتیم که سازوکار این چربی به این نحو است که ابتدا در قطرات لیپید ذخیره می‌شود؛ همان‌طوری که سلول‌های ما چربی را ذخیره می‌کنند. سپس، وقتی چربی در طول ورزش یا پرهیز از پُرخوری تجزیه می‌شود، اثرات مفید سلامتی خود را نمایان می‌کنند. ما می‌خواهیم از ویژگی‌های زیستی آن سر دربیاوریم و آن‌را در انسان‌ها به کار بگیریم. لذا می‌‌توان تغییر مفیدی در مراقبت‌های پزشکی هم ایجاد کرد. هدف ما این است که در آینده با انجام مطالعات بیشتر، از شیوع بیماری‌های مرتبط با پیری جلوگیری نماییم.

این مقاله در مجله Molecular Cell منتشر شده است.


به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید