مجله ایلیاد/ در سراسر دنیا، آسمان شهرها پاکیزه‌تر از ماه‌های گذشته شده است، زیرا ملت‌های مختلف به روش‌های متفاوتی قرنطینه‌ی خانگی را رعایت می‌کنند و کسب و کارهای مختلف خودشان را با وضعیت جدید وفق داده‌اند. دانشمندان در این زمان فرصت فوق‌العاده‌ای داشته‌اند تا اثر آلودگی هوا بر سیستم‌های انرژی خورشیدی را بررسی کنند.

دکتر «ماریوس پیترز» از موسسه‌ی هلمهولتز برای انرژی‌های تجدیدپذیر، می‌گوید: «دهلی‌نو یکی از آلوده‌ترین شهرهای زمین است. هند در ابتدای شروع همه‌گیری قرنطینه‌ی کاملی را اجرا کرد و به همین خاطر، کم شدن آلودگی هوا در هند به یکباره رخ نشان داد و تشخیص این کاهش بسیار آسان بوده است.»

پیترز نتایج بررسی‌های خود در سفارت آمریکا در دهلی‌نو را در مجله‌ی Joule منتشر کرده است. وی می‌گوید: «پنل‌های خورشیدی در شرایط همه‌گیری کرونا در هر مترمربع ۹۵۰ وات انرژی خورشیدی تولید کرده‌اند در صورتی که در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ در چنین روزهایی تولید این پانل‌ها ۸۸۰ وات بر مترمربع بوده است. شاید افزایش ۸ درصدی کم به نظر بیاید، ولی این تفاوت در بحث انرژی خورشیدی اصلاً کم نیست. اهمیت این نتیجه زمانی خود را نشان می‌دهد که بدانیم آلودگی هوای دهلی‌نو به حدود نصف زمان قبل از قرنطینه کاهش یافته و هنوز هم کاملاً تمیز نشده است. حتی می‌توانم بگویم که ما منتظر تفاوت برداشت انرژی خورشیدی بودیم، ولی حدس نمی‌زدیم این تفاوت تا ۸ درصد نیز برسد.»

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که آلودگی هوا تاثیرات شدیدی بر روی سلامت انسان دارد و مسئول میلیون‌ها مرگ در هر سال است. آلودگی هوا بر روی سلامت حیوانات و گیاهان نیز اثرات زیان‌باری دارد.
مطالعه‌ی پیترز و همکارانش نشان داد که اگر بتوانیم آلودگی هوا را تا حدودی کاهش دهیم، میزان برداشت انرژی خورشیدی بیشتر می‌شود و از طرف دیگر نیاز به تولید انرژی از طریق سوزاندن سوخت‌های فسیلی نیز کمتر می‌شود و متعاقباً آلودگی ناشی از این فعالیت نیز کاهش پیدا می‌کند. هر چقدر هوا آلوده‌تر باشد، تولید انرژی خورشیدی بازدهی کمتری دارد و هزینه‌های آن بالاتر می‌رود و این نوع انرژی رقابت را به سوخت‌های فسیلی می‌بازد.

طی مقاله‌ی دیگری که در همین مجله به چاپ رسیده است، دانشمندان نشان داده‌اند که شیوع کرونا می‌تواند شرکت‌های بزرگ را به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه‌ی تکنولوژی‌های جدید و انرژی‌های پاک‌تر ترغیب کند. این مطالعات نشان می‌دهند که تصمیم‌سازان در سراسر دنیا باید به درک بهتری از وضعیت آلودگی هوا و اهمیت انرژی‌های تجدیدپذیر برسند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar