مجله ایلیاد/ اخترشناسان با استفاده از مشاهدات پرتونگاری عمیق از رصدخانه‌ی« XMM-Newton ESA» کشف کردند که هاله‌ی کهکشان راه‌شیری که در واقع ابر بزرگی از پلاسمای یونی شده در اطراف کهکشان است، دارای دمای تقریبی 18 میلیون درجه‌ی فارنهایت است؛ یعنی حدود 10 برابر داغ‌تر از آن‌چه قبلاً تخمین زده شده بود.

پروفسور «سمیتا ماتور» از دانشگاه ایالتی اوهایو و نویسنده‌ی ارشد این مطالعه، می‌گوید: «ما با اطمینان نمی‌توانیم بگوییم که این دمای همه جای این هاله است، زیرا کل هاله را آنالیز نکرده‌ایم. ما در تلاشیم تا درباره‌ی عناصر تشکیل دهنده‌ی هاله‌های کهکشان‌ها و دما در آن‌جا اطلاعات کسب کنیم. دانستن این موضوعات می‌تواند به ما کمک کند تا چگونگی اتصال کهکشان‌ها با بقیه‌ی کیهان و چگونگی شکل‌گیری آن‌ها و منشاء عناصر موجود در آن‌جا را درک کنیم.»

در این مطالعه، استاد ماتور و همکارانش داده‌های جمع‌آوری شده توسط XMM-Newton را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. وی می‌گوید: «این داده‌ها به ما نشان دادند که هاله بسیار داغ‌تر از آن چیزی است که تصور می‌کردیم، اما نشان نداد که آیا این مورد در سراسر کهکشان صدق می‌کند یا اینکه تلسکوپ یک انحراف ناشی از یک نیروی ناشناخته از جهتی که تلسکوپ در آن قرار داشته را ثبت کرده است؟»

این تیم همچنین داده‌هایی را از تلسکوپ ماهواره‌ای اشعه ایکس ژاپنی «Suzaku» که طیفی از هاله‌ی کهکشان راه‌شیری را در چهار جهت مختلف جمع‌آوری کرده بود، تجزیه و تحلیل کرد. این تحلیل یافته‌های قبلی مبنی بر اینکه هاله بسیار گرم‌تر از آنچه قبلاً شناخته شده بود است را تایید کرد و همچنین نشان داد که سایر قسمت‌های هاله بسیار گرم هستند.

ستاره‌شناسان این سوال را نیز مطرح کردند که آیا دمایی که در هاله‌ی کهکشان راه‌شیری اندازه‌گیری شده است، ممکن است در کهکشان‌های دیگر نیز یافت شود یا خیر؟ آنها داده‌ها را برای کهکشان «NGC3221»، که شبیه به کهکشان راه‌شیری است و در فاصله‌ی تقریبی 200 میلیون سال نوری تا زمین واقع شده است را تجزیه و تحلیل کردند.

آن‌ها دریافتند که هاله‌ی NGC3221 به اندازه‌ی هاله‌ی پیرامون کهکشان راه‌شیری ما داغ است. محققان این هفته یافته‌های خود را در سه تحلیل جداگانه در بیست و سومین اجلاس انجمن نجوم آمریکا «AAS» ارائه کردند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar