ایرنا/ رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماریهای وزارت بهداشت با بیان اینکه با توجه به آمار اهداکنندگان، تنها پاسخگوی 15 درصدی افراد نیازمند در لیست دریافت عضو هستیم، گفت: با وجود همه روحیات ایثارگری، ایران رتبه 26 در امر اهدای عضو در سطح جهان را دارد و این رتبه ای کم است.

مهدی شادنوش روز شنبه در اولین دوره آموزش تخصصی و مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی استان کرمانشاه اظهار داشت: تا سال 1400پاسخگویی و پیوند عضو به افراد در انتظار در لیست به 45 درصد می رسد که باید به 75 درصد افزایش یابد و این میزان قابل قبول نخواهد بود.
وی به وجود 16 هزار حوادثی که در سال منجر به ضربه مغزی می شود، اشاره کرد و گفت: نیمی از این ضربات منجر به مرگ مغزی می شوند که می توان گفت پنج تا هشت هزار نفر در سال به مرگ مغزی مبتلا می شوند.
شادنوش ادامه داد: از این میزان 2 هزار و 500 تا چهار هزار نفر امکان دارند تا عضوشان را اهدا کنند.
وی با بیان اینکه در کشور ما نزدیک به 25 هزار نفر در لیست انتظار قرار دارند، افزود: هرسه ساعت یک نفر در کشور از این لیست به دلیل نبود اهداکننده جان خود را از دست می دهند و یا درد می کشند.
شاونوش با بیان اینکه در سال گذشته تعداد افراد دارنده کارت اهدا عضو در کشور به پنج میلیون نفر رسیده افزود: تعداد سالانه اهداء عضو در ایران کمتر از هزار نفر است.
رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماریهای وزارت بهداشت یادآور شد، در ایران 6 تا 90 ساعت طول می کشد تا خانواده بیمار مبتلا به مرگ مغزی برای رضایت اهدای عضو رضایت دهند.
وی اضافه کرد: از جمعیت 2 میلیون نفری استان کرمانشاه، سالانه 50 مورد مرگ مغزی اتفاق می افتد که در هفت سال گذشته تنها خانواده 29 نفر برای اهدای عضو رضایت دادند.
شادنوش با بیان اینکه در این هفت سال تنها اعضای بدن 29 مورد بیمار مرگ مغزی در استان اهدا شده ادامه داد: هم اکنون 654 نفر در استان دیالیز می شوند که از این میزان 456 نفر امکان دریافت پیوند را دارند که 190 نفر به صورت قطعی و حیاتی به این پیوند نیاز دارند.
وی یادآور شد، برای هر دیالیز در روز 400 هزار تومان از خزانه کشور هزینه می شود.
شادنوش با تاکید براینکه اهدای عضو مشارکت اجتماعی می خواهد و علم، ساختار و فرهنگ سه پایه اهدا هستند، افزود: برای ارتقای این فرهنگ علاوه بر ارتقای سطح دانش پرسنل که روند خوبی دارد، باید این فرهنگ نهادینه شود و سیستمی مدرن ایجاد شود.
این مسئول یادآور شد، روحانیت و مراجع دینی در محافل می توانند مردم را از اهمیت و ارزش بالای این اقدام آگاه سازند.
از سال 79 تا پایان سال گذشته به میزان 53 هزار و 715 مورد پیوند اعضای بدن در کشور انجام شده و هم اکنون 25 هزار نفر در لیست انتظار دریافت عضو قرار دارند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید