آخرین خبر/ رییس دانشگاه پیام نور کشور در ادامه با اشاره به اینکه سعی شده در اختیار قرار دادن محتوا برای دانشجویان تسهیل شود، بیان کرد: روز گذشته از سامانه ملی(امانت دیجیتال) رونمایی شد که کل کتاب ها و محتوای تولید شده دانشگاه با بیش از 2500 محتوا به صورت آنلاین در اختیار دانشجویان به عنوان امانت قرار می گیرد و می توانیم این محتوا را در اختیار دانشجویان دانشگاه های دیگر قرار بدهیم.

"محمدرضا زمانی" امروز 18 مهرماه در نشست خبری در کرمان اظهار کرد: پیام نور بزرگ ترین دانشگاه دولتی کشور با 4 هزار عضو هیئت علمی تمام وقت و حدود 20 هزار استاد مدعو در هر ترم است.
وی افزود: بیش از 400 هزار دانشجو در سراسر کشور در نزیک به 500 مرکز و واحد دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا هستند و قریب به 10 هزار کارمند پشتیبان این مجموعه علمی در سراسر کشور است.

زمانی تصریح کرد: در بیش از 40 کشور نمایندگی و مرکز داریم و حدود 7 هزار دانشجوی بین المللی در این واحدها و نمایندگی ها در کشورهای مختلف تحصیل می کنند.

وی بیان کرد: ویژگی دانشگاه پیام نور، آموزش است که محتوامحور است که بیشتر محتوای کاغذی بوده و از سال گذشته تولید محتوای الکترونیکی در دستور کار قرار گرفته و اکنون حدود 350 عنوان محتوا و کتاب الکترونیکی "موبایل‌بوک" داریم.

رییس دانشگاه پیام نور کشور با اشاره به اینکه در مقطع کارشناسی بحث نیمه حضوری و الکترونیکی و در ارشد و دکترا سیستم آموزشی تمام وقت است، گفت: باید دانشجو تمام محتوای تدوین شده برای یک موضوع را در تمام کشور فرا بگیرد و در آزمون نیز متمرکز عمل می کنیم.

وی افزود: در پایان هر ترم حدود 3 میلیون نفر آزمون برگزار می کنیم که نزدیک به 2 و نیم میلیون از این تعداد قابلیت الکترونیکی شدن دارد و در سال قبل قریب به 550 هزار آزمون نفر به صورت الکترونیکی برگزار شد که از 7 درصد به 23 درصد رسیده ایم.

زمانی اظهار کرد: با توجه به مسال اقتصادی و تحریم، در افزایش سیستم ها خیلی موفق نبوده ایم و صرفا با برنامه ریزی و جابه جایی امتحانات و هوشمندسازی برنامه امتحانی این افزایش صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: با الکترونیکی شدن آزمون ها صرفه جویی عظیمی در رابطه با مصرف کاغذ، زمان و همچنین افزایش دقت صورت می گیرد و با اتمام آزمون دانشجو نمره خود را دریافت می کند.

رییس دانشگاه پیام نور کشور در ادامه با اشاره به اینکه سعی شده در اختیار قرار دادن محتوا برای دانشجویان تسهیل شود، بیان کرد: روز گذشته از سامانه ملی(امانت دیجیتال) رونمایی شد که کل کتاب ها و محتوای تولید شده دانشگاه با بیش از 2500 محتوا به صورت آنلاین در اختیار دانشجویان به عنوان امانت قرار می گیرد و می توانیم این محتوا را در اختیار دانشجویان دانشگاه های دیگر قرار بدهیم.

وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: قبلا وام شهریه دانشجویی درصد کمی از دانشجویان پیام نور را فرا می گرفت که با توجه به مسائل اقتصادی کشور، تسهیلاتی فراهم شده که هر دانشجو بسته به شرایط خودش می تواند انتخاب و تسهیلات دریافت کند.

زمانی بیان کرد: دانشجو می تواند با معرفی دانشگاه و مراجعه به بانک تسهیلات با 1.4 درصد کارمزد دریافت کند و شرایط بازپرداخت کاملا متنوع است و می تواند دانشجو انتخاب کند درازمدت یا در طول سال پرداخت نماید.

وی افزود: همچنین با بنیاد علوی برای پرداخت شهریه دانشجویان در مناطق محروم و دانشجویی که این شرایط را داشته باشد قراردادی منعقد کرده ایم که یا تسهیلات با صفر درصد کارمزد و یا بلاعوض به آنها پرداخت می شود و خودمان در دانشگاه نیز بار شهریه را قسط بندی می کنیم.

رییس دانشگاه پیام نور کشور بیان کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در حفظ قرآن کریم، با همکاری بانک ها به حافظان کل قرآن که دانشگاه معرفی کند، تا 20 میلیون تومان وام با همان شرایط 1.4 درصد کارمزد پرداخت می شود.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از برنامه های اصلی وزیر علوم مهارت آموزی دانشجویان است که در این راستا با کانون عالی کارفرمایان ایران قراردادی منعقد کرده ایم و دفتر کانون در دانشگاه های پیام نور مراکز همه استان ها فعال است و هر دانشجو بسته به تخصص و علاقه خاصی که دارد می تواند از طریق این دفاتر در اوقات فراغت در هر صنف و کارگاهی کارآموزی کند و مهارت بیاموزد که شاید زمینه اشتغال آینده را نیز فراهم کند.

زمانی بیان کرد: همچنین براساس تفاهمنامه با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری برای اشتغال پایدار برای فارغ التحصیلان دانشگاه ها، دوره های تخصصی کوتاه مدت برای داوطلبان شغل شناسایی شده در هر منطقه برگزار می کنیم و تا 100 میلیون تومان وام با 6 درصد کارمزد و بازپرداخت درازمدت پرداخت می شود تا در راستای تخصصی که فراگرفته و نیاز منطقه کار کند.

وی تصریح کرد: این طرح در هفت استان خراسان رضوی، فارس، مرکزی، سیستان و بلوچستان، همدان، لرستان و کرمان آغاز شده است.

رییس دانشگاه پیام نور کشور در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: امروز نسل دانشگاه های سوم، چهارم و کارآفرین در دنیا مطرح است و از یک سال قبل تلاش کردیم پیام نور را به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم ببریم و با هماهنگی کاملی که بین ما و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم و امکانات کشور وجود دارد، مراکز نوآوری را شکل داده ایم و امروز نخستین مرکز رشد دانشگاه پیام نور کرمان افتتاح شد.

وی با اشاره به اینکه در 10 استان مرکز نوآوری تشکیل داده ایم، افزود: مسئولیت مراکز خلاقیت با دانشگاه پیام نور است و طبق برنامه ششم، هاب بین المللی آموزش های مجازی ایران نیز هستیم.

زمانی در ادامه گفت: باید امسال 85 درصد پذیرش دانشگاه ها از طریق سوابق تحصیلی و 15 درصد از طریق آزمون باشد که حدود 90 درصد رشته ها و پذیرش امسال پیام نور سوابق تحصیلی بود و از 240 هزار داوطلب دانشگاه ها از طریق سوابق تحصیلی، 140 هزار نفر معادل 60 درصد تمایل برای ادامه تحصیل در پیام نور داشته اند.

وی تصریح کرد: بیش از 50 درصد از این افراد تا روز گذشته ثبت نام قطعی کرده اند و مهلت ثبت نام که امروز بود تا 21 مهرماه تمدید شده است.

رییس دانشگاه پیام نور کشور با بیان اینکه باید ظرفیت ها با واقعیت و تعداد دانشجویان متناسب شود، افزود: چالش اصلی دانشگاه پیام نور تعداد دانشجویان نیست. زیرا کاهش در مقطعی نیاز بود صندلی دانشگاه ها افزایش یابد که انجام شد و اما در مقطعی کاهش دانشجویان مشکل ایجاد کرد.

وی گفت: برای برخی رشته ها ظرفیت در کشور وجود ندارد و باید کاهش داده شود و سعی می کنیم چالش کاهش دانشجو را تبدیل به فرصت کنیم و امکانات را به سمت حل مشکلات کشور سوق بدهیم و مراکز رشد و خلاقیت ایجاد شود تا از ظرفیت خالی اساتید و مراکز استفاده شود.

زمانی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: مطالعه تجمیع و ساماندهی مراکز در راستای آمایش سرزمینی دانشگاه های مختلف در حال انجام است و در دانشگاه پیام نور شورای مرکزی ساماندهی از دو ماه قبل تشکیل شده و قرار است ساختار، مراکز، رشته ها و گروه های آموزشی را ساماندهی کنیم و براساس نیاز و پتانسیل مناطق توجه خواهیم کرد که در این مسیر باید برخی مراکز تقویت شوند.

وی با اشاره به اینکه تلاش می کنیم دانشگاه را به شان خود برگردانیم، گفت: دانشگاه زمانی مهم است که تاثیرگذار در مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی جامعه باشد و سعی می کنیم تاثیر دانشگاه در هر منطقه را تقویت کنیم.

رییس دانشگاه پیام نور کشور در پایان با اشاره به دستاوردهای سفرش به استان کرمان عنوان کرد: در این سفر سه پروژه از جمله افتتاح مرکز رشد و نوآوری کرمان با استقرار 18 شرکت دانش بنیان، ساختمان آموزشی در شهرستان بافت و سردرب دانشگاه رفسنجان افتتاح شد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید