تسنیم/ تورم‌های اقتصادی و نرخ زاد و ولد دو مسیر مخالف هم را در پیش‌گرفته‌اند، هرچه تورم در سطح جامعه افزایش پیدا می‌یابد تمایل خانواده‌ها برای فرزندآوری با شیب تندی رو به کاهش است.

علی‌رغم هشدار رهبر معظم انقلاب در خصوص فرزندآوری اما متأسفانه با عدم توجه نهادهای مسئول یا افراد ذی‌ربط با این موضوع حیاتی مواجه هستیم.

 مشکلات مالی از جمله موانعی است که در مسیر این مسئله مهم کشوری قد علم‌کرده است، تورم‌های اقتصادی و نرخ زاد و ولد دو مسیر مخالفِ هم را در پیش گرفته‌اند، هرچه تورم در سطح جامعه افزایش می‌یابد تمایل خانواده‌ها برای فرزندآوری با شیب تندی رو به کاهش است.

جمعیت جوان قدرت دفاعی جامعه محسوب می‌شوند

میترا ابوالحسنی مادر سه فرزند در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در قزوین با بیان اینکه "در امر خطیر فرزندآوری با تمام مشکلاتی که وجود دارد گوش به فرمان مقام معظم رهبری هستیم"، اظهار داشت: کاهش جمعیت مشکلاتی را در پی دارد که دود آن به چشم ما و آیندگان ما خواهد رفت.

این فعال فرهنگی گفت: جمعیت جوان و مشغول‌به‌کار، قدرت دفاعی جامعه محسوب می‌شود که پیری جمعیت جامعه را ضعیف می‌کند و در آینده ضربات سنگینی را بر این نظام و کشور وارد خواهد آورد.

وی خاطرنشان کرد: در آینده تک‌فرزندانی را شاهد خواهیم بود که نه‌تنها توان نگهداری از والدین سالخورده را ندارند بلکه خود نیز در مشکلات عدیده روحی و روانی، امنیتی و اقتصادی گرفتار هستند.

ابوالحسنی با اشاره به اینکه بسترهای لازم برای افزایش جمعیت در جامعه فراهم نشده است عنوان کرد: مسائلی همچون مسکن، تغذیه، بهداشت، فرهنگ و تربیت را نباید نادیده گرفت زیرا همه این عناوین در آینده برای فرزندانی که متولد خواهند شد به یک چالش اساسی زیستی تبدیل می‌شود مگر آنکه سیاست‌های صحیحی برای این مسئله مهم برنامه‌ریزی شود.

وی افزود: تأمین نیازهای اولیه و برخورداری جامعه از یک آرامش روانی و اقتصادی محرکی است تا نیروی جوان بتواند علاوه بر آینده خود و فرزندانش به آینده کشور و نظام و منطقه نیز بیندیشد.

فاطمه هادی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: مشکلات اقتصادی که جوانان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند توان و قدرت تصمیم‌گیری برای فرزندآوری را از آنها سلب کرده است.

وی اضافه کرد: علاوه‌بر مشکلات مالی، نحوه تربیت نسل جوان نیز در مسئله فرزندآوری بسیار حائز اهمیت است، مسئولیت‌گریزی و عدم مهارت‌آموزی برای زندگی مشترک و فرزندپروری از مشکلات دیگری است که جوان امروز با آن رو‌به‌رو است.

هادی‌زاده با ابراز اینکه فرهنگ غربی میان جوانان رواج یافته است عنوان کرد: برخی از جوانان مسئولیت خانواده‌ای را که تشکیل داده‌اند به‌سختی می‌پذیرند، آنها چگونه می‌توانند فرزندآوری نمایند و آینده‌سازان موفقی را به جامعه تحویل دهند؟

بالغ بر 80درصد از موجرین، مستأجران دارای دو فرزند را نمی‌پذیرند

ناصر شهسواری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در قزوین عنوان کرد: بالغ بر 80 درصد از صاحبان املاک ملک خود را برای اجاره‌دادن به یک زوج جوان و یا خانواده‌ای که تنها یک فرزند داشته باشند به بنگاه‌های معاملاتی سفارش می‌کنند.

این عضو اتحادیه مشاوران املاک قزوین گفت: مالکان خانه‌های اجاره‌ای از کودکان و سروصدای آن‌ها یا آسیبی که فرزندان مستأجران بر ملک آنها وارد می‌کنند ناراضی و شاکی هستند.

وی عنوان کرد: در این میان خانواده‌های مستأجری که صاحب دو تا سه فرزند هستند پس از هفته‌ها جست‌وجو در بنگاه‌های املاک متعدد، به‌اجبار منزلی را انتخاب می‌کنند که نه‌تنها با شرایط و فرهنگ آنها سازگاری ندارد بلکه به‌خاطر تعداد اعضای خانوار باید اجاره هنگفتی را برای آن به‌صورت ماهانه پرداخت کنند.

به گزارش تسنیم، با وجود هشدارهایی که طی چندسال اخیر در خصوص بحران کاهش نرخ رشد جمعیت اعلام شده است اگر سیاست‌های جمعیتی با همین شیوه ادامه یابد با سقوط هرچه بیشتر نرخ رشد جمعیت در ایران اسلامی مواجه خواهیم بود.

اگر فرزندآوری ترویج می‌شود باید مسکن ارزان‌قیمت در اختیار زوج‌های جوان قرار گیرد تا از این بلاتکلیفی و سرگردانی میان بنگاه‌های معاملات ملکی نجات یابند.

براساس نظر کارشناسان، فرهنگ‌سازی و تسهیل ازدواج آسان، ایجاد اشتغال برای جوانان، اختصاص مسکن ارزان‌قیمت و کنترل نرخ افسارگسیخته تورم در جامعه همگی از جمله عواملی است که می‌تواند جوانان را برای تشکیل زندگی مشترک و فرزندآوری تشویق نماید.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar