شرق/ سه تبهکار که با طراحی نقشه‌هایی دست به کلاهبرداری‌های میلیاردی زده‌اند، در جریان تحقیقات تخصصی پلیس شناسایی و دستگیر شدند.

در اولین پرونده فردی که با وعده سرمایه‌گذاری در پرورش مرغ تخم‌گذار 10 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود، دستگیر شد. اوایل امسال پرونده‌ای با موضوع کلاهبرداری برای رسیدگی تخصصی در اختیار کارآگاهان پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت. شاکی توضیح داد: از طریق آگهی روزنامه برای مشارکت در تولید و پرورش مرغ تخم‌گذار با مردی میانسال آشنا شدم. او مدعی بود سال‌هاست در این حرفه فعالیت دارد و برای توسعه فعالیتش به سرمایه‌گذار نیاز دارد. شاکی ادامه داد: قرارداد مشارکت کاری تنظیم کردیم و مقرر شد مبلغ 10 میلیارد ریال به ازای شراکت در توسعه سایت تولید در ورامین و دفتر فروشی در تهرانپارس پرداخت کنم و در این مکان‌ها سهیم شوم و سود حاصله نیز به صورت برابر بین من و او تقسیم شود. مبلغ 10 میلیارد ریال را در دو فقره چک رمزدار بانکی به او تحویل دادم. مدتی به بهانه اخذ مجوز از وزارت بهداشت، دامپزشکی و... سپری شد تا اینکه متوجه شدم آن فرد از دفتر کار و منزل مسکونی‌اش واقع در شرق تهران گریخته است. پس از اخذ اظهارات شاکی قرارداد تنظیمی مال‌باخته بررسی و در پاسخ استعلام انجام‌شده مشخص شد متهم مشخصات هویتی خود را جعلی ارائه داده است. در شاخه دیگری از تحقیقات پلیسی معلوم شد متهم با ادعای بیماری فرزندش مبلغ ودیعه مسکن محل مسکونی‌اش را از موجر گرفته و بلافاصله محل سکونتش را تخلیه کرده و تحویل داده است.
در ادامه تحقیقات پلیسی مشخص شد متهم با مبالغ دریافتی سکه و ارز خریداری کرده است. در گام بعدی هویت واقعی او به دست آمد و محل‌های تردد او در محدوده لویزان و شیان شناسایی و در نهایت متهم با هماهنگی‌های قضائی در مخفیگاهش دستگیر شد و به کلاهبرداری با استفاده از کارت ملی جعلی اعتراف کرد.
سرهنگ کارآگاه مسعود برجی، جانشین پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران، با تأیید این خبر گفت: متهم پس از تحقیقات تکمیلی در اختیار مرجع قضائی قرار گرفت و با دستور شعبه اول دادیاری دادسرای ناحیه 4 تهران روانه زندان شد. در پرونده‌ای دیگر دو جاعل حرفه‌ای که با شناسایی ملکی در شمال تهران و جعل سند مالکیت آن 50 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند، بازداشت شدند. اوایل تیرماه پرونده‌ای از بازپرسی دادسرای ناحیه 5 تهران مبنی بر جعل سند مالکیت به دادخواهی مرد جوانی به اداره 13 پلیس آگاهی تهران ارجاع شد. شاکی با حضور در پلیس آگاهی به کارآگاهان گفت: قصد خرید ملکی را داشتم. با بررسی سایت‌های خرید و فروش به یک آگهی در محدوده شمال شهر تهران برخورد کردم که فروشنده قیمتی پایین‌تر از عرف بازار برای فروش ملک تعیین کرده بود. با فروشنده تماس گرفتم و پس از بررسی سند مالکیت او قرارداد فروش ملک را تنظیم و مبلغ 50 میلیارد ریال به حسابش واریز کردم. شاکی در ادامه گفت: بعد از مدتی شخصی به ملکی که تازه خریده بودم، مراجعه کرد و مدعی شد این ملک برای اوست و حدود چند ماهی به مسافرت خارج از کشور رفته بود. او سند مالکیتش را نشان داد و متوجه شدم سند من جعلی است و فروشنده کلاهبردار است. در تحقیقات پلیسی و رصدهای اطلاعاتی یکی از مجرمان حرفه‌ای به نام فرشاد در این کلاهبرداری شناسایی و متهم در مخفیگاهش دستگیر شد. فرشاد در بازجویی‌ها ضمن اعتراف به جرم خود گفت: من با پرسه‌زنی در مناطق مختلف شهر تهران و شناسایی املاک فاقد سکنه خود را مالک آنان معرفی می‌کردم و با جعل اسناد مالکیت به همدستی یکی از دوستانم آگهی فروش ثبت می‌کردیم. کارآگاهان در ادامه تحقیقات پلیسی، مخفیگاه متهم دوم پرونده را در جنوب شهر تهران شناسایی و با هماهنگی‌های قضائی او را در مخفیگاهش دستگیر کردند. با اعتراف متهمان به جرم ارتکابی، هر دو متهم با صدور قرار قانونی از سوی بازپرس پرونده برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار کارآگاهان اداره سیزدهم قرار دارند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar