آخرین خبر/ بازهم یک دیدار دیگر و بازهم یک برد برای سفیدپوشان مادریدی. شاگردان زیدان که قبل از شیوع ویروس کرونا روی نوار پیروزی بوده و اشتباهات بچگانه اوایل فصل خود را کنار گذاشته بودند، در دیدار این هفته‌ خود نیز مطابق روال اخیر با یک برتری خفیف از سد ختافه گذشتند تا اختلاف خود را با رقیب دیرینه در صدر جدول‌ به 4 امتیاز برسانند. رئالی‌ها تا قبل از تعطیلی موقت لالیگا پشت سر بارسلونا قرار داشتند اما به لطف برتری‌های پیاپی در چند هفته‌ اخیر و البته عملکرد ضعیف بلوگرانا توانستند در 5 هفته مانده به پایان رقابت‌ها با کسب 74 امتیاز‌ رتبه‌ اول جدول را پس گرفته و حالا مدعی اول قهرمانی در لیگ اسپانیا باشند. درست است که بردهای میلیمتری و سبک بازی نه‌چندان زیبا به علاوه‌ تصمیمات داوری، انتقادهایی را از شاگردان زیدان در‌پی داشته، اما فراموش نکنیم کسب 6 امتیاز بیشتر از بارسلونای قدرتمند آن‌‌هم در تنها 4 هفته نشان از شایستگی کهکشانی‌ها برای صدرنشینی در لالیگا دارد.
دفاع مستحکم
صدرنشینی رئالی‌ها در لیگ علاوه‌بر رهنمود‌های زیدان، به خط دفاع فوق‌العاده این تیم نیز ربط داشته است. هرچقدر رئالی‌ها در خط حمله منفعل به نظر می‌رسند و بنزمای کهنه‌کار باید جور مهاجمان جوان و جدید این تیم مانند وینیسیون، یووتیچ و یا هازارد همیشه مصدوم را بکشد، کهکشانی‌ها در خط دفاع با رهبری کاپیتان راموس و البته کورتووای به اوج بازگشته دغدغه‌ای ندارند. رئال تا بدین‌جای فصل در 33 بازی 17‌کلین‌شیت کرده و دروازه‌شان تنها 21 بار باز شده تا عنوان برترین خط دفاعی لیگی را داشته باشند که اتلتیکومادرید همیشه تدافعی هم در آن حضور دارد.
مدافع - مهاجم
به نظر می‌رسد داشتن کاپیتانی مانند سرخیو راموس آرزوی هر مربی‌ای باشد. بازیکنی که در اوج پختگی قرار دارد و همیشه عصای دست مادریدی‌ها بوده است. راموس که همیشه و در بزنگاه به کمک رئالی‌ها آمده، در این فصل بیش از هر فصل دیگری بوی گل می‌دهد! علاوه‌بر حضور در سد دفاعی قوهای سفید که مانند یک دیوار بتنی عمل می‌کند، کاپیتان تیم ملی اسپانیا در این فصل 9 بار دروازه حریفان را گشوده تا از بیش از‌60 درصد مهاجمان حاضر در لالیگا گل‌های بیشتری به ثمر رسانده باشد. در هفته‌های اخیر وی بارها ناجی زیدان بوده و در جریان برتری این هفته مادریدی‌ها نیز او از روی نقطه پنالتی دروازه ختافه را باز کرد تا لوس‌بلانکوس با خیالی آسوده از افزایش حاشیه امنیت امتیازی خود با بارسا، پس از 3 سال بار دیگر بتواند به قهرمانی در اسپانیا نزدیک شود.
رقیب ضعیف
در‌کنار تمامی پارامترهای موفقیت رئال در این فصل نباید از یک نکته‌ مهم غافل شد؛ افول بارسلونا. بسیاری از کارشناسان معتقد‌‌ند رئال زیدان در این فصل آن چنان که باید قوی نیست، بلکه نبود رقیب مقتدر در این فصل باعث شده کهکشانی‌ها فرصت عرضه اندام پیدا کنند. جدا از اتلتیکومادرید که از اول فصل با نتایج عجیب‌و غریب خیلی زود از کورس قهرمانی جا ماند، بارسلونا نیز هیچ نشانی از صلابت یک دهه اخیر خود ندارد و به جرات می‌توان گفت این تیم، ضعیف‌ترین تیم یک دهه اخیر آبی‌و اناری‌پوشان است. پس از انتقادات فراوانی که به سبک بازی والورده گرفته شد، در میانه فصل و پس از شکست برابر اتلتیکو در سوپرجام، مدیران بلوگرانا متقاعد به تغییرات روی نیمکت این تیم شدند و کیکه ستین را جانشین ارنستو والورده کردند. انتخابی که گذر زمان نشان داد بارسایی‌ها بین بد و بدتر، بدتر را انتخاب کردند. ستین که با فلسفه فوتبال تهاجمی به ایالت کاتالان آمد تا به‌حال بجز سردرگمی چیزی از خود نشان نداده است. بدتر از عدم نتیجه‌گیری، نارضایتی ستارگان این تیم از وضعیت بارسلوناست. گریزمان که عملا در زمین بازی محو شده‌، راکیتیچ و ویدال مدام به سرمربی بابت کم بازی کردن ایراد می‌گیرند و مهم‌تر از همه شایعاتی است که بابت جدایی فوق‌ستاره آرژانتینی تیم به گوش می‌رسد. با این روند به نظر می‌رسد ستین هم مرد نجات‌دهنده بارسایی‌ها نیست و آن‌ها باید به تمام کردن فصل پشت سر مادریدی‌ها رضایت بدهند، مگر این‌که معجزه‌ای رخ دهد.

ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید