آخرین خبر/ بررسی‌ها نشان می‌دهد بازیکنان لیگ برتر انگلیس از زمان شروع مجدد این رقابت‌ها و پس از پایان وقفه‌ای 3 ماهه ریسک‌پذیری کمتری به خرج می‌دهند. عمر چادوری به عنوان رئیس یکی از تیم‌های آنالیز لیگ برتر که تاکنون 28 مسابقه پشت درهای بسته را تحلیل کرده، در این خصوص می‌گوید: «تیم‌ها محتاط‌تر از قبل بازی می‌کنند. درون زمین فرصت‌های کمتری ایجاد شده و ریسک کمتری هم صورت می‌گیرد که برای من جای تعجب دارد چون تصور می‌کردم حضور تماشاگران باعث می‌شود بازیکنان پاس‌های کم‌خطری بفرستند و محتاط باشند اما در واقع حالا بازیکنان کمتر گرایش به ارسال پاس ریسکی دارند.» گری بلوم که به عنوان یک روان‌شناس ورزشی با مشتریان زیادی در دنیای فوتبال همکاری می‌کند نیز از وضعیت بیگانه می‌گوید: «ما معمولا وقتی با وضعیت بیگانه‌ای روبه‌رو می‌شویم، محتاط‌تر عمل می‌کنیم. مثلا اگر من شما را همراه یکسری غریبه در یک اتاق قرار بدهم چه کار خواهید کرد؟ احتمالا محتاط‌تر خواهید بود. اما اگر شما را همراه دوستان و اعضای خانواده‌تان در یک اتاق قرار بدهم، آزادانه‌تر رفتار خواهید کرد و در واقع بیشتر خودتان خواهید بود. حال تصور کنید که بازیکن یک تیم میانه‌جدولی هستید که نه خطر سقوط را احساس می‌کنید و نه می‌توانید به سهمیه اروپایی برسید. ضمنا هوادارانی هم در کار نیستند. وقتی فرصتی برای گلزنی پیدا کنید، پیش خودتان می‌گویید اگر خراب کردن این موقعیت باعث تمسخر من شود چه؟ آیا باید گزینه کم ریسک‌تر را انتخاب کنم؟ در این شرایط بازی مثل یک مسابقه تمرینی می‌شود. تنها در صورتی جدیت کار بالاتر می‌رود که پای آینده در میان باشد.» به همین دلیل بلوم اعتقاد دارد تیم‌های در خطر سقوط باید زودتر مرحله بیگانگی را پشت سر بگذارند تا نجات پیدا کنند. اگر این اتفاق بیفتد خیلی زود شاهد حساسیت بیشتر، نقش بازی کردن بازیکنان و جمع شدن دور داور برای اعتراض خواهیم بود به ویژه از جانب تیم‌هایی که تلاش می‌کنند تا در لیگ بمانند.
خونسردی داوران
یافته‌ها همچنین نشان می‌دهد حالا شاهد خطاهای بیشتر و کارت‌های کمتری هستیم که احتمالا این به خونسردی بیشتر داوران بستگی دارد چراکه بررسی‌های صورت‌گرفته در بوندس‌لیگا نشان داد که سطح استرس داوران در غیاب تماشاگران کاهش قابل توجهی داشته است. همچنین گل‌های دیرهنگام بیشتر نشان می‌دهد تیم‌ها مسابقات را با ریتم کندتری آغاز می‌کنند و قانون 5 تعویض عاملی تاثیرگذار روی گل‌های دقایق پایانی است.
اهمیت مربیان در بازی‌های بدون تماشاگر
چادوری می‌گوید این فرصتی استثنایی برای باشگاه‌هاست تا بفهمند سرمربی تیم چقدر توانمند است: «آنقدر شرایط بازی برای بازیکنان عجیب است و بازیکنان جوان فشار زیادی را حس می‌کنند که مدیریت کردن آن‌ها واقعا تبحر می‌طلبد و باید آن‌هایی که بهترین بازی را از بازیکنان خود می‌گیرند تحسین کرد؛ منظورم مربیانی است که باعث می‌شوند بازیکنان از نظر روانی احساس راحتی کنند و در عین حال ریسک‌پذیر باشند و احساس کنند که در یک ورزشگاه مملو از جمعیت بازی می‌کنند. اگر من مسئول باشگاهی بودم که به فکر عوض کردن مربی‌اش بود، به این نگاه می‌کردم که کدام مربی در این دوره تاثیری واقعی روی تیمش داشته است. آن‌ها بیشتر زیر ذره‌بین هستند و این فقط به خاطر این نیست که حالا می‌توانیم صدای فریادهای آن‌ها را بشنویم. حالا آن‌ها نمی‌‌توانند خود را در بین صدای جمعیت پنهان کنند.»


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید