کلیک/ خبر رونمایی از یک گوشی ایرانی (بخوانید چینی) و در ادامه خبری که بنا به دستور ستاد مبارزه با قاچاق کالا محاسبه حقوق ورودی تلفن همراه مسافری بر اساس نرخ ارز بازار ثانویه، باعث شد ذره بین به دست گرفته و به بررسی زوایای مختلف این موضوع و گوشی‌های ایرانی بپردازیم.
در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم
در حالی این دستور ابلاغ شده که طبق این دستورالعمل، مقرر شد جهت محاسبه حقوق ورودی کالای تلفن همراه مسافری، معافیت ۸۰ دلار موضوع ماده ۱۳۸ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی در نظر گرفته نشده و نرخ برابری ارز بازار ثانویه که توسط بانک مرکزی در پایگاه اینترنتی www.sanarate.ir اعلام می شود، توسط گمرک ملاک عمل قرار گیرد. در نگاه اول سوالات زیادی در این رابطه پیش می‌آید، اما کافیست کمی جستجو کنید تا به معنی این خبر پی ببرید!

برای مثال قیمت رجیستری آیفون 11 پرو مکس بعد از حذف معافیت 80 دلاری، به قیمت 3 ملیون و 300 هزار تومان رسیده است. این در حالی است که پیش از این، این مبلغ 700 هزار تومان بود. این داستان برای ما تا حد زیادی آشناست و سناریوی حمایت از خودروی ایرانی را برایمان تداعی می‌کند.

واقعیت این است که ما گوشی‌ با عنوان تولید داخلی نداریم که حتی بخواهیم از آن حمایت کنیم! تمام قطعات و حتی دستگاه‌هایی که مونتاژ نهایی کار را انجام می‌دهند، وارداتی هستند؛ حتی با فرض این که قطعات در ایران تولید شوند، در نهایت باز هم دستگاه مونتاژ نهایی وارداتی است.

حال سوال ما این است: وزیر ارتباطاتی که همیشه پشت مردم است و به حق الناس معتقد است و پیوسته در تلاش است حقوق مردم پایمال نشود؛ چگونه با تمام این مسایل کنار آمده است؟

آیا بالا بردن تعرفه‌های واردات آن هم به این شکل که واقعا فضایی و ناعادلانه است، سلب انتخاب مردم محسوب نمی‌شود؟ چرا باید مبلغ بالای 2 میلیون و 800 هزار تومان  (گوشی ایرانی که وزیر ارتباطات تبلیغ آن را می کند) خرج کالایی کنیم که هیچ چیزی از آن در ایران تولید نشده است؟ زمانی که می‌توانیم با همین مبلغ گوشی بهتری از برند شناخته شده تری بگیریم، چه اصراری به اجبار مردم است؟

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم