مجله پلازا/ نتایج نظرسنجی جدید منتشر شده توسط انجمن اتحاد برای اینترنت مقرون به صرفه نشان می‌دهد که 2.5 میلیارد نفر از جمعیت جهان قدرت خرید گوشی هوشمند را ندارند.

تلفن‌های هوشمند در عصر کنونی دیگر به عنوان یک وسیله لوکس و تجملی در نظر گرفته نشده و بیشتر به چشم یک وسیله ضروری به آن‌ها نگاه می‌شود. درواقع، نداشتن موبایل یا گوشی هوشمند یعنی نداشتن اینترنت در جیب و محروم شدن از مزایای آن. اما با این حال، قیمت گوشی‌های هوشمند باعث شده است تا طیف عظیمی از مردم جهان توانایی خرید آن‌ها را نداشته و از مزایای داشتن یک گوشی هوشمند محروم شوند.

بر اساس اطلاعات مربوط به یک نظرسنجی که پنج شنبه گذشته توسط انجمن «اتحاد برای اینترنت مقرون به صرفه» منتشر شد، 2.5 میلیارد نفر از جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که قیمت یک گوشی هوشمند یک چهارم یا بیشتر از یک چهارم درآمد ماهیانه آن‌ها است. در برخی کشورها این هزینه بالاتر از این مقدار بوده و مردم را از داشتن یک گوشی هوشمند و دسترسی به اینترنت با آن محروم می‌سازد.

به عنوان مثال، یک فرد با درآمد معمولی در کشور سیرالئون باید پولی معادل 6 ماه درآمد خود را برای خرید یک گوشی هوشمند 256 دلاری هزینه کند. در هند، جایی که یک پنجم جمعیت جهان در آن زندگی می‌کنند، ارزان‌ترین گوشی هوشمند 346 دلار قیمت دارد که بیش از دو برابر متوسط درآمد ماهیانه این کشور به حساب می‌آید. قیمت گوشی هوشمند در کشور بوروندی کم‌تر از 56 دلار است، اما این مبلغ برابر با 221 درصد درآمد متوسط ماهیانه مردم این کشور است.

نظرسنجی مورد نظر در 70 کشور با سطح درآمد پایین و متوسط انجام شد و به این نتیجه رسید که چگونه قیمت و توان خرید گوشی هوشمند می‌تواند در کشورهای مختلف به شکل گسترده‌ای متفاوت باشد.

این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که قدرت خرید گوشی هوشمند در بین زنان نسبت به مردان کم‌تر است و 25 درصد مردان بیشتر از زنان صاحب یک گوشی هوشمند هستند. قدرت خرید کم‌تر زنان همچنین به این معنا است که زمانی هم که آن‌ها صاحب یک گوشی هوشمند می‌شوند، این گوشی معمولا قدیمی‌تر و کم کاربرد‌تر از گوشی‌هایی است که مردان خریداری می‌کنند.

آنلاین شدن افراد بیشتر یکی از بزرگترین هدف‌های سازمان جهانی اینترنت، سازمان ملل متحد و همچنین دولت‌های کشورهای مختلف است. دسترسی به اینترنت به بهبود آموزش و فرصت‌های شغلی، گسترش دسترسی به سرویس‌های مهم و در نهایت رشد اقتصادی منجر می‌شود.

اما زمانی که بسیاری از مردم جهان قدرت خرید لازم برای تهیه یک گوشی هوشمند را ندارند، دسترسی به اینترنت نیز نمی‌تواند گسترش پیدا کند؛ زیرا گوشی‌های هوشمند اولین و ساده‌ترین دستگاهی هستند که امروزه می‌توان برای دسترسی به اینترنت از آن‌ها استفاده کرد.

نظر شما در این باره چیست؟ به نظر شما چه عواملی سبب کاهش قدرت خرید گوشی هوشمند در بین مردم می‌شوند و چه عوامی می‌توانند این قدرت خرید را افزایش دهند؟ با ما در بخش نظرات همراه باشید.

در کانال آی‌تی و ™CanaleIT هم کلی عکس و ویدئوی دسته اول و جذاب داریم