تسنیم/ وزیر امور خارجه آلمان سیگنال های خروج احتمالی یونان از منطقه یورو به خارج را فاجعه بار خوانده و درباره از دست رفتن اعتبار اروپا در دنیا در سایه چنین رخدادی هشدار داد.

"فرانک والتر اشتاین مایر" وزیر امور خارجه آلمان در گفتگو با روزنامه "تاگس اشپیگل"، درباره عواقب خروج یونان از منطقه یورو برای اتحادیه اروپا هشدار داده و گفت: حتی اگر ما بتوانیم از لحاظ سیاست های ارزی و مالی بر چنین تحولی غلبه کنیم اما سیگنال های خروج یونان از منطقه یورو به کشورهای خارج از اتحادیه اروپا فاجعه بار خواهد بود. کشورهای چین، هند و آمریکا دقیقا این مسئله را ارزیابی می کنند که آیا اروپاییان بر این بحران غلبه می کنند یا شکست می خورند.

اشتاین مایر همچنین گفت: با خروج یونان از منطقه یورو، اروپا اعتبار و اعتماد خود در دنیا را از دست می دهد.

وزیر امور خارجه آلمان همچنین شدیدا به رفتارهای دولت یونان انتقاد کرده و گفت: رفتارهای آتن مخلوطی از بی تجربگی، ایدئولوژی و شعارهای افراطی است که دولت یونان با آن مذاکرات درباره حل مناقشات بر سر بدهی ها را به بن بست راند.

وی با اشاره به همه پرسی که امروز در یونان درباره سیاست های ریاضتی برگزار می شود، گفت: بعد از نه یونانی ها در این همه پرسی به هیچ عنوان دستیابی به توافق با آتن راحت تر نمی شود. یونان باید مشترکا با شرکای خود به دنبال راهی برای خروج از این بحران باشد که به اروپا و دیگر کشورهای عضو منطقه یورو فشار بیش از حد وارد نشود.

یونانی‌ها امروز یکشنبه با آمدن به پای صندق‌های رأی در مورد پذیرش گزینه ریاضت اقتصادی در مقابل کمک‌های بین‌المللی تصمیم‌گیری خواهند کرد و مشخص خواهند کرد که آیا ناحیه پولی یورو را پس از هفت سال تحمل محنت اقتصادی ترک خواهند کرد یا خیر.

تسیپراس، نخست وزیریونان پیشتر خطاب به هزاران مشارکت‌کننده در راهپیمایی حامیان رأی «نه» در آتن گفته بود که «روز یکشنبه، ما باید پیام دموکراسی و حیثیت خود را به جهان ارسال کنیم.»