ایرنا/ «فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان از نبود وحدت در اتحادیه اروپا در مقابله با بحران پناهجویان ابراز تاسف کرد و از شرکای آلمان در این اتحادیه خواست در پذیرش پناهجویان و آوارگان، اتحاد بیشتری از خود نشان دهد.

اشتاین مایر امروز (سه شنبه) در سخنانی در مراسم گشایش همایش امنیت بین المللی در برلین گفت: حق پناهندگی، نه تنها حق اولیه آلمان، بلکه تا جایی که به یاد دارم حق اولیه اروپایی هاست. این قابل قبول نیست که فقط چهار یا پنج کشور اتحادیه اروپا 90 درصد از پناهجویان را بپذیرند.
وزیر امور خارجه آلمان افزود: اتحادیه اروپا به ایجاد سازوکاری پایدار برای توزیع عادلانه آوارگان و پناهجویان نیاز دارد و در زمینه نحوه مدیریت بحران مهاجرت به نقطه عطف حساسی رسیده است.
در حالی که انتظار می رود آلمان تا پایان امسال با هزینه بیش از 10 میلیارد یورو، میزبان یک میلیون آواره و پناهجو باشد، بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای شرق اروپا از باز کردن مرزهای خود به روی سیل مهاجران خودداری می کنند.
روز گذشته (دوشنبه) در نشست اضطراری اتحادیه اروپا با موضوع بحران پناهجویان که در بروکسل برگزار شد، وزیران کشور این اتحادیه درباره تخصیص کمک های مالی و بشردوستانه بیشتر به آوارگان گفت و گو کردند.
کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تاکنون 1.8 میلیارد یورو برای این صندوق جمع آوری کرده اند.
رئیس آژانس اروپایی نظارت بر مرزهای شنگن (فرانتکس) پیشتر از ثبت 800 هزار ورود غیرقانونی به اروپا در سال جاری میلادی خبر داد.
همچنین کمیساریای عالی پناهجویان سازمان ملل متحد اعلام کرده است از ابتدای سال جاری میلادی بیش از 700 هزار آواره از طریق مدیترانه وارد اروپا شده اند و از این تعداد سه هزار و 210 نفر در دریا جان باخته و یا ناپدید شده اند.