فارس/ وزیر امور خارجه آلمان گفت: آسیای مرکزی یک منطقه راهبردی مهم از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی است.

«فرانک والتر اشتاین مایر» وزیر امور خارجه آلمان و رئیس فعلی سازمان امنیت و همکاری اروپا گفت: آسیای مرکزی یک منطقه راهبردی مهم از لحاظ سیاسی، اقتصادی و امنیتی است.

وزیر امور خارجه آلمان در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی خارجی و داخلی ازبکستان افزود: آسیای مرکزی منطقه ای استراتژیک است که هر کشور و قدرتی با حضور در آن به فکر منافع خود است.

رئیس فعلی سازمان امنیت و همکاری اروپا اظهار داشت: ازبکستان از لحاظ جایگاه جغرافیایی و دارا بودن بیشترین تعداد جمعیت در بین کشورهای آسیای مرکزی از نقش کلیدی برخوردار است.

«فرانک والتر اشتاین مایر» یادآور شد: 14 سال است ما در این منطقه حضور داریم و با تروریسم و افراطگرایی بین المللی از جمله در افغانستان مبارزه می کنیم و هدف ما صلح و ثبات در افغانستان می باشد.

وی خاطرنشان کرد: «برلین» در این زمینه از تلاش‌های تاشکند و از همکاری‌های نزدیک این کشور به خصوص در اختیار قرار دادن فرودگاه «ترمذ» برای نیروهای نظامی آلمان قدردانی می کند.

وزیر امور خارجه آلمان تاکید کرد: البته حضور نیروهای خارجی در افغانستان برای تامین صلح و ثبات و امنیت در این کشور کافی نیست. در این ابعاد دولت افغانستان باید مسولیت اساسی در تامین صلح، ثبات و امنیت در این کشور را برعهده گیرد.

وی ادامه داد: ما از گفت وگوهای آغاز شده بین افغانستان و پاکستان و مشارکت کشورهای دیگر برای برقراری ثبات در این کشور استقبال می کنیم.

وزیر امور خارجه آلمان افزود: ازبکستان نیز به عنوان همسایه شمالی افغانستان خواستار برقراری صلح، ثبات و امنیت در این کشور است.

وی با اشاره به دیدارهای خود با «اسلام کریم‌اف» رئیس جمهور و «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان نیز گفت: ما در این دیدارها مسائل مختلفی از جمله تهدیدات افراط گرایی در خاورمیانه، ادامه جنگ در عراق و سوریه‌ و سرایت افراط گرایی به منطقه آسیای مرکزی گفت و گو کردیم.

«فرانک والتر اشتاین مایر» در پایان با اشاره به همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی 2 کشور اظهار داشت: آلمان طی 15 سال گذشته بیش از 784 میلیون دلار در اقتصاد ازبکستان سرمایه گذاری‌ کرده است.

وی افزود: هم اکنون در ازبکستان 113 شرکت آلمانی با مشارکت سرمایه سرمایه گذاران آلمانی از جمله 27 شرکت با صد درصد سرمایه سرمایه گذاران آلمانی فعالیت می‌کنند و ما خواستار گسترش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی با ازبکستان هستیم. چون تاشکند پلی مهم بین آسیا و اروپا است.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید