ایرنا/ «زیگمار گابریل» وزیر امور خارجه آلمان درباره توافق سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) بر سر هزینه کردن دو درصد از تولید ناخالص داخلی (GDP) خود در بخش دفاعی ابراز تردید کرد.
به گزارش روز چهارشنبه تارنمای دویچه وله (صدای آلمان)، گابریل گفت: هدف تعیین شده، مقررات سفت و سختی نیست که مورد توافق همه کشورهای ائتلاف ناتو قرار گرفته باشد.
وی امروز چهارشنبه در پی دیدار با وزیر امور خارجه استونی در «تالین/ Tallinn» بزرگترین شهر و پایتخت استونی از این که سیاستمداران در مواضع علنی و آشکار خود وعده هایی را می دهند که بعدها نمی توانند به آنها عمل کنند، ابراز نگرانی کرد و گفت: ما باید به سمت تحقق هدف هزینه کردن دو درصد تولید ناخالص داخلی در بخش دفاعی گام برداریم اما چنین هدفی حتمی نیست.
کشورهای عضو ناتو در سال 2014 در ولز درباره دستیابی به هدف هزینه کردن دو درصد از تولید ناخالص داخلی خود در بخش دفاعی تا سال 2024 توافق کردند. اما آمریکا، متحدانش را تحت فشار قرار داده تا هر چه زودتر به این هدف دست یابند. مقامات واشنگتن هشدار داده اند در صورتی که ناتو نتواند بودجه نظامی را افزایش دهد، آمریکا نیز تعهدات خود در قبال این سازمان را کاهش خواهد داد.
به گزارش ایرنا، گابریل ماه گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت: آلمان 30 تا 40 میلیارد یورو صرف حمایت از پناهجویانی کرده که حاصل مداخلات نظامی غلط در سالهای گذشته بوده است و این اقدام کشورش باید کمکی به ایجاد ثبات قلمداد شود.
اظهارات گابریل با انتقاد «اورسلا فوندر لاین» وزیر دفاع آلمان مواجه شد. وی در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که گابریل نتوانسته به تعهد برلین پایبند باشد.
«آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان نیز از هدف ناتو حمایت کرده و گفته است که باید به تعهدات عمل شود و کشورهای جهان هم همین را از ما می خواهند.
اختلافات بین گابریل از حزب سوسیال دمکرات و حزب دمکرات مسیحی به ریاست مرکل درباره هزینه های دفاعی در آستانه انتخابات پارلمانی که قراراست سپتامبر (شهریور 97) برگزار شود، افزایش یافته است. حزب دمکرات مسیحی به دنبال خلع مرکل از قدرت است که سه دوره متوالی صدر اعظمی آلمان را برعهده داشته است.
دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا خواستار افزایش قابل توجه در هزینه های دفاعی است و در بودجه سال 2018 پیشنهاد افزایش 54 میلیارد دلاری سهم هزینه های نظامی را خواستار شده است. مقامات کاخ سفید گفته اند برای افزایش این سهم در بودجه، برخی برنامه های خارجی و داخلی باید کاهش یابد.
آمریکا بیشترین هزینه نظامی در جهان را دارد و 523.9 میلیارد دلار به وزارت دفاع این کشور اختصاص یافته است.
فقط پنج کشور عضو ناتو شامل استونی، آمریکا، یونان، انگلیس و لهستان به هدف دو درصدی پایبند بوده اند.

با کانال تلگرامی «آخرین خبر» همراه شوید