تسنیم/ اتحادیه جهانی علمای مسلمان در بیانیه پایانی پنجمین نشست دوره‌ای خود که در استانبول ترکیه برگزار شد، بر مخالفت خود با عادی‌سازی روابط میان رژیم‌های عربی و رژیم صهیونیستی تاکید کرد.

پنجمین نشست دوره‌ای اتحادیه جهانی علمای مسلمان با شرکت بیش از 1500 نفر از 80 کشور به مدت 6 روز در استانبول ترکیه برگزار شد، گفته می‌شود نشست استانبول بزرگترین نشست این تشکل در تاریخ خود بوده است.

اتحادیه جهانی علمای مسلمان در بیانیه پایانی خود که روز پنجشنبه 17 آبان صادر شد،‌همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی و علما در مصر، عربستان و امارات و انجام آشتی فراگیر در درون امت اسلامی شد که از اختلاف و دودستگی شدید رنج می‌برند.

این اتحادیه بر حرمت خونریزی و درگیری و جنگ میان مسلمانان و جرم دانستن تجاوز به جان و مال و نوامیس و نیز ضرورت چنگ زدن به وحدت و همزیستی مسالمت آمیز و ارتباطات متمدنانه میان مسلمانان تاکید کرد.

این تشکل در بیانیه خود به مسئله فلسطین اشاره و تاکید کرد این مسئله همچنان مسئله نخست مسلمانان است که امروز در مرحله تاریخی تعیین‌کننده سخت و خطرناک به سر می‌برد، قدس شریف در معرض یهودی‌سازی قرار دارد و صهیونیست‌ها به طور مستمر به مسجدالاقصی یورش می‌برند و آن را تهدید می‌کنند و برای تقسیم زمانی و مکانی آن تلاش می‌کنند.

به گزارش پایگاه فلسطینی شهاب، در این بیانیه آمده است تمام طرح‌های اشغالگران یهودی هیچ تغییری در حقیقت اینکه قدس به متعلق امت اسلامی و عربی است، ایجاد نخواهد کرد.

اتحادیه جهانی علمای مسلمان بر مخالفت قاطع خود با عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی تاکید و اعلام کرد مقاومت بر ضد اشغالگری، حق مشروع در تمام ادیان آسمانی و مقررات و قوانین بین المللی است.

ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید