تسنیم/ آلمان و فرانسه از پیوستن اسپانیا به برنامه طراحی و تولید نسل جدید هواپیماهای جنگنده استقبال می‌‌کنند.

به نقل از رویترز، منابع آگاه دولت آلمان روز چهارشنبه اعلام کردند که برلین و پاریس از پیوستن اسپانیا به طرح و برنامه مربوط به تولید هواپیماهای جنگنده نسل آینده استقبال کرده‌اند.

پیش بینی می شود قرارداد نهایی برای پیوستن اسپانیا به این پروژه بزرگ نظامی در نمایشگاه هوایی پاریس که ژوئن آینده برگزار خواهد شد، امضا شود.

این گزارش افزود: برلین و پاریس پیش از این قصد داشتند تا به اسپانیا پیشنهاد دهند تا تنها به عنوان یک ناظر در این پروژه مشارکت داشته باشد ولی برنامه این دو کشور پس از مذاکرات طولانی با مقام های اسپانیایی تغییر کرده است.

طی هفته جاری از مارگاریتا روبلز وزیر دفاع اسپانیا رسما دعوت شده است تا در نشستی درباره این پروژه بزرگ نظامی شرکت کند.

یک منبع آگاه دولت آلمان تاکید کرد: چیزی که الان مایل به انجام آن هستیم امضای یک تفاهم نامه سه جانبه در حاشیه نمایشگاه هوایی 2019 پاریس است.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان نیز از تصمیم اسپانیا برای پیوستن به این پروژه هوایی استقبال کرده است. اسپانیا پیش از این نیز شریک برنامه مربوط به تولید جنگنده های یورو فایتر بوده است.

وزارت دفاع فرانسه هنوز درباره این مساله اظهار نظر نکرده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نخستین بار در جولای 2017 میلادی از تصمیم خود برای اجرای این پروژه مشترک نظامی خبر دادند.

دو کشور ماه گذشته اعلام کردند که قصد دارند قرارداد اولیه برای طراحی و ساخت جنگنده های نسل جدید را با شرکت ایرباس و داسالت در اوایل سال 2019 میلادی امضا کنند. این قرارداد برای تولید سامانه های نسل جدید جنگ هوایی از جمله یک هواپیمای جنگنده، تسلیحات مرتبط و هواپیماهای بدون سرنشین است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید