ایرنا/ روزنامه 'القدس العربی' گزارش داد که مقامات امنیتی سعودی فرار دختر دیگری در عربستانی را از خانه تایید کردند. این دختر که 'نجود' نام دارد، به خاطر خشونت های کلامی و جسمی از سوی پدرش از پنجره خانه شان فرار کرده است.

به گزارش این روزنامه، نجود با انتشار یک فایل صوتی بیان کرده که من از خشونت و آزارهای مدام کلامی و رفتاری پدرش فرار کرده است. وی ادعا کرد: او امروز ( سه شنبه) قصد داشت مرا به خاطر یک موضوع بسیار بی ارزش بسوزاند و من از ترس از پنجره اتاقم به منزل همسایه گریختم.
وی گفت: به کمک شما نیازمندم و به هر جایی که دولت عربستان برای من در نظر بگیرد، خواهم رفت، اما به خانه باز نمی گردم.
دادستان عربستان که فرار نجود را تایید کرده، در بیانیه ای از مقامات قضایی این کشور خواست پیگیری های لازم را در این باره انجام دهند.
این اقدامات سریع ناشی از نگرانی مقامات سعودی از تکرار فرار دختران در عربستان می باشد که از چهره حقوق بشر در این کشور پرده برداشته است.
القدس العربی نوشت: قصه فرار دختران عربستانی تبدیل به یک معضل اجتماعی در این کشور شده که نیازمند یک راه حل سیاسی فوری است، زیرا این موضوع تبدیل به سریالی شده که سرکوب حقوق زنان در این جامعه و قوانین سختگیرانه در این کشور را نمایان می سازد.
در روزهای گذشته خبر فرار 'رهف القنون' منتشر شد. این دختر 18 ساله که ابتدا با خانواده اش به کویت سفر کرده بود، کمتر از 10 روز پیش (پنجم ژانویه 2019) از آنجا به تایلند گریخت و در هتل فرودگاه بانکوک معلق ماند تا اینکه اجازه یافت موقتا وارد خاک این کشور شود تا کمیساریای پناهندگان سازمان ملل وضعیت او را بررسی کند. القنون مقصدش استرالیا بود، اما نهایتا کانادا به او پناهندگی داد. او گفت که دیگر 'مسلمان نیست' و در بحبوحه تنش های عربستان با کانادا بر سر حقوق بشر، سر از تورنتو درآورد.
هرچند دولت عربستان تلاش کرد رهف را به کشور بازگرداند، اما فرار وی موفقیت آمیز بود. اما سرنوشت 'دینا علی سلوم' دختر 24 ساله عربستانی که در آوریل 2017 قصد داشت از فیلیپین به استرالیا فرار کند، چیز دیگری بود.
او در فرودگاه 'مانیلا' بازداشت و اجبارا به خانواده اش در عربستان تحویل داده شد. هرچند وی در ویدیویی که در شبکه های اجتماعی منتشر شد، گفته بود: اگر مرا بازگردانند، خانواده ام مرا به قتل می رسانند.
به گزارش پایگاه خبری 'میدل ایست آی' پدیده فرار زنان نشانگر شکست دولت سعودی و موسسه های دولتی است که به جای تامین امنیت و حمایت از حقوق زنان، آنان را در مراکز خاصی زندانی می کنند تا محارمشان با ارائه مدرک آزادشان کنند.
این پایگاه خبری در گزارش خود نوشت: در عربستان زنان از حداقل حقوق اجتماعی هم محروم هستند و محدودیت در رفت و آمد و ازدواج اجباری و محرومیت از حقوق و آزادی های اولیه نمونه هایی از این نابرابری اجتماعی است.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید