ایرنا/ خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که کره جنوبی سال 2018 بدون اطلاع به کمیته تحریم های سازمان ملل، 300 تن فرآورده های نفتی به کره شمالی ارسال کرده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت امورخارجه کره جنوبی اعلام کرد که این کشور سال گذشته میلادی 342.9 تن محصولات نفتی به کره شمالی ارسال کرده است اما حمل و نقل این محصولات به سازمان ملل گزارش نشده است و این امر نقض تحریم علیه کره شمالی محسوب می شود.
دولت کره جنوبی نیز روز چهارشنبه 23 ژانویه در واکنش به این خبر اعلام کرد که در ارسال این محصولات نفتی به کره شمالی مطابق با چارچوب تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور عمل کرده و به هیچ وجه این تحریم ها را نقض نکرده است.
بر اساس قطعنامه 2397 شورای امنیت سازمان ملل که سال 2017 به تصویب رسید، اعضای این شورا باید هر 30 روز یکبار کمیته تحریم ها را از میزان محصولات نفتی فروخته یا ارسال شده به کره شمالی مطلع سازند.
به نوشته رویترز، کره جنوبی پس از اعمال فشارهای ایالات متحده بر کره شمالی در راستای توقف ساخت و گسترش موشک و سلاح هسته ای، از کمیته تحریم های سازمان ملل متحد درخواست کرد تا تحریم ها علیه پیونگ یانگ را کاهش دهد.
وزیر امور خارجه کره جنوبی نیز در این رابطه گفت: ما فقط از فرآورده های نفتی برای اجرای پروژه های بین کره ای استفاده کردیم و اقدامات ما هیچ آسیبی به اهداف این تحریم ها بر کره شمالی وارد نکرده است.
با این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید که گزارش های ماهانه سال 2018 از حمل و نقل نفت به کره شمالی نشان می دهد که تنها چین و روسیه این گزارش های مورد نیاز را ارائه کرده اند.
کره جنوبی ماه نوامبر سال گذشته میلادی اعلام کرد که مشمول معافیت تحریم های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی برای ساخت خطوط آهن مشترک دو کره شده است؛ مراسم آغاز احداث این خط آهن چندی پیش با حضور «مون جائه این» و «کیم جونگ اون» رهبران دو کره انجام شد.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید