میزان/ منابع خبری روز یکشنبه گزارش دادند که امارات متحده عربی قراردادهای خرید تسلیحات نظامی به ارزش یک میلیارد و 300 میلیون دلار با تعدادی از شرکت های بین المللی امضا کرده است.

قراردادهای خرید تسلیحات نظامی امارات متحده عربی در جریان نخستین روز از نمایشگاه بین المللی دفاعی «ایدکس وناودکس 2019» که در شهر ابوظبی در حال برگزاری است با 15 شرکت بین المللی و 18 شرکت محلی به امضا رسیده است.

سرلشکر محمدخمیس الحسانی سخنگوی نمایشگاه ایدکس گفت: قراردادهای منعقد شده با شرکت تجهیزات نظامی آمریکایی ریتیون برای خرید موشک های جدید پاتریوت و شرکت روسی جوینت استاک برای خرید سامانه دفاع موشکی «پانتسیر» و نیز خرید موشک های ضد تانک «کورنت ای ام 150» بود.

وی افزود: قراردادهایی نیز با شرکت های اروپایی و محلی برای خرید تجهیزات نظامی و سیستم های حفاظت از تاسیسات دریایی به امضا رسید.

همچنین سرلشکر فهدناصر الذهلی سخنگوی نمایشگاه نظامی ناودکس گفت: در این نمایشگاه قراردادهایی برای خرید کشتی های چند منظوره با تعدادی از شرکت های خارجی برای نیروی دریایی امارات به امضا رسید.
طی سال های گذشته امارت متحده عربی خرید تسلیحات نظامی خود را افزایش داده به طوری که پس از عربستان سعودی به عنوان دومین کشور خریدار تسلیحات در حوزه جنوبی خلیج فارس تبدیل شده است.

این درحالی است که امارات متحده عربی به عنوان متحد اصلی عربستان سعودی در جنگ یمن شرکت دارد.
پیش تر بارها نهادها و گروه های مدافع حقوق بشر با فشار به کشورهای اروپایی خواستار توقف فروش سلاح به امارات متحده عربی شدند.

عربستان و امارات از ششم فروردین سال 94 در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند تا به بهانه بازگرداندن رئیس جمهوری مستعفی این کشور به قدرت، به اهداف و زیادخواهی های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند.

این جنگ تاکنون بیش از 16 هزار کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها یمنی را با بحران شدید گرسنگی و قحطی روبرو کرده است، به گونه ای که سازمان ملل متحد در گزارشی، قحطی در این کشور را 'بزرگ‌ ترین فاجعه انسانی' نامید.
شمار زیادی از این کشته ها را زنان و کودکان تشکیل می دهند.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید